Od 26 czerwca dzieci, które dotychczas przekraczały granice na podstawie wpisu w paszporcie rodzica, będą musiały posiadać własny dokument podróży. Dokumentem dla dzieci może być paszport, paszport tymczasowy oraz - w zależności od celu podróży - dowód osobisty.

Jak przypomina MSW, zmiana dotyczy dzieci, które zostały wpisane do paszportów swoich rodziców przed 28 sierpnia 2006 r. - od tego czasu wydawane są tylko paszporty indywidualne, zgodnie z zasadą "jedna osoba - jeden paszport".

Utrata ważności wpisów dziecka w paszporcie nie wpływa na termin ważności paszportu rodzica.

"Biorąc pod uwagę zbliżające się wakacje, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zwróciło się do wszystkich urzędów wojewódzkich, aby wnioski paszportowe dzieci, których wpis w paszporcie rodziców traci ważność 26 czerwca br. były realizowane priorytetowo. Ze swojej strony MSW dołoży wszelkich starań, aby produkcja dokumentów paszportowych dla osób, których wpisy w paszportach rodziców tracą ważność, była jak najszybsza" - zapewnia resort.

Utrata ważności wpisów dzieci w paszportach rodziców od 26 czerwca br. wynika ze stanowiska Komisji Europejskiej.

Jak poinformowała rzecznik wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, na terenie województwa działa 19 punktów paszportowych, w których można składać wnioski - pięć w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 14 w Warszawie i okolicznych powiatach. W wybranych punktach umożliwiono uiszczanie opłat w kasach na miejscu oraz wprowadzono elektroniczny system numerkowy. Wszelkie informacje dotyczące paszportów dostępne są na stronie internetowej mazowieckie.pl (zakładka Paszporty), można skorzystać też z automatycznej infolinii paszportowej (22) 695 73 88.

Biały przypomniała, że prawo nie przewiduje trybu pilnego, więc planując podróż za granicę, wniosek należy złożyć odpowiednio wcześniej. Tylko w 2011 r. straż graniczna na przejściu Warszawa - Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności lub braku paszportu musiała odmówić wyjazdu 155 podróżnym.

Od początku 2012 r. do Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego złożono ponad 77 tys. wniosków paszportowych - ponad 15 tys. w styczniu, 14 tys. w lutym, 23 tys. w marcu, 25 tys. w kwietniu. Wyrobienie paszportu trwa do 30 dni.