Nawet 300 zł mandatu grozi za odśnieżanie auta z włączonym silnikiem

autor: Piotr Szymaniak14.01.2013, 07:12; Aktualizacja: 14.01.2013, 09:02
Zaśnieżone samochody

Zaśnieżone samochodyźródło: ShutterStock

W myśl art. 66 ust. 1 i 5 ustawy prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.) śnieg i lód trzeba usunąć z szyb, lusterka, świateł oraz tablic rejestracyjnych, nie zapominając o śniegowej czapie na dachu. Trzeba jednak uważać, by podczas samego odśnieżania nie narazić się na mandat. Kara grozi nam, gdy robimy to z włączonym silnikiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • normalnym(2013-01-14 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem nie najmądrzejszy zakaz, zresztą już nie pierwszy. Pół godziny czyściłem, odśnieżałem autko by się dowiedzieć że nie odpalił bo siadł akumulator. Gdyby było mi wolno zmienić kolejnośc do pracy bym się nie spóżnił. Druga sprawa inna jest reakcja autka na rozgrzanym silniku a zupełnie inna na zimnym, ale kogo to obchodzi.

    Odpowiedz
  • zmotoryzowany(2013-01-14 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    Mam samochód wyposarzony w intercooler. Producent zaleca przynajmniej lekkie rozgrzanie silnika za nim się ruszy zwłaszcza w mroźne dni. Jak mam to zrobić z wyłączonym silnikiem?

    Odpowiedz
  • iwa(2013-01-14 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    No cóż tylko bzdurny przepis z którego tak chętnie korzysta policja potrzeba dofinansowania budżetu .

    Odpowiedz
  • prrr(2013-01-14 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    kwestia interpretacji : "pozostwaienie pracującego silnika podczas postoju". ale spokojnie napewno Pan Płemieł znajdzie sposób żeby zmusic Policje do nakładania mandatów nawet w najbardziej absurdalnych sytuacjach...

    Odpowiedz
  • Ferdek(2013-01-14 08:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ze źródeł zbliżonych do sejmu, posłowie przygotowują nowelizacje w przepisach, z których jasno wynika ,że będą wysokie kary za jazdę z włączonym silnikiem, projekt zmian popiera frakcja zielonych bo chodzi o czyste powietrze.Propozycję zmian popiera sam premier.

    Odpowiedz
  • Karol(2013-01-14 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mieszkam nad sklepem który zamykają o 23-ciej. Parking jest ok. 10m od budynku. Jak sprzedawcy wychodzą do domu (ok.23:30) to odpalają swoje autka (archaiczne ropniaki) i automatycznie włączają światła. Zaczyna się skrobanie jedną ręką (druga trzyma papierosa) - szur, szur,.. Wówczas mam w mieszkaniu jasno jak w dzień i hałas jak w warsztacie. Trwa to ok. 10-15 minut zanim odjadą.

    Odpowiedz
  • jojek(2013-01-14 09:57) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejny martwy przepis wymyslony przez urzędników, którzy wymyślając taki bubel prawny chcą udowodnić, że coś robią i nie powinni zostać zwolnieni. Jak zostanę premierem, to wywalę z pracy 80% urzędników.

    Odpowiedz
  • error(2013-01-14 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    Durny przepis jak wiele innych stworzonych przez "naszych" wybrańców

    Odpowiedz
  • On(2013-01-14 10:27) Zgłoś naruszenie 00

    Na moim osiedlu trwa remont balkonów w blokach ( od kwietnia do grudnia),
    hałas jest nie do zniesienia ( młoty pneumatyczne ,wiertarki,szlifierki itd)
    od 7,00 do 17,00 . Jak to się ma do "niby hałasu" z silnika samochodowego ?
    Który działa na postoju parę minut?
    A co z nadmierną emisja spalin w Rybniku ? Elektrociepłownia.
    Zwolnić wszystkich idiotów ustanawiających takie prawo,szczególnie z biura legislacyjnego rządu her Tuska.

    Do 5 Ferdek: Trafna uwaga . Należy prowadzić samochód z wyłączonym silnikiem , uda to się tylko góralom. Samochód po górkę na lawecie !!!
    P(osły) z sejmu powinni przegłosować ustawę ,że w Polsce za panowania (już niedługo) Tuska , należy odwołać zimę.
    Interpretacja przepisu zależy od widzimisię "policyjnego krawężnika".
    Nie ma ich co winić ,realizują tylko bzdurne przepisy. Co na to Związek Zawodowy Policjantów? Obecnie policjant jest w "kleszczach" przepisów a własnym sumieniem.Stwierdzenia Obywatela D.Podlesia są pokrętne ,policjant może odstąpić,uznać , dać naganę zamiast mandatu.
    Ciekawe w jaki sposób policjant tylko z "lizakiem" ,a czasem bez, może ustalić nadmierną emisję spalin i społeczna szkodliwość czynu ?
    Redaktorze kochany,jedź do najbliższego posterunku policji o 6,00 rano i zobacz jak odśnieżają i odpalają samochody w zimie.

    Odpowiedz
  • Jeżeli istotnie jest taki przepis,(2013-01-14 11:25) Zgłoś naruszenie 10

    to czas najwyższy USUNĄĆ ALKOHOL Z SEJMU - TAK FUNKCJONOWAĆ SIĘ NIE DA!!, ALKOHOLIK W DOMU, ALE NIE W PRACY.

    Odpowiedz
  • Weeeź(2013-01-14 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba będzie teraz rozejrzeć się dyskretnie czy ktoś nie czai się w pobliżu ze stoperem w rekach :D

    Odpowiedz
  • Lokut(2013-01-14 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Wracamy do sprawdzonych metod "wujaszka" Sakaszwilego Józefa Stalina.
    Obywatele mają żyć w strachu. Inaczej Rząd Światowy który budują nie poradzi sobie. A takie pionki jak rządzący UE wprowadzają wszystko, co im każą. O tempora, o mores!

    Odpowiedz
  • ja(2013-01-14 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawe ile nałożono mandatów za odśnieżanie włączonego auta. Szczerze wątpię by ten przepis był egzekwowany. W moim starym już aucie jak w mrózne dni nie załącze go przynajmiej parę minut przed jazda to wszystko w środku mam wszystkie szyby zamrożone.

    Odpowiedz
  • Yah(2013-01-14 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety ale nie m innego sposobu odmrożenia szyb pokrytych szronem od środka jak tylko włączyć silnik i nawiew. Nie zrobisz tego i tak dostaniesz mandat za jazdę z zaszronionymi szybami. Niestety Polska to nie Szwecja gdzie na parkingach są gniazdka elektryczne przy użyciu których można zagrzać silnik i samochód. Durny artykuł no ale czego można spodziewać się po GP spadkobierczyni Trybuny Ludu ( jeśli chodzi o propagandę i przeinaczanie rzeczywistości)

    Odpowiedz
  • doggie(2013-01-14 16:51) Zgłoś naruszenie 00

    Od dziś, jak tylko zobaczę f-szy dogrzewających się w radiowozie, np. na pętli autobusowej, po odczekaniu wspomnianego w artykule czasu podchodzę i domagam się, aby kierowcy radiowozu jego kolega wypisał mandat. W razie braku chęci do zareagowania na łamanie prawa, powiadamiam oficera dyżurnego oraz Komendę Wojewódzką o zaistniałym fakcie. Nie toleruję zasady, że są równi i równiejsi.

    Odpowiedz
  • józef bąk(2013-01-14 18:10) Zgłoś naruszenie 00

    UWAGA !!!
    Róbcie zdjecia radiowozom stojącym z włączonym silnikiem
    Dojeżdżajac do skrzyzowania i widząc czerwone światło-GAŚ SILNIK

    Odpowiedz
  • j.(2013-01-14 19:29) Zgłoś naruszenie 00

    Może by tak wprowadzić... zakaz jazdy samochodem?... To znaczy, żeby każdy mógł sobie kupić samochód, ale żeby nie miał prawa nim jeździć! Ile wtedy byłoby mandatów! Min. Rostowski dostałby nie 1,5 ale może nawet 15 mld zł. Hurra!!! Ale dowcip dla mnie polega na tym, ze jeśli by to zrobili, ja tam bym się nie zdziwił, tylko przyjął ze spokojem, że wprowadzono jakiś dodatkowy podatek w formie mandatów za jazdę samochodem...

    Odpowiedz
  • driver(2013-01-14 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    producent nakazuje w instrukcji rozgrzanie silnika przed jazdą pod groźbą jego poważnego uszkodzenia, w tym czasie odśnieżam auto szanując swój cenny czas. Niech policja / straż miejska / ITD / Tusk / donosiciele zajmą się czymś pożytecznym dla dobra całego narodu.

    Odpowiedz
  • Marysia z Knurowa(2013-01-14 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    Zima będzie kosztowna tego roku .
    Podatek od śniegu w zimie a od słońca w lecie .hura i tak uratujemy budżet !

    Odpowiedz
  • idioten(2013-01-14 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    skoro nie mogę odśnieżyć/odszronić samochodu z włączonym silnikiem to a contrario mogę jeździć z zamarzniętymi (ale odśnieżonymi) szybami... no bo jak odszronić szyby na zimno?

    Odpowiedz