Za słupy na działce należy się odszkodowanie

autor: Małgorzata Raczkowska09.11.2012, 07:00; Aktualizacja: 09.11.2012, 07:58
Słupy na działce

Słupy na działceźródło: ShutterStock

Właściciel terenu może zażądać od przedsiębiorstwa przesyłowego odszkodowania za zajęcie gruntu i korzystanie z niego bez umowy za 10 lat wstecz oraz domagać się ustanowienia odpłatnej służebności przesyłu: to umowa umożliwiająca firmie korzystanie z działki po uiszczeniu odpowiedniej kwoty.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • .(2012-11-09 07:34) Zgłoś naruszenie 00

    Potem tylko do sądu - w sądzie od sędziego dowiadujemy się , że nigdy takich spraw nie prowadził a orzecznictwo jest marne i z powodu byle jakiego cały czas odracza rozprawy i tak od 2008 r.

    Odpowiedz
  • obserwator(2012-11-09 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Taką sprawę prowadzę od 2001r. o nakaz usunięcia linii 15 kV z mojej działki i o wypłatę kwoty za bezumowne korzystanie z mojej działki przez zakład energetyczny.
    Trudny orzech do zgryzienia.
    Linia 15kV została wybudowana w samowoli budowlanej na mojej działce i innych, jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu realizacyjnego pozwoleniem na budowę.
    Stwierdzono nieważność pozwoleń i od kilkunastu lat jest prowadzone postępowanie przez nadzór budowlany.
    Ilość poświadczeń nieprawdy przez urzędników w tej sprawie to duże akta karne. Prokuratorzy umarzają śledztwa, sądy karne utrzymują je w mocy, bo kilku wysoko postawionych urzędników województwa powinno iść do więzienia.
    Doszło do faktu bezprawnej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, aby zalegalizować tą linię 15 kV na tym terenie.
    Sąd administracyjny oddalił moją skargę ze względu formalnych, gdyż gmina nie odpowiedziała na moje wezwanie do usunięcia naruszenia interesu prawnego, więc skargę o stwierdzenie nieważności planu zagospodarowania skierowałem bezpośrednio do sądu, który przekazał Gminie po termie wniesienia skargi i to spowodowało oddalenie mojej skargi.
    Ale jest prowadzone śledztwo w tym zakresie poświadczenia nieprawdy przez urzędników gminy i urzędu wojewódzkiego oraz fałszowania dokumentów.
    Nie tak łatwo wygrać z zakładem energetycznym, który korumpuje urzędników oraz biegłych sądowych.
    Stawka w skali kraju do prawie 20 mld zł, które ZE musiałyby wypłacić właścicielom działek za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
    Tylko 30% linii energetycznych ma uregulowane prawa do gruntu, reszta to samowolne zajęcie nieruchomości, gdzie właściciele mogą się domagać wypłat za bezumowne korzystanie z ich nieruchomości.
    Niektóre rekordowe roszczenia osiągają wartość po kilkadziesiąt mln zł.
    Dlatego ZE tak zaciekle walczą o ich oddalenie, bi zabrakłoby kasy dla ich prezesów.

    Odpowiedz
  • dawido(2012-11-09 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    to warto ubiegac sie o swoje czy tez nie?

    Odpowiedz
  • Marian(2012-11-09 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ODSZKODOWANIE. ale WYNAGRODZENIE ZA BEZUMOWNE KORZYSTANIE !!!

    Odpowiedz
  • kamlot(2012-11-09 12:04) Zgłoś naruszenie 00

    Strona może, żądać kilkudziesięciu milionów złotych tytułem ustanowienia służebności przesyłu, jednkaże takiej kwoty nie dostanie. W planach jest ustawowe określenie wysokości wynagrodzenia. Obecnie średnio za jeden "słup" wygrywa sie około 500 zł.

    Odpowiedz
  • kat(2012-11-09 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    na środku mojej działki stoi potężny słup 40 lat, ZE nalicza mi rachunki takie, jak wszystkim

    Odpowiedz
  • mari(2012-11-09 12:49) Zgłoś naruszenie 00

    Mam podobną sprawę do użytkownika Obserwator...ręce opadają. Czy mogę prosić o kontakt w celu wymiany doświadczeń? Mój mail to marigold2@o2.pl

    Odpowiedz
  • marian(2012-11-09 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    500zł za rok?

    Odpowiedz
  • wm(2012-11-09 14:29) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli jeśli ZE korzysta ponad 30 lat bez umowy na postawione na mojej działce słupy to już po ptakach

    Odpowiedz
  • Zbych56(2012-11-10 00:01) Zgłoś naruszenie 00

    Mam również u siebie na działce słup od linii przesyłowej 110kV, który stoi już ponad 40 lat. Nie wiem jak się za to zabrać i czy wogóle warto jeśli po 30 latach to i tak "po ptakach" jak to napisał wm.

    Odpowiedz
  • obserwator(2012-11-10 00:45) Zgłoś naruszenie 00

    kamlot - chyba jesteś z zakładu energetycznego lub nic w tych sprawach nie wiesz.
    Za służebność należy się 10% wartości gruntu rocznie. Grunt zajęty pod linię to np. pod linię 15 kV pas o szerokości 15 m wzdłuż linii.
    110kV to 60m wzdłuż linii. Jeżeli linia przebiega np. przez działkę o dł. 100m to pas zajęty pod linię wynosi 1500m2. Wartość działki za m2 x 1500m2 = należność roczna.
    Walka z ZE nie będzie łatwa bo to są cwane lisy, gdzie często przekupują biegłych.

    Odpowiedz
  • ssss(2012-11-10 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Znajomy prowadzi z ZE taka sprawe,twierdzi iz dostanie kwotę 6 cyfrową.

    Odpowiedz
  • kolejowy rycerz na szlaku(2012-11-10 17:41) Zgłoś naruszenie 00

    @11
    A skąd takie wyliczenia?
    @12
    Chyba jak ma te słupy na gruncie wielkości lotniska gdzieś w centrum W-wy. Napisz nam też po wszystkim ile mu faktycznie zasądzili.

    Odpowiedz
  • obserwator(2012-11-10 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    "Kolejowy" poznaj przepisy wtedy będziesz wiedział ile prywatna własność kosztuje. Szczególnie jeżeli ZE jak złodziej wchodzi i zajmuje czyjąś własność.
    Komuna się skończyła w 1989r. kiedy wchodzili na prywatną własność jak złodzieje.
    Teraz ZE muszą płacić właścicielom za bezumowne korzystanie.
    Nie wiem czy wiesz, że od lat ZE w kosztach przesyłu naliczają koszta odszkodowań za bezumowne korzystanie. Tak więc jeżeli nie wypłacą tych odszkodowań to jest zysk prezesów ZE wypacających sobie pensje w setkach tysięcy zł, oraz na łapówki dla rządzących, aby zmienili przepisy prawa o służebności przesyłu.
    Większości ZE są to spółki państwowe, a wiec maja poparcie w władzach państwowych i sejmowych, aby jak najtańszym kosztem wykręcić się od tych roszczeń.
    W tym celu zatrudniają sędziów, którzy instruują pracowników ZE, co robić aby uniknąć roszczeń za bezumowne korzystanie, za służebność gruntową.
    Ponadto jestem na etapie wyceny przez biegłego sądowego roszczeń za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

    Odpowiedz
  • kolejowy rycerz na szlaku(2012-11-10 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    @14
    A w których to przepisach zawarto niby ceny "prywatnej własności"?

    Wartość odszkodowania za 10 lat korzystania ma stanowić równowartość ceny zajetego fragmentu? To tak jakby ktoś za wynajem mieszkania wartego 400tys. miał płacić roczny czynsz 40tys., a tu pewnie zajęto kawałek pola VI klasy bonitacji. Śmiem wątpić, w twoje wyliczenia, no ale przecież sędziowie i ZE... ;) W każdym razie stawiam, iż milionerem nie zostaniesz i nie ma co zwalać na komunę.

    Odpowiedz
  • MB(2012-11-11 13:32) Zgłoś naruszenie 00

    z mojego mieszkania enea korzysta przez wiele lat w ten sposób, że jest zamontowała licznik pomiaru energii elektrycznej na ścianie mojego pokoju sypialni, obsługujący mieszkanie sąsiada z pietra, dodatkowo jest sieć pajęcza z kabli i dwa piony. Walczę o zdemontowanie tego licznika i pionu z enea, przed sadem, ale sąd oddalił mi powództwo jako za bezzasadne. Stary licznik brzęczy przy zwiększonym poborze mocy w nocy nie można spokojnie spać, licznik starej daty brzęczy. Sądy nie uznają takich roszczeń obywateli robią sobie jeszcze kpiny wobec poszkodowanych. zamiast powołać biegłego, to sad sam ocenił, że licznik w dzień nie brzęczy.

    Odpowiedz
  • misiek(2012-11-11 15:56) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwator...niestety wypisujesz głupoty. Pas zajętości linii 15 kV nie przekracza 6 metrów i wynika z gabarytu linii, natomiast zajętość linii 110 kV i wyższych napięć wyliczana jest w oparciu o tzw. pas technologiczny związany z natężeniem pola elektrycznego. Szerokość pasa technologicznego zależy od poziomu napięciowego linii, gabarytu słupów (linii) oraz natężenia pola elektrycznego. W pasie technologicznym wartość natężenia pola elektrycznego na wysokości 2 metrów w terenie zabudowanym wynosi powyżej 1 kV/m a w terenach niezabudowanych/otwartych powyżej 10 kV/m. Dla linii 110 kV pas technologiczny wynosi max. 30 metrów (2 x 15m) a najczęściej jest w granicach 20 metrów.

    Odpowiedz
  • misiek(2012-11-11 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    Obserwator...skąd masz dane, że za roczne korzystanie z gruntu należy Ci się 10% wartości gruntu?? Przecież to są totalne brednie! Stawki za służebność przesyłu wyliczają rzeczoznawcy bazując na mniej więcej podobnych stawkach za m2 działki. Rekompensata za słup SN wynosi obecnie około 200 - 300 zł jednorazowej rekompensaty, natomiast za słup linii 110 kV około 1000-2000 (zależy od gabarytu słupa).

    Odpowiedz
  • lila(2012-11-11 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    czy może ktoś pomóc na działce mam 6 słupów i stacje trafo założoną ponad 40 lat czy moge domagac się odszkodowania od ZE namienia z teraz wymieniaja słupy

    Odpowiedz