Śledczy stają w obronie oskarżonych

autor: Anna Krzyżanowska14.03.2013, 07:17; Aktualizacja: 14.03.2013, 12:40

Wytyczne prokuratora generalnego, które nakazują prokuratorom udział w sprawach wszczętych na podstawie subsydiarnych aktów oskarżenia, mogą być niezgodne z kodeksem postępowania karnego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Bogusław Wantoła(2013-03-14 09:21) Zgłoś naruszenie 10

  Problem Pana prok. Seremeta polega na tym, że powołując w takim obecnym stanie kpk i regulaminu prokuratury RP to rozporządzenie, solidarnie ochrania nim tych policjantów i prokuratorów będących w istocie tylko przestępcami bezkarnie funkcjonującymi w strukturach policji i prokuratury. Już wielokrotnie monitowałem prok. Seremeta co do bezzasadności i bezprawności poparcia solidarnego poglądu na takie nieprawidłowe podjęcie przez policję i prokuraturę postępowań wyjaśniających i przygotowawczych, bo nie zawsze Ci pokrzywdzeni potrafią sami ocenić co jeszcze nie jest przestępstwem, a co już nim jest, tj. zwłaszcza, że tak żąda się od pokrzywdzonych precyzyjnego wskazania podstaw prawnych już w złożonym zawiadomieniu. A to właśnie skutkuje brakiem działania lub zignorowaniem niezbędnych czynności wyjaśniających lub już przygotowawczych. Udaremnianie pokrzywdzonym korzystania z ich podstawowych praw, narusza już prawa i podstawowe wolności człowieka. Dlatego ilość tu podjętych ale nie popieranych spraw wzrasta niewspółmiernie, do ilości spraw podjętych i popartych przez policję i prokuraturę przed sądem.

  Odpowiedz
 • Janusz Komór(2013-08-11 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  Ideą art.330 par. 2 Kpk jest to, że nieudolnego prokuratora który przegrał sprawę w sądzie w związku z art.306 par.1 Kpk - nie dostrzegając podstaw do złożenia aktu oskarżenia - ZASTĘPUJE pokrzywdzony w charakterze oskarżyciela PUBLICZNEGO przed sądem, czyli pełni rolę PROKURATORA i co jest zgodne z art. 45 par. 1 Kpk.
  Natomiast oskarżycielem posiłkowym w stosunku do pokrzywdzonego o jakim mowa w art. 55 par. 1 Kpk może być INNY pokrzywdzony tym samym czynem i który nie zaskarżył prokuratora a jego akt oskarżenia wszczął postępowanie to tylko wtedy prokurator MOŻE wziąć udział w postępowaniu.
  Odmowne stanowisko adwokata nie może zamykać drogi, prawa do sądu, bo byłoby to - wbrew art. 77 Konstytucji RP - dlatego art. 55 par. 2 Kpk nie stanowi PRZYMUSU dla nikogo.

  Odpowiedz
 • Janusz Komór(2013-08-10 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Prokurator Generalny nie rozumie istoty art. 55 Kpk na mocy którego pokrzywdzony staje oskarżycielem PUBLICZNYM, gdy wniósł akt oskarżenia zamiast nieudolnego prokuratora - czyli przejął rolę prokuratora. W takim przypadku prokurator nie ma prawa udziału w postępowaniu.
  Jezeli akt oskarżenia wnosi inny pokrzywdzony tym samym czynem a nie skorzystał z art.306 par. 1 Kpk i stał się oskarżycielem posiłkowym to tylko w tym zakresie MOŻLIWY jest udział prokuratora w postępowaniu - jako rzecznika interesu publicznego po stronie oskarzyciela posiłkowego - a nie obrońcy oskarżonego.
  Ponadto nie ma PRZYMUSU adwokackiego przy sporządzeniu aktu oskarżenia bowiem art.55 par.2 Kpk zawiera słowo POWINIEN - jako zalecenie - a nie słowo MUSI. Skoro adwokat nie musi i odmawia sporządzenia aktu to pokrzywdzony, który skorzystał z art. 306 par. 1 Kpk MOŻE sporządzić i podpisać akt oskarżenia jako oskarżyciel publiczny - ZAMIAST(w miejsce) prokuratora.

  Odpowiedz
 • ewa(2016-05-26 16:31) Zgłoś naruszenie 00

  O jaki płacz nad prokuratorami. Oni za nic nie odpowiadają, nawet za sprzyjanie przestępcom, o braku profesjonalizmu nie wspomnę. Poczucie niesprawiedliwości uczciwego obywatela i bezkarności sprawców jest dzięki nim w Polsce ogromne!!!!!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane