Rzecznik praw dziecka Marek Michalak skierował do prokuratury wniosek dotyczący książki propagującej bicie dzieci. To uprzedmiotowienie dziecka, nie do zaakceptowania w XXI wieku - powiedział PAP. Warszawska prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające w tej sprawie.

Chodzi o książkę "Jak trenować dziecko" wydaną przez Oficynę Wydawniczą VOCATIO. "Książka ma charakter podręcznika i zaleca tresowanie dzieci za pomocą rózgi" - powiedział Michalak. Dodał, że w książce dzieci porównywane są m.in. do mułów, myszy i szczurów, które również można wytresować tak, by reagowały na określone bodźce.

Przypomniał, że w Polsce jest ustawowy zakaz bicia dzieci, a książka zachęca do łamania go

Jak wyjaśnił, skierował w tej sprawie 9 lutego zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście. Poinformował, że w jego imieniu zeznania składać będą psycholog z Biura RPD analizujący książkę oraz jego społeczna doradczyni Dorota Zawadzka, również psycholog.

Pytany o sprawę Dariusz Ślepokura z warszawskiej prokuratury okręgowej powiedział PAP, że śródmiejska prokuratura prowadzi w sprawie postępowanie sprawdzające. "Sprawa badana jest z artykułu 255 Kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do popełnienia przestępstwa. Za czyn ten grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lat więzienia" - dodał prokurator.

Michalak powiedział, że w tej sprawie interweniowało u niego wielu internautów. "To pokazuje, że przyzwolenie na bicie dzieci jest coraz mniejsze, że nie akceptujemy takich rzeczy jako społeczeństwo. To cieszy, ale nie zapominajmy, że nad tym trzeba pracować" - mówił rzecznik.

Podkreślił, że książka ma charakter podręcznika i może wyrządzić ogromne szkody, jeśli do jakiegoś rodzica trafi do rąk jako pierwsza i jedyna książka o wychowywaniu dzieci.

"Zdejmijmy instrukcje bicia dzieci z półek księgarni!"

Zwrócił uwagę, że na facebooku powstała akcja pod hasłem "Zdejmijmy instrukcje bicia dzieci z półek księgarni!". Niektóre księgarnie już wycofały pozycję ze swojej oferty.

Dodał, że jest zadowolony, że ludzie zareagowali w tej sytuacji prawidłowo, czyli oburzeniem. "Ja zawsze zachęcam, byśmy byli wrażliwi na krzywdę dziecka, reagowali. Reakcją jest także zwrócenie uwagi księgarza na to, że ma taką książkę w swoim sklepie" - podkreślił Michalak.

Zaznaczył, że takich książek jest więcej i zapowiedział, że jego biuro będzie zbierało o nich sygnały i analizowało je.

Inną książką tego samego wydawnictwa już wcześniej zainteresowała się Fundacja Kidprotect.pl i również złożyła zawiadomienie do prokuratury. Jak poinformował PAP prezes fundacji Jakub Śpiewak, również w tej sprawie wszczęto postępowanie.

"To pokazuje, że coś się zmienia. Jest to efekt zmian w prawie, które dały nam konkretny argument. Mówimy: podżegacie do przestępstwa, bicie dzieci jest z Polsce zabronione. Nie przewidzieliśmy, że takie będzie zastosowanie tych przepisów, ale to dowód na to, że było warto o nie walczyć" - powiedział Śpiewak.

Do czasu nadania depeszy PAP nie otrzymała odpowiedzi od wydawcy książki.