Kierowcy, którzy mają uprawnienia najpopularniejszej kategorii, czyli B, mogą podłączyć do swojego auta przyczepkę, której dopuszczalna masa całkowita (czyli łącznie z ładunkiem) nie przekracza masy własnej samochodu (pustego). Z tym że dopuszczalna masa całkowita takiego zestawu (razem z ludźmi i bagażami) nie może przekraczać 3,5 tony.
Waga to nie wszystko, taką karawanę trzeba też zmierzyć, ponieważ maksymalna długość dwóch pojazdów nie może przekraczać 18,75 m. Problem będą zapewne mieli kierowcy ciężkich aut: samochodów terenowych, vanów czy coraz popularniejszych SUV-ów. Po doczepieniu równie ciężkiej przyczepki kempingowej najprawdopodobniej okaże się, że ich łączna masa całkowita przekracza dopuszczalne 3,5 tony, a wówczas konieczna będzie nowa literka w prawie jazdy, oznaczająca kategorię E.
Bez względu na rodzaj uprawnień, jakie posiada kierowca, zgodnie z kodeksem drogowym przyczepka nie może być cięższa od samochodu, który ją ciągnie. Niezależnie od przepisów prawa producenci aut określają maksymalną masę przyczepki, którą można podłączyć do danego samochodu (można to sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym).