Komisja Europejska przedstawiła „Europejską strategię na rzecz lepszego internetu dla dzieci”.
Strategia zawiera propozycje zmian w przepisach dotyczących używania internetu przez najmłodszych. Inicjatywa Komisji ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa oraz harmonizacji prawa w zakresie ich ochrony.

Nowy ekosystem

Bruksela zaproponowała wydzielenie części internetu i stworzenie „nowego ekosystemu” zawierającego treści bezpieczne dla najmłodszych.
W tym celu zamierza wspólnie z państwami członkowskimi oraz firmami z branży internetowej podejmować działania polegające m.in. na kształceniu w zakresie bezpieczeństwa w sieci i prowadzeniu kampanii informacyjnych.
Komisja planuje także wprowadzić ustawienia prywatności dostosowane do wieku.

75 proc. dzieci w Europie w wieku od 6 do 17 lat korzysta z internetu

Aby to osiągnąć, firmy z branży internetowej miałyby stosować środki identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelniania elektronicznego.
W strategii zadeklarowano również przyjęcie przepisów, których celem będzie zapewnienie dzieciom prywatności w sieci oraz „prawa do bycia zapomnianym”.
Komisja zapewniła, że jeszcze w tym roku przedstawi ogólnoeuropejskie ramy uwierzytelniania elektronicznego, które pozwolą na wykorzystanie cech osobistych, przede wszystkim wieku. Zaproponowała także podjęcie działań służących skutecznej kontroli rodzicielskiej na każdym urządzeniu i dla treści każdego typu.

Co z anonimowością

Niektórzy eksperci krytykują jednak propozycje Komisji.
– Muszę przyznać, że niespecjalnie wierzę w efektywność działań inicjowanych przez urzędników. Profilaktyka oparta na drukowaniu ulotek, robieniu pogadanek, filmików reklamowych i kolejnych konferencji quasi-naukowych to metody anachroniczne.
Kiedy instytucje unijne podejmują działania na rzecz bezpieczeństwa w sieci, a w szczególności gdy zaczynają mówić o walce z pornografią dziecięcą i pedofilią, to zawsze obawiam się powracających wciąż pomysłów związanych z tworzeniem infrastruktury do blokowania treści w sieci, czyli de facto do cenzury – mówi Jakub Śpiewak, prezes fundacji Kidprotect.
Zdaniem Barbary Gubernat z fundacji Panoptykon propozycje Komisji mogą zagrażać anonimowości w sieci.
– Niestety, po raz kolejny okazuje się, że pod hasłem „pomyślmy o dzieciach” mogą kryć się kontrowersyjne rozwiązania prawne.
Tym razem zagrażające anonimowości w internecie. Spośród nowych propozycji Komisji Europejskiej szczególnie niepokojąco brzmi plan wprowadzenia środków identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelniania elektronicznego. Oficjalnie mają one służyć przede wszystkim weryfikacji wieku użytkownika.
Konkretne zastrzeżenia łatwiej będzie sformułować, gdy poznamy już szczegóły projektu. Już teraz widać jednak, jak mylące jest jego „opakowanie” – wskazuje Barbara Gubernat.
Komisja zapowiedziała, że szczegóły projektu przedstawi jeszcze w tym miesiącu.