Komisja Europejska doszła do wstępnego wniosku, że koncern Microsoft nie dotrzymał zobowiązania, dotyczącego oferowania użytkownikom Windowsów łatwego wyboru przeglądarek internetowych. KE poinformowała w środę, że wysłała do Microsoftu list z zastrzeżeniami.

"Wyraziliśmy swoje obawy w lipcu i wszczęliśmy postępowanie. Teraz doszliśmy do wstępnego wniosku, że Microsoft złamał swoje zobowiązanie, by zapewnić użytkownikom Windowsów wybór przeglądarki internetowej" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Przypomniał, że zgodnie z podjętymi zobowiązaniami od grudnia 2009 roku do 2014 roku koncern powinien zapewniać w swoim oprogramowaniu wybór przeglądarki.

Tymczasem w wydanym w lutym 2011 roku oprogramowaniu Windows 7 Service Pack 1 Microsoft nie umieścił już "okienka wyboru" przeglądarki, więc - jak zaznaczył Almunia - użytkownicy w okresie od lutego ubiegłego roku do lipca 2012 roku nie mieli zapewnionego wyboru przeglądarek konkurencyjnych wobec Internet Explorera, przeglądarki Microsoftu.

"Mamy zasadę, że jeśli firma podejmuje zobowiązania, musi je zrealizować albo liczyć się z konsekwencjami" - podkreślił komisarz. Dodał, że KE może w przypadku nierealizowania zobowiązań nałożyć karę. Kara taka może wynieść nawet 10 proc. obrotów firmy.

"Zanim podejmiemy decyzję w tej sprawie, wysłucham oczywiście, co Microsoft ma do powiedzenia. (...) Nie będę więc dziś przesądzał naszej ostatecznej decyzji" - podkreślił Almunia. Microsoft ma teraz cztery tygodnie na odpowiedź.

Almunia zaznaczył też, że spodziewa się, iż koncern dołączy okienko wyboru do kolejnej wersji swego systemu operacyjnego - Windows 8 - oraz zapewni takie jego działanie, by nie dyskryminowało ono konkurencyjnych przeglądarek.

Komisja Europejska rozpoczęło postępowanie antymonopolowe wobec koncernu Microsoft 17 lipca. Komisarz Almunia zapowiedział wówczas, że jeśli potwierdzi ono naruszenie zasad konkurencji, Microsoft będzie się musiał liczyć z sankcjami. Zaznaczył wtedy, że KE po raz pierwszy ma do czynienia ze sprawą, w której firma nie realizuje zobowiązań antymonopolowych wobec KE i że fakt ten będzie uwzględniony przy nakładaniu ewentualnych sankcji na tę firmę.

W lipcu 2009 roku Microsoft zobowiązał się wobec KE, że zaoferuje użytkownikom komputerów możliwość wyboru przeglądarki internetowej, unikając kar antymonopolowych, jakie groziły mu ze strony KE.

Wcześniej, w lutym 2008 roku, KE ukarała Microsoft grzywną rekordowej wysokości 899 milionów euro za inne praktyki monopolistyczne, takie jak zwlekanie z ujawnieniem informacji o oprogramowaniu i żądanie wygórowanych stawek od konkurencji, co utrudniało współpracę konkurencyjnych produktów z systemem Windows.

KE zajęła się sprawą Internet Explorera, reagując na złożoną w grudniu 2007 roku skargę norweskiej firmy Opera Software, produkującej m.in. przeglądarkę internetową.

Internet Explorer, dostarczany wraz z systemem operacyjnym Windows i nie dający się odinstalować, pozostaje najpopularniejszą przeglądarką internetową, ale coraz więcej użytkowników komputerów sięga po produkty konkurencji, takie jak przeglądarka Firefox kalifornijskiej firmy Mozilla Corp., wspomniana Opera, czy Chrome firmy Google.

Julita Żylińska