statystyki

Kiedy można pociągnąć do odpowiedzialności za nękanie

autor: Adam Makosz25.04.2013, 07:06; Aktualizacja: 25.04.2013, 08:47
Wymiar sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Osoby nękane głuchymi telefonami czy niechcianymi SMS-ami coraz częściej nie wahają się zawiadamiać o tym organów ścigania. Obowiązujące od prawie dwóch lat przepisy wprowadzają kary za stalking (m.in. uporczywe nękanie). Tylko w pierwszym półroczu 2012 r. policja wszczęła 2085 postępowań karnych w związku z zawiadomieniami o podejrzeniu popełniania takich występków, z czego ponad 30 proc. skończyło się skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko sprawcom.

Stalking to przestępstwo polegające na stosowaniu przemocy emocjonalnej. Określa je art. 190a kodeksu karnego. Polega głównie na uporczywym nękaniu innej osoby lub osoby jej najbliższej, którego skutkiem jest wzbudzenie u niej uzasadnionego okolicznościami poczucia zagrożenia lub istotne naruszenie jej prywatności. Dosłowne tłumaczenie słowa stalking z języka angielskiego oznacza: tropienie, śledzenie, myślistwo.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • TUPTUŚ-DREPTAK(2013-04-25 09:21) Zgłoś naruszenie 30

  BRAWO REDAKCJO BRAWO OBY TAK DALEJ
  Jak daleko jeszcze bedzie siegała Wasza PAZERNOŚĆ?
  Rozumiem KOMERCJĘ ALE GŁUPOTY A WRĘCZ CHAMSTWA NIE JESTEM W STANIUE ZROZUMIEĆ!!!
  Rozumiem,że dostęp do artykułów biznesowych,zawodowych czy takich które pomagaja w prowadzeniu działalnośc,czy różnego rodzaju ekonomicznych wiadomozciach,
  ALE TEGO TYPU ARTYKUŁY CZYTAJA LUDZIE KTÓRZY ZNALEŹLI SIE NIEJEDNOKROTNIE PRZEZ TAKIE I INNE DZIAŁANIE W BIEDZIE I KUPIENIE PAPIEROWEJ WERSJI GAZETY ALBO WYKUPIENIE TU TZW USŁUG TO DLA NICH WYDWTEK PONAD MIARE KIEDY NIEJEDNOKROTNIE PIEĆ RAZY OBRACAJA ZŁOTÓWKE I ZASTANAWIAJA SIE CZY KUPIĆ CHLEB NA SNIADANIE DLA DZIECI.
  A JEDYNĄ WIEDZĄ DLA NICH SĄ MEDIA TJ TELEWIZJA RADIO I INTERNET I TO CZĘSTO W SIECO DARMOWEJ.
  TRZEBA WIĘC MIEĆ CECHY TAKIEGO ZWIERZĄTKA KTÓRE NAZYWA SIĘ HIENA,ŻEBY ZEROWAĆ NA NICH.
  TE GORZKIE SŁOWA PISZĘ DLATEGO ŻE POPRZEZ POMÓWIENIA A POTEM KILKU ...( przepraszam,ale nie znam w jezyku polskim odpowiedniego słowa aby kulturalnie ich określić a na powszechnie obraxliwe nawet nie zasługuja) W TOGACH ZOSTAŁEM DOPROWADZONY DO RUINY.
  Dziś właśnie zastanawiam sie za co kupie chlep dla dzieci na śniadanie.
  A WY JAK SMAKOWAŁO ŚNIADANKO,PEŁNE BRZUSZKI, NO TO WIO W TE WYPASIONE WÓZKI I DO PABU,A CI DLA KTÓRYCH TA INFORMACJA JEST NOŚNIKIWEM WIADOMOSCI NIECH GŁUPOLE PŁACĄ BO JAK NIE TO NA BENZYNKE NIE BEDZIE,ALBO NA...

  Odpowiedz
 • jip z Ostrowca(2013-04-25 09:51) Zgłoś naruszenie 20

  Zgadzam się że takie pouczające ludność artykuły, powinny być za darmo. Ja płacę SMS ami za dostęp do nich i ważne dla ludzi tematy opisuję za darmo w ulotkach reklamowych, ato powinni robić dziennikarze z gazety prawnej.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2013-04-25 17:41) Zgłoś naruszenie 10

  Oczywiście że pouczające artykuły powinny być za darmo.Wieloe osób jest niesłusznie nękanych przez firmy windykacyjne. Ludzie nie wiedzą że to co piszą w kierowanych do nich pismach to bzdura. Firmy te nie mają żadnych uprawnień komorniczych.Wiele osób daje się zastraszać a można przecież zażądać rozliczeń uzasadniających roszczenie.Jednak przeciętny obywatel nie ma szans na wygranie sprawy z firmą windykacyjna która w niektórych sądach jest na uprzywilejowanej pozycji.Gazeta prawna powinna służyć obywatelom polskim, jak najwięcej informować o prawach obywatela i nie żądać za to pieniędzy.

  Odpowiedz
 • Ewa(2013-04-25 19:37) Zgłoś naruszenie 10

  zgadzam się z przedmówcami

  Odpowiedz
 • syzol(2013-04-25 10:40) Zgłoś naruszenie 10

  No , ale biedaki przecież nie mają telefonu , więc nie będą nękane.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane