Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła dwie uchwały w sprawie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Powtarza on zarzuty poprzedniego. Chodzi o zbadanie konstytucyjności nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych z 18 sierpnia 2011 r.
Zmiana dotyczyła m.in. systemu oceniania pracy sędziów, a także wprowadzenia menedżerów sądów. Sędziowie przekonują, że nowy sposób oceniania ich pracy narusza zasadę niezawisłości sędziowskiej.
W drugiej uchwale KRS wnioskuje o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów, które dają upoważnienie ministrowi sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów w drodze rozporządzenia. Zdaniem rady, zmiany w strukturze sądownictwa powinny być dokonywane ustawą, a nie rozporządzeniem.
Ponadto sędziowie uważają, że tryb uchwalenia ustawy naruszył konstytucyjną zasadę poprawnej legislacji, gdyż pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmowej komisji, a nie na posiedzeniu plenarnym Sejmu.
Z tych powodów rada złożyła już w styczniu br. wniosek do TK. Umorzył on jednak postępowanie ze względu nieprawidłowości w uchwale podjętej przez KRS.
– Zakres nowego wniosku jest co do zasady tożsamy jak poprzedniego – mówi sędzia Jarema Sawiński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.
Dodaje, że wniosek zostanie złożony do trybunału w najbliższych dniach.