Prawo jazdy: Punkty karne do skasowania tylko raz na pięć lat

autor: Piotr Szymaniak20.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 20.11.2012, 08:16
Policjant wypisuje mandat

Policjant wypisuje mandatźródło: ShutterStock

Kierowcy jeszcze nie otrząsnęli się po wprowadzeniu bardziej restrykcyjnego taryfikatora, a niebawem wejdą w życie jeszcze surowsze przepisy. Zgodnie z nową ustawą o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która wejdzie w życie 19 stycznia 2013 r., kierowcy, których liczba punktów karnych zbliża się do 24, nie będą już mogli uzyskać anulowania 6 punktów poprzez udział w szkoleniu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • ZNIESMACZONY(2012-11-20 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    PAŃSTWO POLICYJNE WYBRALI CI CO BRALI UDZIAŁ W GŁOSOWANIU I WYBRALI NA WŁASNE ŻYCZENIE TAKIE A NIE INNE WŁADZE.JA BYM NAZWAŁ TAKIE PRAKTYKI PRZEŚLADOWANIEM.

    Odpowiedz
  • g(2012-11-20 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    To przestrzegaj przepisy. Nie widzę tu państwa policyjnego. Ja jestem zwolennikiem natychmiastowego odbierania prawa jazdy (dożywotnio) za np wyprzedzanie na pasach.

    Odpowiedz
  • Również zniesmaczony(2012-11-20 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pełen Orwell.
    Proponuję założyć wagi na chodnikach. Ktoś kto ma BMI powyżej 28, byłby automatycznie likwidowany ze względu na narażanie własnego zdrowia (czyli zwiększonych wypłat ZUS).
    Tfu...

    Odpowiedz
  • Również zniesmaczony(2012-11-20 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    @ g
    Proponuję również wprowadzenie w miastach 5 km/h. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wypadków. W ogóle to po co komu samochód? Po zasiłek dojdzie się piechotą. A Ci co je mają, to złodzieje - niech płacą i siedzą w więzieniach. Super myślenie!!! Obieranie wolności za pseudo opiekę państwa.

    Odpowiedz
  • KIEROWCA(2012-11-20 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    A DLACZEGO NIE ODBIERAJA LEKARZA UPRAWNIEN ZA ICH BLEDY BEDZIEMY MUSIELI MY KIEROWCY STANAC W CALEJ POLSCE TO WOWCZAS PANSTWO SIE OPAMIETA

    Odpowiedz
  • pechozol(2012-11-20 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    To co funduje nam nasz kraj zaczyna być nie wolą, a co z demokracją?, jest nadal jak horyznot?

    Odpowiedz
  • kola(2012-11-20 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Mam prawo jazdy od blisko 30 lat. Auta używam codziennie ale nie robię dużo km . Kręcę się w koło komina tj, ok 15 do 20 tys.km w roku. Nigdy nie spowodowałam żadnego wypadku. W blisko 30 lat zapłaciłam może 3 mandaty . Ale w tym roku dokładnie od miesiąca nie wiem co się stało ale jak tak dalej pójdzie to do końca roku stracę prawo jazdy. Miesiąc temu szukałam jednego adresu we Wrocławiu. Więc skupiłam się na znakach bardzo mocno. Na jednej z krzyżówek pojechałam żle i natychmiast znalazła sie policja ,która wlepiła mi mandat 300zł i 6 punktó karnych. na pocieszenie policjant powiedził ,że bym sie tak nie martwiła ,bo tu wszyscy jeżdzą tak jak ja i w związku z tym jest zamontowana kamera na tej krzyżówce przez straż miejską i jak nie policja to straż miejska wlepiła by mi mandat. Wie pani ile mu tu manatów dziennie wypisujemy???
    powiedziłam więc ,że widać ,że krzyżówka jest żle oznakowana skoro dużo kierowców popełnia te same błędy. A panowie policjanci i straż mieska zamist pomysleć o dobrym oznakowaniu krzyżówki traktuja ja jak bankomat do wypłacania pieniędzy i realizacji mandatów aby dostać wiekszą wypłatę. Nikomu nie zależy na baezpieczeństwie tylko na zgarnieciu kasy od kierowcy. miesią póżnie w swoim małym miasteczku zapłaciłam kolejny mandat za to ,ze postawiłam samochód przy lini ciągłej (zachodził ok. 50 cm z linią) nikomu nie zawadził . Stał ok. 3 min. pod poczta przy ,której nie ma ani jednego miejsca parkingowego. Okazało sie ,że jest to również ulubione miejsce polowań straży miejskiej na kierowców. pani z rozbrajajaca szczeroscia oświdczyła ,że nie jestem pierwsza i ostatnia bo takicjh jak ja kasuja tu od kilku do kilkunastu dziennie.
    Ręce opadają. Te służby urządzaja sobie POLOWANIA na kierowców , którzy haruja cały dzień aby zarobić jakąś kasę na przeżycie ,płacąc przy tym podatki na policje i straż miejską.
    W jednym i drugim zdarzeniu nikomu nie zagroziłam swoją jazdą , nikomu nie zablowkowałam drogi, ani nie zajechała ani nie utrudniła wyjazdu czy przejazdu. W moim mniemaniu zapłaciłam za idiotyczne oznakowanie dróg. Natomista czytając katoteki jestem piratem drogowym.
    Nich mi zabiora prawko wtedy skończy sie moja praca i ustawie sie wkolejce po zasiłek Chyba właśnie o to chodzi.Będę miała dużo czasu i spokojną głowę.

    Odpowiedz
  • +(2012-11-20 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    ...ja takiej demokracji nie chcę...już wolę reżim, juntę czy coś w tym rodzaju przynajmniej byłoby wiadomo dlaczego :)

    Odpowiedz
  • Raf(2012-11-20 16:08) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam od dawna wątpliwości, czy aby te kolejne nowelizacje, które mają być remedium na brak kultury jazdy (bo inaczej tego nazwać się nie da), są aby zgodne z normami Konstytucji. Przede wszystkim chodzi mi o pewność prawa, jaką obywatel winien posiadać - ciągłe zmiany temu nie pomagają; inną kwestią jest ta obecna nowlizacja, która wręcz w sposób wątpliwy ogranicza dostęp do uprawnień prowadzącym pojazdy, którzy będą mieli nieszczęście zdać egzamin po wejściu w życie nowelizacji (gdzie równość wobec prawa?!). Wątpliwym też jest, czy można sankcje karne przewidziane w ustawie dookreślać roporządzeniem (tymże przecież jest taryfikator), bo nie można przecież uciec od twierdzenia, że represje za wykroczenia mają charakter karny (a nie quasikarny - jednak nie miejsce aby tutaj prowadzić dyskurs w tym temacie).

    Odpowiedz
  • ????.............(2012-11-20 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    to co się dzieje w naszym kraju to horror jeszcze gorzej jak za czasów komunizmu.

    Odpowiedz
  • POPISowiec(2012-11-20 21:24) Zgłoś naruszenie 00

    Dziś cały czas trąbią w mediach, o samochodzie bombie pod Sejmem . Co raz więcej polaków na dość rządu parchów i tego sejmu , państwa policyjnego i urzędasów . Korupcja i kpina z pracujących , bo bezrobotny wam nie da .WORD to państwo w państwie , to oni lobują z policją do jeszcze większych wpływów . I tak im się w głowach przewraca z dobrobytu , że po pijaku samochody rozbijają i kupują następne . I nic sobie nie robią rządzący z narodu , bo chcieliście rządów liberałów ? Naród to my w Warszawie , reszta to ...

    Odpowiedz
  • gość(2012-11-21 07:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekaw, że zmiany dotyczą tylko kierowców. powinno się stosować kary dla tych, którzy ustawiają przy drogach znaki by później czerpać korzyści materialne.

    Odpowiedz
  • jacek(2012-12-22 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    przecież te przepisy mogą dotyczyć jedynie " miłościwego " kretyna Jarosława
    który nie ma pojęcia co to prawo jazdy. Wozi go kierowca który poniesie wszelkie skutki tego następnego "bubla". Rządzący ! kiedy wreszcie dojdziecie
    do rozumu na poziomie szkoły podstawowej ?

    Odpowiedz