Nie ma takiego obowiązku w sprawie prowadzonej przeciwko członkowi najbliższej rodziny. Świadek nie musi też uzasadniać odmowy sądowi lub prokuratorowi. Mają oni jednak prawo sprawdzić, jakie relacje wiążą go z oskarżonym.

Czy muszę stawić się na wezwanie

Zostałam wezwana na oddalony o 200 km komisariat policji, żeby złożyć zeznania w sprawie mojego syna. I tak odmówię zeznań z uwagi na to, że jestem jego matką. Zadzwoniłam do prowadzącego dochodzenie policjanta i mu o tym powiedziałam. Czy muszę stawić się na przesłuchanie?

Czy partnerka może odmówić zeznań

Od wielu lat żyję w związku pozamałżeńskim. Obecnie toczy się przeciwko mnie sprawa o paserstwo. Policja wezwała moją partnerkę na przesłuchanie. Czy może ona odmówić zeznań w mojej sprawie, podobnie jak żona podejrzanego?

Czy muszę złożyć zeznania przeciwko szwagrowi

Nie chciałbym składać zeznań w sądzie w sprawie brata mojej żony. Czy muszę to zrobić, chociaż nie jestem jego krewnym?

Czy dziennikarz musi odpowiadać na pytania prokuratora

Do prokuratury został wezwany dziennikarz, który napisał artykuł opisujący sprawę mojej firmy. Czy musi on powiedzieć prokuratorowi wszystko, czego dowiedział się ode mnie w trakcie zbierania materiałów prasowych?

Czy mogę odpowiedzieć za fałszywe zeznania

Przed 4 latami złożyłem zeznania w sprawie mojego brata. Były one sprzeczne z prawdą i sąd, przed którym toczyło się postępowanie, wystosował zawiadomienie do prokuratury o złożeniu przeze mnie fałszywych zeznań. Czy mogę za to odpowiadać, jeżeli zeznawałem w sprawie osoby mi najbliższej?

Czy prokurator musi zachować w tajemnicy moje dane

Zostałem pobity przez jednego z moich pacjentów w szpitalu. Nie chcę, by w czasie przeglądania akt dowiedział on się z protokołu przesłuchania, gdzie mieszkam. Czy mogę prosić o zastrzeżenie moich danych?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Kiedy można odmówić składania zeznań na policji i przed sądem

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.