Podczas piątkowych głosowań posłowie zaakceptowali cztery precyzujące poprawki, które Senat zgłosił do tej nowelizacji przed dwoma tygodniami.
Uchwalone w kwietniu przez Sejm zmiany w ustawie o systemie dozoru m.in. mają zwiększyć liczbę osób odbywających karę poza więzieniami poprzez umożliwienie składania wniosków o przedterminowe, warunkowe zwolnienie osobom, wobec których zastosowano dozór.
Do tej pory do takich skazanych nie miały zastosowania przepisy Kodeksu karnego o warunkowym zwolnieniu. Wskazywano, że w związku z tym były przypadki, iż osoba skazana na kilka miesięcy pozbawienia wolności wolała iść do zakładu karnego niż odbywać tę karę w systemie dozoru elektronicznego, ponieważ nie mogła wtedy korzystać z warunkowego zwolnienia. Znowelizowane przepisy dają również kuratorom możliwość wnioskowania o uchylenie zezwolenia na odbycie kary w systemie dozoru elektronicznego. Nowelizacja ma wejść w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu.
Elektroniczny dozór skazanych możliwy jest w całym kraju od początku 2012 r. System ruszył we wrześniu 2009 r. Był wprowadzany etapami. Dozór elektroniczny można stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. Można go też stosować wobec osób z orzeczonym zakazem wstępu na imprezę masową. Do tej pory dozorem zostało objętych blisko 7,6 tys. skazanych, z czego około czterech tys. już odbyło karę. Obecnie karę na zasadach elektronicznego dozoru odbywa ponad 3,6 tys. skazanych.
Cała - znowelizowana obecnie - ustawa o systemie dozoru elektronicznego ma charakter epizodyczny i obowiązuje do 31 sierpnia 2014 r. Resort sprawiedliwości pracuje już nad włączeniem przepisów o dozorze elektronicznym do systemu kar w ramach Kodeksu karnego.