Sędziowie oddają wyroki w ręce biegłych

autor: Anna Krzyżanowska07.11.2012, 07:28; Aktualizacja: 07.11.2012, 11:24
Biegły sądowy

Biegły sądowyźródło: ShutterStock

Czy Warszawa w 1939 roku została zniszczona? Do odpowiedzi na to pytanie jeden ze składów orzekających powołał biegłego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • sd(2012-11-23 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Ustawa - Kodeks postępowania karnego, art. 168: "fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu. To samo dotyczy faktów znanych z urzędu, należy jednak zwrócić na nie uwagę stron. Nie wyłącza to dowodu przeciwnego.".
    Ustawa - Kodeks postępowania cywilnego, art. 228: "Paragraf 1. Fakty powszechnie znane nie wymagają dowodu. Paragraf 2. To samo dotyczy faktów znanych sądowi urzędowo, jednakże sąd powinien na rozprawie zwrócić na nie uwagę stron.".

    Odpowiedz
  • do otika(2012-11-08 08:55) Zgłoś naruszenie 01

    Otik w jakim Ty Świecie żyjesz ??? Nie widzisz tego g...na dookoła. Nie razi Cię bezdenna głupota częsci tzw. biegłych i olewającego to wymiaru sprawidliwości.
    Przecież za niektóre bzdety biegłych Sąd powinien nakładac grzywnę za obrazę Sądu - bo sam widziałem takie opinie że można powidzieć że biegły pluje Sądowi w twarz.
    Przez takich jak ty polskie Sądownictwo gnije... I Przestęcy właśnie Przestępcy czerpią z tego bagna całymi garściami. Zastanów się, pomyśl.

    Chyba że sam jesteś miernym biegłym klepiącym kasę na bzdetnych opiniach. A jak tak to co innego.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-11-07 22:27) Zgłoś naruszenie 00

    Skąd my to znamy.
    jak się nie można nawiązać merytorycznej dyskusji i nie jest się w stanie obalić twierdzeń przeciwka, w tym przypadku o głupich biegłych i zlecających opinie sędziach, to wyzywa się przeciwników od recydywistów.

    FAKTYCZNIE, SAME GÓRNE LOTY TAKICH WYPOCIN. "GRATULOWAĆ"

    A na temat biegłych i ich opinii, to takie przytoczone przez LOLIPOP raczej są normą. Znam bardziej opinie "rzetelne" jak: "ŚMIEĆ NIE NASTĄPIŁA W WYNIKU DZIAŁAŃ OSÓB TRZECICH, BO PRZYBYŁY LEKARZ NIE STWIERDZIŁ PRZYCZYNY ZGONU". Obywatel był otruty.
    Albo bardziej przyziemna: "Buty rozeszły się, ponieważ powód w nich chodził".
    Podoba wam się, zwłaszcza tobie biedny niedowartościowany OTIKU?

    Odpowiedz
  • pixel of reality(2012-11-07 21:04) Zgłoś naruszenie 00

    jasne najlepiek jak sądowi nie wystarcza jedna opinia tylko sięga po drugą a potem trzecią, proces trwa 15 lat i można spokojnie golić klienta.
    Problem z biegłymi można rozwiązać w jeden, jedyny sposób. Pozwolić stronom na opinie prywatne. Jak się strona z biegłym nie zgadza, to przedstawia własną opinię. Skończą się procesy trwające latami, skończy się wydzwanianie po biegłych, czy Pan Biegły będzie łaskaw wziąć opinię. Skończy się pieniactwo - bo jak strona chce biegłego z sufitu to za niego płaci i jak wygra, to się jej te koszty zwraca. Jak przegra - to jej problem. Jest to rozwiązanie tak proste, że aż nie wierzę aby ktokolwiek kiedykolwiek zdecydował się na jego wprowadzenie w Polsce.

    Odpowiedz
  • LoliPop(2012-11-07 20:05) Zgłoś naruszenie 00

    otik bo życie niesie przykłady takich nagannych zachowań biegłych.
    Mnie się kiedyś zdarzyło, że biegły lekarz medycyny, w sprawie prywatnoskargowej, uznał, że ślady zadrapania na rękach pokrzywdzonej spowodowane zahaczeniem się o kartki papieru trzymających w rękach oskarżonego są naruszeniem czynności ciała powyżej dni 7. Byłem tak zdumiony, że nie wiedziałem czy on żarty sobie robi czy mówi poważnie czy to już głąb do potęgi jest. Spytałem więc dlaczego te "rany" na rękach uznał za naruszenie czynności ciała powyżej dni siedmiu. Odparł bo ich pełne zagojenie będzie na pewno trwało powyżej dni 7. Spytałem więc go czy na przykład gdy skubię sobie skórki koło paznokci i poleci mi krew to czy takie naruszenie narządu ciała również zakwalifikowałby jako naruszenie czynności ciała powyżej 7 dni? Odparł, że TAK... Po prostu dech mi zaparło! A dlaczego spytałem: bo gojenie się każdej rany nawet przy lekkim krwawieniu będzie trwało ponad dni 7.
    Sędzia po części kupił te bzdety bo zastanawiał się czy nie zmienić kwalifikacji czynu na ścigane z oskarżenia publicznego. Na szczęście tak się nie stało. Brawo, brawo, wiwat.

    Odpowiedz
  • otik(2012-11-07 18:47) Zgłoś naruszenie 00

    ja sie tak zastanawiam jak czytam te komentarze istoty przesiąknietej nienawiścią jak niejaki człowiek i innych mu podobnych jakie to biedne stworzenie lub patologiczna osobowośc aby twierdzic ze wszyscy sa beeeee...dodam iż o sędziach takie zdanie to maja zazwyczaj multiirecydywiści...normalni ludzie mają więcej rozumu ...a że zdarzają się błędy to inna sprawa...ale w jakiej profesji ich nie ma...czy z tego powodu wszyscy lekarze to patałachy a nauczyciele to pedofile???

    Odpowiedz
  • Opinie biegłych to śmiech(2012-11-07 14:28) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem jestem pełen podziwu dla spokoju Sądu...gdy czyta bzdetną opinię tzw. biegłego naskrobaną na 1 kartce z treścią której by sie wstydził najgłupszy gimnazjalista ...

    Oczywiście cena "opinii" jest zawsze z górnej półki co jest norma w tym zawodzie.

    Potem Sąd zleca wykonanie kolejnej opinni, a czasem i następnej.


    W ten sposób w tym światku utrzymuje się całą masę MIERNOT... Na szczęscie Minister troche przetrzebi to towarzystwo.

    Odpowiedz
  • tadeusz(2012-11-07 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze ,że Min. J. Gowin zna sprawę i polecił dokonać przeglądu list tzw. Biegłych . Sędzia łatwiej jest podzielić się odpowiedzialnością za błędne orzeczenia .
    TZapytanie kierowane do biegłego już sugeruje jak ma brzmieć opinia. Zgodnie z zapytaniem : dwa dodać dwa ile jest ? pytanie pomocnicze : a ile ma być? …….
    Tak jest …: Kawe na ławe….”Człowiek” „7 Do 5”

    Odpowiedz
  • Malarz Porwasz(2012-11-07 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    To jest w pewnej mierze konsekwencja sfeminizowania zawodu. Grzeczne dziewczynki, zawsze obkute na blachę na aplikacji, mają potem problem z decyzyjnością w realnym świecie... Dlatego w najbanalniejszej sprawie biegły musi być i basta.

    Odpowiedz
  • awizowany(2012-11-07 12:42) Zgłoś naruszenie 00

    Witam „ Człowieka „ i „innych „ z którymi miałem okazję spotkać się na tym forum. Spotkania i nie tylko znacznie ułatwia historia komentarzy zamieszczona pod najnowszym wpisem tak jak u mnie. Wystarczy skopiować skrót i umieścić w wyszukiwarce u góry po prawej stronie. Natomiast oceniając opisane przypadki powoływania biegłych nie jest tak źle. Znam przypadek powołania przez sąd biegłych w celu przymusowego umieszczenia niewygodnego świadka w szpitalu psychiatrycznym. Historia komentarzy: Jak można założyć , Banki przywłaszczyły pieniądze , Korespondencję sądową można , Na odbiór pisma , Rolnik straci dopłaty , Spadkobierca rolnika także

    Odpowiedz
  • (Y)(2012-11-07 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    problem w tym, że biegli są często nieprofesjonalni i zwyczajnie głupi. piszą takie bzdury, że tylko sędziowie są w stanie to znieść bez szkody dla rozumu.

    Odpowiedz
  • Montsegur(2012-11-07 11:05) Zgłoś naruszenie 10

    Bo oczywiście pan mecenas Michałowski nigdy nie splamił się opieraniem apelacji o zarzut, że sąd nie zasięgnął opinii biegłego, w sytuacji gdy rozstrzygnięcie wymagało wiadomości specjalnych. Nie zdarzyło mu się także żądać opinii biegłego neurologa w sytuacji, gdy jego klient nabił sobie guza (znaczy doznał obrażeń głowy) jak również nie wnosił o powołanie biegłego do wyceny nieruchomości bo jego klient nie wie ile jest wart jego dom.


    Panowie mecenasi... sami stworzyliście tą sytuację żądając opinii biegłych tam, gdzie nie jest to potrzebne. Nie zwalajcie teraz winy na sądy

    Odpowiedz
  • Do 5(2012-11-07 11:00) Zgłoś naruszenie 00

    To jest prawda co we wpisie 5 jest napisane.Moimu koledze w w wypadku przy pracy obcięło nogę poniżej kolana . Z odszkodowania kuoił sobie protezę w niemczech . Proteza była dopasowana kolorem do skóry i bardzo dobrze się sprawowała. Kolega wystapił o rentę wypadkową co skutkowało załatwienia sprawy w sądzie. Sędzia odczytał pozew po czym przedstawiciel ZUS wystapił o odrzucenie pozwu pomimo odczytania ,że powód przedstawił dokumenty, opinie o amputacji nogi. Sędzia także zaczęła wypowiadać się że dokumenty są do zaskarzenia gdyż powód nie odbiega wyglądem od człowieka normalnego. Po tych głupich wypowiedziach kolega zjął proteże i uderzył nia w konfesjonał i rzucił to na stół sędziego. powiedział ,że wychodzi na papierosa a oni sie mają naradzić czy ta noga jest lub jej nie ma. Pochwili został poproszony na salę i sąd uznał ,że rzeczywiście uległ wypadkowi z amputacją nogi.

    Odpowiedz
  • MB(2012-11-07 10:47) Zgłoś naruszenie 01

    Sędzia tak wymyśli orzeczenie wyroku, zmanipuluje uzasadnienie na swoją modłę, że chłopski rozum się zadziwi takim, krętactwem i głupotą.

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-11-07 10:07) Zgłoś naruszenie 01

    Tak jakby moje wyjaśnienia o debilizmie dzisiejszych sędziów zostały zapomniane.
    To co się dzieje w sądach to horror.
    Nawet jak jest potrzebna opinie i zdarzy się że jest rzetelna to sędzia i tak jej nie rozumie. A 90% opinii jest po prostu niepotrzebnych.
    Albo w sprawach ZUS. Przychodzi ktoś z obciętymi rękami, a sędzia pyta się biegłych czy ten ktoś utracił możliwość zarobkowania.
    Biegły pisze: może wziąć pędzel w mordę i malować na płótnie albo ścianie.
    Wyrok: powództwo o przyznanie renty oddalone.
    Polscy sędziowie ...

    Odpowiedz
  • Do 2(2012-11-07 09:11) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie śedzina na rozprawie powiedziała ,że ona wcale nie musi liczyć a konstytucja ja nie obchodzi. Ta pani o nazwisku Barbara Makieła z sądu okregowegow Katowicach wydała kilkadziesiąt wyroków na podrobionych przepisach.

    Odpowiedz
  • Sędziowie oddają.......(2012-11-07 09:07) Zgłoś naruszenie 01

    wyroki w ręce biegłych - a ci są w rękach sędziów.
    Sędziowie wydają wyroki- lecz są zawsze w kieszeni strony bogatszej.
    Sędziowie wydają wyroki- lecz uzasadnienie nie jest oparte o fakty, okoliczności, przepisy prawa.
    Sędziowie wydają wyroki - lecz zostali pozbawieni drogi sądowej przez instancje wyższe.
    Sędziowie wydają wyroki- choć niewłasciwość miejscowa i rzeczowa jest niedopuszczalna.
    Sędziowie wydają wyroki- wyrok jest oparty na przestepstwach sędziego a odwołanie jest bezskuteczne bo ręka rękę myje.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2012-11-07 08:50) Zgłoś naruszenie 01

    Wybitny kretynizm niedouczonych "sędziów", którzy wykonują "swój"zawód po koneksjach rodzinnych itp.
    Dzisiaj w sądach cywilnych powołują biegłych dla dodawania i odejmowania tzw. "słupków" z zakresu szkoły podstawowej, bo sami nie potrafią tych "skomplikowanych" wyliczeń przeprowadzić, nawet za pomocą kalkulatora. TRAGEDIA !!!.

    Odpowiedz
  • karmi(2012-11-07 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    brak doświadczenia prawniczego, życiowego i powoływanie na stanowiska osób wg dziwnego klucza ale za to z poparciem własnego środowiska

    Odpowiedz