Rynek kancelarii czeka rewolucja? Porady prawne kupisz w supermarkecie

autor: Michał Potocki14.09.2012, 14:15; Aktualizacja: 14.09.2012, 14:25
Powstaje sieć punktów porad prawnych pod marką Tesco

Powstaje sieć punktów porad prawnych pod marką Tescoźródło: ShutterStock

Wielka Brytania jako pierwszy kraj w Europie złamała monopol prawniczych kancelarii na doradztwo. Prawo Tesco ma przynieść drastyczną obniżkę cen za usługi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (30)

  • z uprawnieniami(2012-09-14 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    u nas porady w tesco, za 9.99zł... grubo... więcej roboty w poprawianiu i odszkodowaniach dla tych z uprawnieniami :) u nas betonu zachód nie ruszy :)

    Odpowiedz
  • kamlot(2012-09-14 15:24) Zgłoś naruszenie 00

    ...za wsze chciałem być "brytyjskim prawnikiem" pffff

    Odpowiedz
  • AAA(2012-09-14 15:27) Zgłoś naruszenie 00

    u nas można pomazyć zeby jakakolwiek klika zostaŁA ROZBITA

    Odpowiedz
  • Tępiciel(2012-09-14 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    "Pomysł z brodą". Plany takich zabawnych punktów-prawniczych były już dawno, są teraz i będą pojawiały się w przyszłości, tylko sensowność czegoś takiego jest mikroskopijna na rynku polskim.

    Nikt "poważny" z istotnym "problemem" nie będzie zwierzał się 20-letniemu prawnikowi-studentowi na krześle w markecie.

    Ludzie "przeciętni" natomiast nie pójdą po poradę na krzesło w markecie warte 50 zł, bo 50 zł to dla nich w Polsce 1/16 ich środków na życie.

    Z kolei porady w najprostszych sprawach załatwia w dzisiejszych czasach przeglądarka internetowa i za nią ludzie nie muszą, więc też nie będą płacić.

    Odpowiedz
  • jaa(2012-09-14 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    Problem w tym, że żeby taka usługa była konkurencyjna cenowo względem porady udzielonej przez adwokata, musiałaby zejść do 20-30 zł. Cena utrzymania takiego stanowiska (takiemu studentowi też trzeba coś zapłacić) byłaby więc wyższa niż możliwy dochód uzyskany z takiej działalności. Co za tym idzie, porady skracanoby możliwie mocno, co z kolei skutkowałoby jakością porady, bo co to za porada, jeśli student czy absolwent w temacie praktyki żadnej nie ma a nagle ma poradzić co można zrobić z sąsiadem, który np. hoduje kury. Zatem cena porady musiałaby sięgnąć co najmniej 60-80 zł a to już jest cena, za jaką można dostać spokojnie poradę początkującego radcy prawnego czy adwokata. Zatem konkurencyność nikła, tym bardziej, że w samym Szczecinie wychodząc z przeciętnej galerii handlowej w promieniu 100 m znajdzie się jakąś kancelarię.

    Odpowiedz
  • Mario(2012-09-14 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    Ale dzięki takiej poradzie za 9.99 byłoby mniej ofiar szemranych punktów kredytowych i innych dziwnych umów.
    Choć znając pazerność Polaków tłumaczenie im różnicy depozytu w Banku a w spółce zoo nie dałoby rezultatów

    Odpowiedz
  • Romano(2012-09-14 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    Przeklinam dzień w którym poszedłem na prawo. A marzyłem o tym od dziecka, nie wiedząc jeszcze z czym się to wiąże. Dwa lata po studiach.. a moje zarobki są 10-krotnie niższe niż zarobki mojej dziewczyny. Morale mam takie jak bym chodził z amputowaną ręką i szklanym okiem.

    Odpowiedz
  • Ad Romano(2012-09-15 01:51) Zgłoś naruszenie 00

    Komu to zawdzięczamy? Czy tak być musi?

    Odpowiedz
  • wjw(2012-09-15 10:31) Zgłoś naruszenie 00

    Sir Davidowi Clementie to taki brytyjski Gosiewski czy Gowin ?
    Proponuję sprzedaż zestawów typu "zrób to sam" lub poradniki "porady prawne dla idiotów" w marketach wyjdzie jeszcze taniej.
    A tak na marginesie banki przez swoją pazerność ma wszystkim powoli kładą łapę.

    Odpowiedz
  • jaaa(2012-09-15 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    A tak zupełnie ma marginesie, od wieków właśnie prawnicy musieli sami finansować swoją działalność i nie mogli korzystać z finansowania zewnętrznego. Dlaczego tak było? Może się to z początku wydawać nielogiczne, ale wystarczy spojrzeć na najprostszy przykład. Banki podpisują z klientami umowy. Banki mają swoje działy prawne. Ale teraz w UK taki bank będzie mógł zainwestować w firmę prawniczą, w jakąś kancelarię, zdobywając nad taką firmą kontrolę. Dla zwykłego konsumenta, taka firma to dalej będzie np. Blair & Johnson, ale teraz Blair i Johnson będą spółką kontrolowaną przez bank. Taki bank, będzie oferował swoim klientom możliwość zasięgnięcia darmowej usługi prawnej u... Blair & Johnson a sam będzie za to płacił. Blair & Johnson jako firma zależna będzie miała niejako związane w niektórych przypadkach doradztwa ręce... Tak oto zwykły szary klient będzie robiony w balona a największe spółki i firmy będą zdobywały kolejne składniki majątku i dalej się bogaciły kosztem nic nie podejrzewającego klienta.

    To nie Tesco Law jest tu zagrożeniem. To np. Unicredit Law takim zagrożeniem będzie.

    Odpowiedz
  • barto(2012-09-15 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zabiegi lekarskie też są już dostępne w tesco, np. między regałem z kluskami a półką z napojami?

    Odpowiedz
  • bj(2012-09-15 19:21) Zgłoś naruszenie 00

    Klient winien zobaczyć wpierw ubezpieczenie oc doradcy sklepowego.Ilość spraw o odszkodowanie za tzw.porady prawne da nowe sprawy dla profesjonalnych doradców/uprzednio sprawdzonych/

    Odpowiedz
  • Człowiek(2012-09-15 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    Prawnicy SPROWADZENI DO ROLI SPRZEDAWCÓW KASZANKI ?!

    Tak powinno być, bo tam jest ich miejsce.

    Odpowiedz
  • z(2012-09-16 08:30) Zgłoś naruszenie 00

    11 - nie równaj zabiegu medycznego do porady prawnej, bo się ośmieszasz ze swoją słabiutką logiką.
    12 - sadzisz, że przy tysiącu sklepów sieć nie będzie ubezpieczona ? Kolejny logik !

    Odpowiedz
  • TYLE(2012-09-16 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce to zbedne jest gdyz porad prawnych moze udzielac poza prawem karnym kazdy za dowolna cene.Na szczescie doradcy prawni nic tu nie sa w stanie zmienic i wprowadzic kolejnej korporacji.

    Poza tym zbedni sa menadżerowie bez wyksztalcenia prawnicznego...

    Rynek polski jest bardzo otwarty na ludzi z wiedza prawnicza.

    Odpowiedz
  • ....(2012-09-16 10:23) Zgłoś naruszenie 00

    Ponadto minimalne ceny de facto w Polsce dyktuje rozporządzenia Ministra Sprawiedliwosci,a nie żadne KORPORACJE...

    Odpowiedz
  • .(2012-09-16 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    do AAA - zamiast wylewać żale weź się do "roboty". W tv już ze dwa lata temu pokazywali taki punkt w Polsce, niemniej jakoś nie słychać by to się rozwinęło.
    Te żałosne komentarze nt rozbijania itp. wynikają z niezrozumiałego zakompleksienia i zapatrywania, że wszystko co jest za granicą jest lepsze niż w Polsce. Proszę jedynie zwrócić uwagę na to, że Polska to nie Wlk. Bryt. Póki co jest w Polsce wiele innych rzeczy do nadrobienia, ale co z tego skoro można mydlić ludziom oczy i mamić bliżej niesprecyzowaną wizją przysłowiowych złotych gór.
    Przy okazji - skąd wiadomo kto by takie punkty zakładał ? Jaką masz gwarancję, że obok placówki kolejnej AG nie pojawiłby się ich punkt który by doradzał zawarcie takiej umowy.

    Odpowiedz
  • cha cha cha!(2012-09-16 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Prawda ejst tak,ze do progu sądow okręgowych ubezpieczenie OC jest zbędne gdyż wszystkie bledy "doradcy" da sie skorygowac,a sady nie przyjmuja błednych pozwow.Jakakolwiek podjeta czynnosc prawna przerywa bieg przesawnienia (zarzut utraty czasu z pwoodu prawniczego partacza).

    Takze realnie taki "zawodnik" nie podejmuje operacji na majatku czy osobie dlatego nie am za co odpowiadac do pewnego momentu gdyz sady go wg.procedury sa w stanie szybko skorygowac.

    Odpowiedz
  • cha cha cha!(2012-09-16 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    Dlatego "przeporady prawnej" powinno sie szybko zasiegac wlasnie u nie profesjonalistow celem, chociazby przerwania przedawnienia.W zwiazku z tym,ze porady prawne sa drogie u profesjonalistow bardzo wielu klientow nie ma szans na pozytywny wynik sprawy wlasnie z tego powodu.Braku pieniadzy na profesjonalnego prawnika w szybkim czasie.To jeden z glownych powodow przegywania spraw i metod gry prawniczej stosowanej przez profesjonalistow.Walka z czasem czyli gierki z przedawnieniem.

    Odpowiedz
  • .(2012-09-16 11:30) Zgłoś naruszenie 00

    takze" partacz" tutaj moze w zasadzie tylko pomóc,a nie zaszkodzic...

    Odpowiedz