Za sprawą projektu posłów PO zmieni się reżim regulujący funkcjonowanie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).
Za sprawą projektu posłów PO zmieni się reżim regulujący funkcjonowanie spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK).
Oszczędności ponad 2,5 mln członków kas będą zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. To fundamentalna zmiana, która upodobni SKOK-i do banków. Wiele uprawnień straci Kasa Krajowa SKOK, za to rozszerzone zostaną uprawnienia nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego.
Sejm zaakceptował w piątek ponad 40 senackich poprawek do ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych z 5 listopada 2009 r. (Dz.U. z 2012 r., poz. 855 i 1166). Sejmowa komisja finansów publicznych rekomendowała ich przyjęcie. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Posłowie PiS przekonywali, że poprawki Senatu wykroczyły poza materię uchwaloną przez Sejm.
– Do tej tak ważnej ustawy wnioskodawcy, a jest to projekt poselski (PO – red.), w trakcie prac nad projektem wnieśli 155 poprawek, 61 zgłosiło biuro legislacyjne. To świadczy o stanie tej legislacji, którą nam, Polakom, izba szykuje – wskazywał w piątek podczas sejmowej debaty poseł Jerzy Szmit (PiS).
Już dziś wiadomo, że część zmian, która nie podoba się opozycji oraz Kasie Krajowej, trafi prawdopodobnie do Trybunału Konstytucyjnego. Największe kontrowersje wzbudzają ograniczenia dotyczące funkcjonowania organów kas, np. wprowadzenie na poziomie ustawy – a nie statutu, jak to jest dziś – kadencji członków organów Kasy Krajowej.
W zamierzeniu wnioskodawców ma to zdemokratyzować stosunki między kasami i wzmocnić mniejsze z nich. Wątpliwości dotyczą także zasady restrukturyzacji i likwidacji kas, zwłaszcza możliwości przejmowania ich przez banki. Opozycji nie podobają się także przepisy dotyczące outsourcingu stosowanego przez SKOK-i i kontrolowania tych działań przez KNF.
– Są kasy, które zleciły na zewnątrz cały system sprzedaży. Tak daleki outsourcing wymaga również większej kontroli – argumentował Wojciech Kowalczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
W Polsce jest 59 central SKOK. Depozyty w nich zgromadzone sięgają 15 mld zł.
Zmiany mają wzmocnić pozycję mniejszych kas oszczędnościowo-kredytowych
Etap legislacyjny
Ustawa czeka na podpis prezydenta
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama