Jak poinformował Gowin, dotyczy to ponad 500 sędziów z 79 znoszonych sądów; ponad 50 sędziów już odwołało się od tych decyzji do ministerstwa.

Minister podkreślił, że przenoszenie sędziów jest zgodne z prawem. "Nie jest też prawdą, jakoby sędziom nie dano czasu na możliwość odwołania się od tej decyzji. Ponad 50 takich wniosków o rozpatrzenie do ministerstwa już dotarło" - powiedział minister dziennikarzom.

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Gowina na początku października od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.

Pomysł tej reformy wywołał sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdują się sądy przeznaczone do zniesienia. Krytycy reorganizacji oceniają ponadto, że określanie okręgów sądowych w rozporządzeniu jest niekonstytucyjne.

W reakcji na zapowiedzi tych zmian przygotowano obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych. Zawiera on wyszczególnienie istniejących obecnie sądów wraz z ich okręgami. Celem projektu jest blokada przygotowanej przez Gowina reorganizacji. Przy wsparciu m.in. PSL pod obywatelskim projektem zebrano 150 tys. podpisów. Pod koniec listopada sejmowa komisja sprawiedliwości zawiesiła prace nad obywatelskim projektem do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny obecnych przepisów o tworzeniu okręgów sądowych. Jednak - według zapowiedzi polityków PSL - komisja ma wznowić prace nad projektem w środę.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły dwa wnioski: grupy posłów PSL oraz Krajowej Rady Sądownictwa o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą upoważnienia ministra sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia.

W połowie listopada Sejm odrzucił informację ministra sprawiedliwości ws. przygotowanej przez resort reorganizacji sądów rejonowych, ale decyzja ta nie rodzi żadnych skutków prawnych.