Czy można sprzedać i kupić nieruchomość obciążoną hipoteką?

autor: Monika Kuś06.12.2012, 09:09; Aktualizacja: 06.12.2012, 09:15
Sprzedawanie nieruchomości

Sprzedawanie nieruchomościźródło: ShutterStock

Hipoteka ciążąca na mieszkaniu, domu czy działce często jest postrzegana jako przeszkoda, która uniemożliwia sprzedaż albo kupno danej nieruchomości. Czy można kupić albo sprzedać nieruchomość obciążoną hipoteką?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • Keram(2012-12-06 11:15) Zgłoś naruszenie 11

    Zasadne i logiczne i wydawało by się, że bezpieczne dla wierzycieli. W rzeczywistości jest tak, żę komornik odmawia prowadzenia egzekucji z nieruchomości dłużnika na podstawie hipoteki z uwagi na fakt , że dłużnika przepisał obciążoną nieruchomości na swoją córkę. Uzasadnia, że właścicielem nieruchomość jest obecnie inna osoba a nie dłużnik. Wierzyciel poświecił wiele lat aby zabezpieczyć swoją wierzytelność – czytaj „Bez przestrzegania prawa jedziemy donikąd” NMP Kontrateksty .

    Odpowiedz
  • Keram(2012-12-06 13:51) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowna Pani /Panie Prawo jest O.K. Hipoteka jest to– „ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości oraz na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczona hipotecznie), służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Oznacza to, iż zbycie nieruchomości przez dłużnika nie narusza prawa wierzyciela hipotecznego – może on dochodzić zaspokojenia od kogokolwiek, kto stanie się właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości”. To jaki sens mają dalsze procesy (skargo paulińska) skoro zbycie nieruchomości przez dłużnika nie narusza praw wierzyciela hipotecznego. Szanowna Pani/Panie Prawo jest O.K. załóżmy, że wierzyciel skutecznie przeprowadzi skargę paulińską a córka wskazanego we wcześniejszym komentarzu dłużnika przepisze nieruchomość na brata, męża, to co odnowa skarga paulińska. Można tak do w koło Macieju. Szanowna Pani/Panie Prawo jest O.K. czy może Pani/Pan doprecyzować o jakie żale chodzi? Może gorzkie? Wydaje mi się, że z praw potrafię korzystać zachęcam do dokładnego przeczytania artykułu wskazanego we wcześniejszym komentarzu jak również artykułu ‘Dlaczego cisza nie potrwa długo” - NMP Kontrateksty

    Odpowiedz
  • Prawo jest O.K.(2012-12-06 13:01) Zgłoś naruszenie 00

    Przyczyna kłopotów wierzyciela leży w tym, że nie posłużył się on skargą pauliańską. Innymi słowy, wierzycielu, zanim zaczniesz wylewać żale, sam skorzystaj z przysługującego Ci prawa.

    Odpowiedz
  • Keram(2012-12-07 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    To już nawet nie chodzi o zamiłowanie do skargi paulińskiej tylko w świetle definicji i skutków prawnych hipoteki skarga jest nie logiczna i niezasadna.

    Odpowiedz
  • pozorna czynnosc prawna(2012-12-06 19:17) Zgłoś naruszenie 00

    No...niby to proste,ale jesli osoba x sprzeda osobie y nieruchomosc warta 200 tys.za 30 tys i ta druga nie zaplaci i odda darowizna nieruichomosc osobie y to skarga paulianska aniluje tylko akt darowizny jako bezskuteczny,ale nie zwroci osobie x nieruchomosci.Tak wiec osoba x moze zyskac co najwyzej 30 tys.zamiast 200 tys i stracic nieruchomosc.

    Nieskuteczne w wielu przypadkach...

    Nie wiem skad to zamiłowanie do tej skargi paulianskiej w Polsce...procesy cywilne pokazuja,ze nie jest tak prosto jak sie wydawalo...

    Odpowiedz
  • ....(2012-12-06 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    to,ze czynnosc jest bezkuteczna nie oznacza,ze na wlasciciela automatycznie wraca prawo wlasnosci...a o prawo wlasnosci sie tu rozchodzi

    Odpowiedz
  • eldo(2015-02-21 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    spłata kredytu pieniędzmi ze sprzedaży byłaby najsensowniejszym rozwiązaniem.
    Ale najpierw trzeba znaleźć klienta.
    Polecam portal prywatnaoferta bo za drobną opłatą ma się dodane 100 ogłoszeń na popularnych portalach.

    Odpowiedz