Sędziowie chcą zaskarżać przepisy obniżające ich wynagrodzenie

autor: Anna Krzyżanowska17.01.2013, 08:05; Aktualizacja: 17.01.2013, 08:37

Według art. 178 ust. 2 konstytucji sędziom należy zapewnić wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Tym samym zmiany zaproponowanej przez resort sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia za czas choroby otrzymywać ma 80 proc. (zamiast 100 proc.) wynagrodzenia, nie da się z ustawą zasadniczą pogodzić. To jedna z uwag, jaką do projektu nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych przedstawiło Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Grubelek(2013-01-17 09:00) Zgłoś naruszenie 00

  Nic to nie da, bo Trybunał znowu orzeknie, ze to zgodne bo sytuacja ekonomiczna i takie tam. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • rjaw(2013-01-17 09:17) Zgłoś naruszenie 00

  "Zaoszczędzone" na chorobowym 20% miało z założenia być do dyspozycji (nagrody itp) osób, które za nieobecnego pracownika wykonywały dodatkowe czynności. Tu nie ma takiej możliwości, gdyż sędziowie nie mogą dostawać żadnych ngród. Zaś sprawy wpływajace w czasie zwolnienia i tak wpływają do referatu chorego i po powrocie musi sam "nadgonić".

  Odpowiedz
 • Dodek(2013-01-17 11:45) Zgłoś naruszenie 00

  Niechaj sobie sędziowie przypomną lata siedemdziesiąte , osiemdiesiąte. Mam w rodzinie sędziego , który pracuje w sądach od kilkudziesięciu lat i takich wymagań kiedyś nie było ( konstytucja , godność urzędu ). Wynagrodzenia ich nie odbiegały wiele od średniej krajowej. A dzisiaj to im tak rogi urosły , że się w żadne drzwi już nie mieszczą

  Odpowiedz
 • Ręce już opadają, tym znowu źle...(2013-01-17 12:39) Zgłoś naruszenie 00

  Sędziowie to chyba się uważają za jakąś osobną grupę społeczną czy nadludzi.
  A może zeszliby na ziemie?
  Sędziowie, najpierw oczyśćcie własne szeregi z nepotyzmu i układów, bądźcie wzorem uczciwości i praworządności, a dopiero potem występujcie z żądaniami. Ale wiadomo, że w tym kraju to niemożliwe.

  Odpowiedz
 • Sędzia(2013-01-17 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  No to jeśli tak będzie, to gdy wrócę ze zwolnienia, odmówię rozoznania spraw, które wpłynęły do mojego referatu w tym czasie.

  Odpowiedz
 • IUDEX(2013-01-18 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  W prl- marzyłem o tym by zarabiać tyle co policjant w stopniu oficera.

  Odpowiedz
 • urzędnik(2013-01-20 01:32) Zgłoś naruszenie 00

  Śmiechu warte, pracuję akurat z sędziami i wiem jak to wygląda na roboczo. Nie prawda, że przychodzą chorzy na rozprawy wręcz przeciwnie - jeśli poleci z nosa katarek takiego sędziego już niema w przeciwnieństwie do innych pracowników. Sędzia nie boi się niczego i nikogo, bo tak właściwie to co mu zrobią. Jeżeli zrobią, to odwoła się Sądu Najwyższego albo Trybunału, bo przecież to potrafią najlepiej. Do wypowiedzi śedziego - a jak pan/i myśli, kto za urzędnika wykona pracę jeżeli jest chory, co jest możliwe to leży aż wróci i nikt się nie pyta, czy daje radę. Kto może odmówić zwiększonych zadań po chorobowym - wiadomo tylko sędzia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane