Mężczyźni osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych powinni mieć zagwarantowane prawo do korzystania z ciepłej kąpieli co najmniej 2 razy w tygodniu – uważa prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
Mężczyźni osadzeni w zakładach karnych i aresztach śledczych powinni mieć zagwarantowane prawo do korzystania z ciepłej kąpieli co najmniej 2 razy w tygodniu – uważa prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
W przesłanym ministrowi sprawiedliwości liście podkreśla, że jak najszybciej trzeba zmienić obowiązujące regulacje prawne, które uniemożliwiają więźniom utrzymanie należytej higieny osobistej.
Obowiązujące przepisy przewidują, że skazany (tymczasowo aresztowany) ma korzystać z ciepłej kąpieli co najmniej raz w tygodniu. Częstsze wizyty w łaźni przysługują m.in. skazanym kobietom (dwa razy w tygodniu), mężczyznom zatrudnionym przy brudzących pracach i chorym.
– Tymczasem w licznych zakładach karnych osadzeni nie mają dostępu do ciepłej wody w celach, w wielu jednostkach kąciki sanitarne, z uwagi na brak pełnej zabudowy, nie zapewniają intymności przy wykonywaniu czynności higienicznych, a ciepła kąpiel raz w tygodniu trwa zbyt krótko (zwykle 5 minut) – wskazuje prof. Irena Lipowicz.
– Osadzeni nie mają dostępu do ciepłej bieżącej wody tylko w celach zlokalizowanych w części starszych jednostek penitencjarnych. Na bieżąco i w miarę możliwości finansowych staramy się to zmieniać – podkreśla ppłk Luiza Sałapa, rzecznik prasowy Centralnego Zarządu Służby Więziennej.
Rozwiązania przyjęte w Polsce odbiegają od standardów, które zostały zawarte we „Wzorcowych regułach ONZ minimum postępowania z więźniami" z 1955 r. oraz w Europejskich Regułach Więziennych. Ta ostatnia regulacja przewiduje, że władze państwowe powinny udostępniać odpowiednie pomieszczenia, tak aby każdy więzień mógł wykąpać się w temperaturze stosownej do klimatu – jeżeli jest to możliwe codziennie, a przynajmniej dwa razy w tygodniu (lub w razie potrzeby częściej). Według RPO Polska jako członek ONZ i Rady Europy powinna uwzględniać treść wskazanych zaleceń.
– Istnieje potrzeba zapewnienia mężczyznom pozbawionym wolności częstszego – co najmniej dwa razy w tygodniu – korzystania z ciepłej kąpieli – podkreśla prof. Lipowicz.
– W najbliższym czasie Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie decyzję, czy istnieje możliwość zmian legislacyjnych w tym kierunku – podkreśla Patrycja Loose, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama