W razie utraty kart płatniczych, dowodu osobistego czy paszportu należy natychmiast zastrzec je w banku. Uniemożliwi to złodziejowi lub nieuczciwemu znalazcy posługiwanie się tymi dokumentami.
Osoba, która zgubiła kartę płatniczą i dokumenty, albo została z nich okradziona, powina jak najszybciej zastrzec ich utratę w banku, który prowadzi jej sprawy. Zastrzeżenie karty spowoduje zablokowanie środków na koncie i uniemożliwi ich wypłatę. Natomiast zastrzeżenie dokumentów uniemożliwi złodziejowi posługiwanie się nimi, na przykład w celu uzyskania kredytu albo założenia fikcyjnej firmy, która będzie zaciągała zobowiązania na rachunek właściciela utraconego dokumentu.
Osoby, które nie mają konta, również mogą zastrzec utracone dokumenty np. w BGŻ, BZ WBK czy w Kredyt Banku. Przyjmują one takie dyspozycje również od okradzionych, którzy nie są ich klientami, po to, by wprowadzić takie informacje do systemu międzybankowego.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Zgłoszenia zgubienia dokumentów w banku

Zgłoszenia na policji

Utraty karty płatniczej

Zgubienia dokumentów auta

Czy okradziony może zastrzec utratę dowodu osobistego w banku, w którym nie ma konta

Czy po odnalezieniu dowodu osobistego można posługiwać się i odzyskanym, i nowym

Czy znalazca cudzego dowodu tożsamości powinien go jakoś zabezpieczyć

Czy wycofać zastrzeżenie dowodu osobistego i prawa jazdy, gdy złodziej odesłał dokumenty

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak można zabezpieczyć zgubione karty płatnicze i dokumenty.