Zablokowanie prac nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych jest wyrazem lekceważenia woli obywateli domagających się, aby prawnie uregulować dostrzeżony przez nich problem - głosi uchwała zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

W uchwale - zamieszczonej na stronie internetowej stowarzyszenia - sędziowie wyrazili "zdecydowany sprzeciw" wobec wstrzymania prac nad tym projektem w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. "Przewidziana prawem inicjatywa ustawodawcza poparta 150 tys. podpisów jest najwyższą i najbardziej godną uwagi formą aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga ona szczególnego szacunku ze strony posłów, szacunku dla własnych wyborców" - zaznaczono w uchwale.

Obywatelski projekt ustawy o okręgach sądowych wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami. Impulsem do jego opracowania stały się zamierzenia resortu sprawiedliwości dotyczące zniesienia niektórych sądów rejonowych. Na mocy podpisanego na początku października przez ministra Jarosława Gowina rozporządzenia od 1 stycznia 2013 r. 79 najmniejszych sądów rejonowych zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe sąsiednich sądów. Wcześniejsze uchwalenie obywatelskiego projektu miało zablokować tę reorganizację.

Podczas czwartkowego posiedzenia komisji sprawiedliwości głosami posłów PO prace nad obywatelskim projektem zawieszono. Zostały one wstrzymane do czasu rozpoznania przez Trybunał Konstytucyjny obecnych przepisów o tworzeniu okręgów sądowych, na podstawie których minister sprawiedliwości wydał rozporządzenie dotyczące reorganizacji sądów.

"Jest dla wszystkich oczywiste, że prace nad ustawą zostały wstrzymane w wyniku wykonania przez grupę posłów politycznej decyzji, której celem było, aby weszło w życie poddawane powszechnej krytyce rozporządzenie ministra sprawiedliwości znoszące 79 sądów" - oceniła "Iustitia". W uchwale dodano, że "wszystkim, którzy podjęli działania w celu ratowania zagrożonych sądów, pokazano jednoznacznie, że znaczenie ma tylko zdanie polityków, którzy nie muszą liczyć się z wolą obywateli".

Ministerstwo Sprawiedliwości uznało decyzję komisji o wstrzymaniu prac nad projektem za "bardzo rozsądną". "Obecna sytuacja nie jest sytuacją pożądaną; jeśli postępowania mają się toczyć sprawnie, to trzeba zapewnić do tego odpowiednie warunki. Trybunał rozstrzygnie problem, ale w naszej ocenie obecne określenie kompetencji ministra sprawiedliwości dotyczące kształtowania właściwości miejscowej sądów jest prawidłowe" - mówił na czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.