statystyki

Kiedy świadek może utajnić dane

autor: Adam Makosz27.05.2013, 07:02; Aktualizacja: 27.05.2013, 08:34
Świadek w sądzie

Świadek w sądzieźródło: ShutterStock

Pokrzywdzeni i świadkowie, którzy nie chcą składać zeznań w postępowaniu karnym z uwagi na obawę stosowania wobec nich przemocy przez podejrzanego, mogą wnioskować o utajnienie danych osobowych. Jeśli zagrożenie zostanie uprawdopodobnione, informacje umożliwiające ich identyfikację będą dostępne tylko dla prokuratora i sądu.

Jednym z podstawowych uprawnień stron postępowania karnego jest prawo przeglądania akt sprawy i zapoznania się ze zgromadzonymi w nich materiałami. Na etapie dochodzenia lub śledztwa odbywa się to za zgodą funkcjonariusza prowadzącego sprawę. Z aktami mogą zaznajamiać się zarówno pokrzywdzony, podejrzany, jak i reprezentujący ich prawnicy. W wyjątkowych przypadkach akta postępowania przygotowawczego mogą być udostępniane również innym osobom. Zgodzić się na to musi jednak prokurator. W postępowaniu przygotowawczym uwzględnienie i odmowa uwzględnienia wniosku o udostępnienie akt, sporządzenie z nich odpisów i kserokopii następują w formie zarządzenia, które wymaga pisemnego uzasadnienia.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane