Deregulację, usprawnienie prac sądów gospodarczych, przygotowanie nowego prawa upadłościowego, kodeksu budowlanego i powstanie centrum sądownictwa gospodarczego zapowiedział w piątek w Sejmie premier Donald Tusk.

Premier poinformował, że rząd podjął wysiłki, których efekty - ma nadzieję - ujawnią się w statystykach typu "Doing Business" (przygotowywane cyklicznie przez Bank Światowy ranking dotyczący ułatwień w prowadzeniu działalności gospodarczej w poszczególnych krajach - PAP).

"Mówię tutaj o deregulacji i usprawnieniu prac sądów, jeśli chodzi o kwestie gospodarcze. Za kilka dni będziemy mieli kolejny raport, w jakim miejscu znajduje się Polska, czy uzyskaliśmy efekty, tak jak chcieliśmy. Jestem przekonany, że te zmiany będą dopiero pracować, ale mam nadzieję, że Polska jakiś awans uzyska" - podkreślił premier.

Dodał, że rząd przygotowuje nowe prawo upadłościowe, nowy kodeks budowlany, w trakcie organizacji jest także centrum sądownictwa gospodarczego. "Minister Jarosław Gowin zaproponował taką inicjatywę, aby skupić, skonsolidować wydziały gospodarcze sądów warszawskich tak, aby sprawy gospodarcze toczyły się możliwie szybko, możliwie kompetentnie, bez udręki dla zainteresowanych sądowym rozstrzygnięciem" - mówił.

Premier zaznaczył, że rząd chciałby także przywrócić niektóre formy elastycznego czasu pracy.