Samorząd nie może nakazywać właścicielom sklepów i restauracji, aby umieszczali wywieszki informujące o godzinach otwarcia – orzekł wczoraj WSA w Gorzowie Wielkopolskim
Wojewódzki Sąd Apelacyjny w Gorzowie Wielkopolskim zbadał uchwałę, w której rada miasta określiła dni i godziny otwierania i zamykania punktów usługowych, gastronomicznych oraz handlowych.
Ta decyzja radnych nie wywołała żadnych kontrowersji. Wątpliwości wzbudziła natomiast dalsza część uchwały. Na jej podstawie sklepy i restauracje zostały zobowiązane do zamieszczania w widocznych miejscach informacji o tym, w jakich dniach i godzinach placówka jest otwarta. Powinny też informować klientów, kiedy nastąpią przerwy w ich działalności.
Przedsiębiorca, który nie wywiązał się z tego obowiązku, musiał się liczyć z nałożeniem na niego grzywny.
Uchwała została zaskarżona w tej części do WSA przez prokuratora rejonowego.
Sędziowie uznali, że radni przekroczyli swoje kompetencje, wydając uchwałę o takiej treści. WSA przyznał, że rada gminy mogła określić godziny otwierania i zamykania placówek handlowych, gastronomicznych i usługowych. Prawo takie wynika bowiem z art. XII par. 1 przepisów wprowadzających kodeks pracy (Dz.U. z 1974 r. nr 24, poz. 142 z późn. zm.). Jednak żadne przepisy nie pozwalają jej zobowiązywać przedsiębiorców do umieszczania w miejscach widocznych informacji określających czas pracy placówki. Nie muszą oni także informować w ten sposób o jej adresie i okresowych przyczynach wyłączenia z działalności.
Sędziowie podkreślili, że radni, wydając uchwałę, działali bezprawnie.
Orzeczenie gorzowskiego WSA może mieć dla przedsiębiorców duże znaczenie.
– Jeżeli na terenie danej gminy obowiązuje uchwała rady, która nakazuje umieszczanie w miejscu widocznym dla klienta informacji o godzinach otwarcia sklepu czy restauracji, inspektorzy Inspekcji Handlowej zwracają na to uwagę podczas kontroli – przyznaje Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Wyjaśnia, że w przypadku braku takiej informacji inspektorzy mogą nałożyć na przedsiębiorcę grzywnę.
Nasza rozmówczyni podaje przykład, że w 2010 roku podczas kontroli usług inspekcja sprawdzała między innymi to, czy sprzedawcy informują o godzinach otwarcia zgodnie z uchwałą nr 389/XLVI/97 Rady Miasta Częstochowy z 27 października 1997 r. w sprawie dni i godzin otwierania i zamykania placówek handlowych detalicznych, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych na terenie Częstochowy.
– Zakwestionowano jeden taki przypadek. W trakcie kontroli właściciel umieścił na wywieszce w witrynie okiennej brakujące informacje – mówi Agnieszka Majchrzak.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z 20 października 2011 r. (sygn. II SA/Go 578/11) sygn. akt II FSK 725/10.