Kto może zostać notariuszem

autor: Monika Kuś14.02.2013, 14:48; Aktualizacja: 14.02.2013, 14:53
Notariusz

Notariuszźródło: ShutterStock

Droga do zawodu notariusza jest długa i pełna wyzwań - tym bardziej, że notariusz jest zawodem zaufania publicznego. Każdy, kto zamierza zostać notariuszem, powinien przygotować się na lata nauki i zdobywania doświadczenia, które pozwoli w przyszłości samodzielnie pełnić rolę rejenta.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

 • DAMKA(2013-03-08 20:53) Zgłoś naruszenie 02

  Zgadzam się całkowicie z opinią prof zw dr hab x y i z. Studia prawnicze polegają na wkuwaniu na pamięć kolejnych kodeksów. To jak w średniowieczu, kiedy grupa żaków powtarzała za bakałarzemj dotąd, aż sobie coś przyswoiła. wtedy podręczniki przykuwano łańcuchem do katedry bo kosztowały kilka wiosek i były łakomym kąskiem. Faktycznie student ryje te kodeksy tylko na egzamin i pozbywa się tej wiedzy, bo musi sobie zrobić w głowie miejsce na następny kodeks lub ustawę. Nie ma praktycznego zastosowania przepisów, które można znaleźć w odpowiednim kodeksie a nie w głowie. Jest to jeszcze o tyle bez sensu, że przepisy się zmieniają i trzeba na bieżąco te zmiany śledzić. Nawet, gdybyś się zarył na śmierć i wkuł wszystko, to i tak ta wiedza nie na wiele się zda i trzeba ją weryfikować.Całe szczęście, że są studia podyplomowe i można dyplom prawnika traktować tylko jako furtkę do dalszej konkretnej edukacji.

  Odpowiedz
 • president of buisnes master boss(2013-02-20 22:51) Zgłoś naruszenie 00

  notar to powiien być uczony ale nie z rodu..

  Odpowiedz
 • VON(2013-02-20 19:37) Zgłoś naruszenie 00

  D E R E G U L A C J I Z A W O D U N O T A R I U S Z A !!!

  Odpowiedz
 • taka sytuacja(2013-02-18 10:47) Zgłoś naruszenie 00

  do 13: Widzisz jak ktoś pół życia poświęcił by być lekarzem, wykonywał swój zawód najlepiej jak potrafił, to szanse na to aby był równie dobry w inżynierii są niewielkie. Tak jest też z notariuszami: raczej niezbyt dobrzy z nich będą biotechnolodzy czy nawet karniści. Stąd dziwne jest twoje pytanie, co notariusze potrafią oprócz tego że są notariuszami... A to że wiele młodych osób nie ma pracy, to chyba nie jest wina notariuszy.

  Odpowiedz
 • Józef(2013-02-17 13:09) Zgłoś naruszenie 00

  Filozofie historii to nadal korporacja szkoli, układa pytania egzaminacyjne,
  egzaminuje, zasiada w Komisji II stopnia Przy MS i utrzymuje 100% uchwał, ciągnie dochody za tzw. szkolenia? To nadal jest niekonstytucyjna asesura?To nadal są testy zestawem 100 pytań? Po co było jęczeć o deregulacji oszukiwać polską młodzież.Dlaczego do chwili obecnej nie zlecono zbadania przebiegu egzaminu w 2012r. w Krakowie?
  Jakie wnioski wyciągnięto wobec winnych? Dosyć , MS Gowin
  do dymisji i rozliczenia.Koniec z odpowiedzialnością polityczną, winni
  wydojenia aplikantów notarialnych w 2012r. muszą być przykładnie
  ukarani.

  Odpowiedz
 • żal213(2013-02-17 11:42) Zgłoś naruszenie 01

  do 12 każdy może nim zostać, kto chce mgr prawa/administracji, a notariusz powinien zarabiać jak urzędnik, bo to jest urzędnik jak każdy inny. Zawód zaufana publicznego powinny działać przy urzędach gminy i to państwo powinno mu płacić tak jak normalnemu urzędnikowi w zależności o stażu pracy, i innych a nie rade sobie notarialną stworzyli i to jeszcze nikogo nie dopuszczają, boją się o posadki i kaskę. Zawód zaufana publicznego, urzędnik a kasą bierze jak prywatny przedsiębiorca i jeszcze rade notarialną sobie zrobili czas z tym skończyć a jak wam się coś nie podoba to dużo młodych, mądrych ludzi w PL nie ma pracy, zajmą wasze miejsce z pewnością (mgr prawa/administracji). Zobaczymy co potrafcie prócz bycia notariuszem.

  Odpowiedz
 • Taki lajf(2013-02-17 09:55) Zgłoś naruszenie 10

  A kto jeszcze chce zostać notariuszem? Jeszcze parę deregulacji, kilka obniżek taks, a zamiast pchać się do notariatu, wszyscy rozsądniejsi będą z notariatu uciekać.

  Odpowiedz
 • regio(2013-02-16 13:29) Zgłoś naruszenie 00

  Na studiach prawniczych za duzo jest niepotrzebnych przedmiotów wkuwanie wszystkich teoriina każdy temat, które ywmyślano od starożytności, jakieś socjologie i inne pierdy, potem rzeczywiście człowiek jest nieprzygotowowany do bycia prawnikiem i wszystkiego co sie nauczy to aplikacje. A że niektóre sa pozaetatowe, to kiepsko. Najbardzież wkurza mnie jednak aby to aplikanci musieli płacic gruba kasę za aplikacje i wten sposób stać na nia tylko bogatych, bo których rodziców stać na płacenie tyle pieniędzy na dorosłych dzieci, już po studiach, którzy zamiast iśc do pracy i im pomagać to wymagają dalszego finansowania.

  Odpowiedz
 • prof zw dr hab xy i z(2013-02-15 23:28) Zgłoś naruszenie 10

  Studia prawnicze w Polsce to 3xz (zakuć, zaliczyć, zapomnieć), bo po co te aplikacje i asesury, jak przecież człowiek 5 lat prawo studiował, to co nic się nie nauczył?otóż nie...bo zakuł zaliczył i zapomniał...prawo to studia dla tumanów w większości, założę się że nic niewiedzą na 3 roku z tego co mieli na 1, to normalne nikt nie jest wszystkowiedzący, ludzi umieją to co robią w praktyce, więc notariuszem może zostać nawet człowiek po LO wystarczy, że popracuje w takim notariacie z 10 lat, ale 10 lat praktycznych i będzie umiał więcej tego co jest mu potrzebne niż po 5 latach studiów prawniczych w pl i jakiejś śmiesznej aplikacji. To służy tylko zamykaniu tego środowiska oni myślą, że jest średniowiecze i nikt niema łatwego dostępu do prawa, wszystko jest w necie wystarczy pobrać i wcisnąć ctrl+f i już się znajduje co się chce, ale to jeszcze nie wszystko są takie akty prawne których nie rozumie student 4 roku prawa, a to po to aby ci pseudo prawnicy mieli robotę, bo pewne rzeczy traktują właśnie jako tajemne i kasę biorą co jest niedopuszczalne.Oni ogólnie wszyscy niekiedy prócz sędziów i prokuratorów bo przeważnie robią w jednej działce prawa uważają że znają się na wszystkim że każdą sprawę załatwią a tu nici wszystko czytają z kodeksów i ustaw i innych aktów, robią to co każdy inteligenty człowiek by zrobił sobie sam, ale jest przecież przymus adwokacki zapomniałem.

  Odpowiedz
 • Też prawnik(2013-02-15 17:36) Zgłoś naruszenie 00

  Ministrze Gowin, co z tą deregulacją i likwidacją niekonstytucyjnej asesury notarialnej? Bezrobocie wśród absolwentów prawa jest ogromne, a prawnicze klany rejentów bronią się wszelkimi możliwymi sposobami przed zmianami. Proszę nie dać im się zastraszyć!

  Odpowiedz
 • asesor(2013-02-15 15:22) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem po co jest test na egzaminie. Uczenie do testu to jedynie wkuwanie na pamięć przepisów, które i tak się zapomni. Jeżeli ktoś potrafi napisać akt notarialny, to znaczy że zna przepisy, potrafi z nich korzystać, więc nie wiem po co to: a),b),c)???

  Odpowiedz
 • damian(2013-02-15 14:28) Zgłoś naruszenie 00

  a ja lubię notariuszy i wszystkie zawody prawnicze:)

  Odpowiedz
 • filozof(2013-02-15 11:26) Zgłoś naruszenie 00

  masakryczny poziom komentarzy ... :/

  Odpowiedz
 • tomsal(2013-02-15 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  kurde czemu tu piszą same buraki

  Odpowiedz
 • Sędzia(2013-02-15 00:22) Zgłoś naruszenie 00

  Notariuszom należy dać uprawnienia organu państwowego a wynagrodzenie zakładu prywatnego.

  Odpowiedz
 • karo(2013-02-14 19:00) Zgłoś naruszenie 10

  Oni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności., a zarobki najwyższe. Widać maja solidne lobby bo to jedyni ulubieńcy wśród prawników Gowina a reformy ani widu ani słychu.Każdy kto zna prywatnie notariusza doskonale wie jaka kasą dysponuje własne kamienice, pełno innych nieruchomości a w nich nawet złotych klamek i desek klozetowych nie brakuje. No ale oni są nietykalni, but why? Na najbliższe wybory moi znajomi idą głosować na SP.Już nie mogę słuchać tych ataków na sędziów i prokuratorów a wychwalania notariuszy. którym sekretarka przygotowuje projekty aktów za co do kieszeni trafia 40 procent

  Odpowiedz
 • postulat(2013-02-14 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  DW Prawnik: Panie Ministrze Gowin, proszę zamknąć zawód notariusza dla rodzin notariuszy. Oni mają zawód we krwi od pokoleń wyssany z mlekiem matki!

  Odpowiedz
 • Prawnik(2013-02-14 15:10) Zgłoś naruszenie 00

  Ministrze Gowin proszę dotrzymać słowa i dokończyć reformy notariatu. Należy zlikwidować niekonstytucyjną asesurę notarialną. Proszę się wstawić za młodymi ludźmi bez koneksji i rodzin prawniczych.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane