Odnawialne źródła energii to takie, które wykorzystują np. wiatr, promieniowanie słoneczne, spadek wód rzek, fale morskie, biomasę lub biogaz. Wytwarzaną z tych źródeł energię określa się jako czystą. Jakie są zasady jej sprzedaży?
Odnawialne źródła energii to takie, które wykorzystują np. wiatr, promieniowanie słoneczne, spadek wód rzek, fale morskie, biomasę lub biogaz. Wytwarzaną z tych źródeł energię określa się jako czystą. Jakie są zasady jej sprzedaży?
Produkcja czystej energii korzysta z różnych form wsparcia. Jedną z najważniejszych jest zagwarantowanie zakupu energii wytworzonej w odnawialnych źródłach. Polega ono na tym, że przedsiębiorstwo energetyczne mające status sprzedawcy z urzędu jest zobowiązane do zakupu zaoferowanej mu energii z odnawialnych źródeł.
Wynika to bowiem z art. 9a ust. 6 ustawy – Prawo energetyczne. Przepis ten przewiduje, że sprzedawca z urzędu musi zakupić energię elektryczną wytworzoną w odnawialnych źródłach przyłączonych do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej znajdującej się na terenie obejmującym obszar działania tego sprzedawcy. Dotyczy to energii oferowanej przez przedsiębiorstwo energetyczne, które uzyskało koncesję na jej wytwarzanie.
Zakup tej energii odbywa się po średniej cenie sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim roku kalendarzowym. Wysokość takiej ceny wynika z ogłoszenia publikowanego przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w terminie do 31 marca każdego roku. Obecnie cena ta wynosi 198,90 zł/MWh.
Wspomniany obowiązek zakupu energii elektrycznej z odnawialnych źródeł uznaje się za spełniony, jeżeli sprzedawca z urzędu zakupił całą oferowaną mu ilość wytworzoną w odnawialnych źródłach energii przyłączonych do sieci elektroenergetycznej znajdującej się w obszarze działania tego sprzedawcy.
Warto podkreślić, że podobna regulacja dotyczy również ciepła wytworzonego w odnawialnych źródłach.
Obowiązek jego zakupu nałożony został na przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się obrotem i sprzedażą ciepła. Muszą one zakupić ciepło z odnawialnych źródeł w ilości nie większej niż zapotrzebowanie odbiorców korzystających z sieci, do której są przyłączone odnawialne źródła energii (art. 9a ust. 7 ustawy – Prawo energetyczne).
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama