1200 pytań na prawo jazdy - zdawalność spadnie o 40 procent?

autor: Łukasz Bąk, Łukasz Kuligowski21.10.2011, 06:07; Aktualizacja: 21.10.2011, 07:50
Część środowisk związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców chce, aby utajnić pytania na egzamin teoretyczny na prawo jazdy (Fot.ShutterStock)

Część środowisk związanych ze szkoleniem i egzaminowaniem kierowców chce, aby utajnić pytania na egzamin teoretyczny na prawo jazdy (Fot.ShutterStock)źródło: ShutterStock

Kandydat zdający egzamin teoretyczny na prawo jazdy dostanie zestaw 32 pytań wybranych z bazy, w której jest ich 1,2 tysiąca. Można się spodziewać, że zdawalność znacznie spadnie, nawet do 30 – 40 procent.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (39)

  • nec(2011-10-22 21:49) Zgłoś naruszenie 00

    Tak jest tylko w Polsce. Jeśli trzeba z narodu wyrwać kasę, to najpierw robi się medialny szum z odpowiednim nagłośnieniem a potem przy aprobacie ogółu osiąga się cel. Kto twierdzi, że można na pamięć wykuć rozwiązywanie krzyżówek, może śmiało nazywać się geniuszem ruchu drogowego. Reszta kodeksu to niestety wykucie na pamięć. No może poza wyjątkami, kiedy jadący widzi w szczerym polu znak terenu zabudowanego i myśli: co to ma znaczyć? Szybko dochodzi do wniosku, że zabudowana jest policja w krzakach. A może należałoby zwrócić uwagę na jazdę po liniach ciągłych, przy czerwonych światłach, zatrzymywania przed znakiem STOP, jazdę motocykli po podwójnych ciągłych, wyprzedzanie w miejscach niebezpiecznych i zabronionych, stwarzanie sytuacji kolizyjnych podczas wyprzedzania i zajeżdżanie drogi, arogancję na drogach, brawura i prędkość, nonszalancję kierowców. Obecnie nastał czas lekceważenia kierowców. Znaki drogowe zostały zasłonięte portretami i do tej pory nie ma "mądrego: który by to usunął. Czy do wyborów chodzą tylko kierowcy?

    Odpowiedz
  • GED(2011-10-23 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    To jest idiotyzm !! Pytania na prawo jazdy są w dużej części nielogiczne lub niesprecyzowane.. po prostu NIE ma innej opcji jak wyuczyć się ich na pamięć.

    Odpowiedz
  • beznadziejny kierowca i człowiek(2011-10-21 23:40) Zgłoś naruszenie 00

    Przerażąjące jest dla mnie to,że osoby decydujące o egzaminach mają chęć ich utrudnienia w tym kierunku!A co się dzieje na drogach każdy z nas widzi kto choć raz "pojechał w Polskę"!HHHOOORRROOORRR!!!Bez kultury osobistej,nikt nigdy żadnego chama nie wychował!.Od tego jest tresura i przymus.Nie ma więc co utrudniać pseudo egzaminy,które i tak kolesie i koleżanki zaliczą,a wychowywać na każdym kroku społeczeństwo!

    Odpowiedz
  • xaliemorph(2011-10-23 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyzm z utajnianiem. Pytań powinno i być 5 tysięcy a może i milion ale powinny być JAWNE i publicznie dostępne. Dlaczego? Tak by każdy obecny kierowca miał szanse na doskonalenie swoich umiejętności. Utajnianie pytań to krok wstecz rodem z państw opresyjnych obywatelom w czasach socjalizmu. A utajnienie ... w Polsce ... ROTFL :DDD Sam byłem świadkiem jak niedouczony dres osiedlowy dostawał ściągę z pytaniami egzaminacyjnymi od znajomego egzaminatora (jeszcze za czasów papierowych testów) tak by się nauczył odpowiedzi na pamięć (tak, tego jednego konkretnego wylosowanego testu).

    Utajnienie pytań to tylko kolejna droga do KORUPCJI a word'om chyba o to chodzi.

    Odpowiedz
  • germanica(2011-10-23 17:53) Zgłoś naruszenie 00

    System z Austrii czy Holandii jest najlepszy.W ogole systemy germanskie sa najbardziej efektywnymi metodami nauki jazdy.

    W Polsce jak najszybciej nalezy zniesc patologie płatnych badań lekarskich do wszystkiego.Do pracy,do prawo jazdy i tak dalej.Niedlugo ruszyc sie nie bedzie mozna dbez HARACZU dla lekarzy.

    Narod polski jest za biedny na WYMUSZENIA LEKARSKIE i szkol praw jazdy.

    Odpowiedz
  • MareK2(2011-10-23 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    Do Cytującego Kursanta! I tu się Ty mylisz! Kursant musi samodzielnie przerobić te półtora tysiąca pytań! Czyli ponownie przetrawić kurs! A to daje wyniki! Zadaniem egzaminujących jest tylko dopilnowanie, żeby PT Kursant nie wykorzystał przyniesionej se sobą ściągawki (w formie rolki papieru nibytoaletowego).

    Odpowiedz
  • .(2011-10-23 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech odbywanie kursu nie jest obowiazkowe by przystapic do egzaminu,ale wiadomo,ze srednio rozgarmieta osoba pojdzie na ten kurs platnie by go zdac.Tymniej nie jest to warunke sine qua non wejscia na egzamin,a juz na pewno nie ten teoretyczny.

    Poniewaz Niemcow nie interesuje jak sie nauczyles jezdzic i czy sie uczyles i jak dlugo sie uczyles,tylko czy umiesz jezdzic.

    Polacy raczej nie sa zainteresowani tym czy ktos umie jezdzic tylko ile na tym da sie wyłudzic kasy.

    Odpowiedz
  • guzik(2011-10-23 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    1200 pytań, nie mówiąc o 32 pytaniach nie wyczerpuje teorecznie (a co mówiąc praktycznie ) sytuacji z którymi spotyka się kierowca na drodze, są to sytuacje teoretycznie wyidealizowane, które wymagają czasu na ich rozwiązanie, którego brakuje w praktyce. Dalej więc kształcimy teoretycznych,komputerowych kierowców, którzy realnie powodują wypadki, bo nie podjęli decyzji w 0.001sek wymaganych przez komputerowy system egzaminacyjny.

    Odpowiedz
  • Michał(2011-10-24 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    No i bardzo dobrze. Na drodze trzeba myśleć na bieżąco a nie stosować wykuta na pamięć "taktykę" jazdy. Może kursanci wreszcie nauczą się samodzielnie myśleć i logicznie postępować.

    Odpowiedz
  • sdfgdfgdfgdfg(2011-10-23 04:43) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy wypowiadaja sie nt jacy to sa pokrzywdzeni kursanci tym egzaminem z 1,2k pytan. Bullshit! Pokrzywdzeni to sa w momencie odebrania prawa jazdy z wydzialu komunikacji. Wydaje im sie, ze umieja jezdzic. Sa w ogromnym bledzie. Zostali nauczeni jak zdac egzamin. Prawo jazdy mam ponad 3 lata. Czy moge powiedziec, ze umiem jezdzic ? Nie. Nie przezylem jeszcze wielu sytuacji, w ktorych nie wiem jak zachowa sie samochod i jak ja sie wtedy zachowam. Na kursie nie ucza jak opanowac samochod na sliskiej nawierzchni, bynajmniej w praktyce. Teoretycznie to jezdze samochodem o mocy 350KM z zawieszeniem takim, ze na wjazdach na podworka/posesje gubie zderzak, felgach 22" z oponami o profilu mniejszym niz grubosc dlugopisu. W praktyce... tak sie nie da po polskich drogach. Zamiast postawic na cene kursu i jakosc w/w to oni bawia sie w glupie gierki...

    Odpowiedz
  • Mazek(2011-10-21 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Bonzowie z WORD- ow beda sie mieli dobrze wielokrotnie powtarzane egzaminy przyniosa kase i to nie mala. Jak sie czyta to cholera czlowieka trafia z przyjemnoscia zlapaloby sie za dwururke i postracalo te glupie makowki. Czy nie bedzie w tych 1200 pytaniach cos z katechizmu czy asronomi ze ziemia sie kreci brak slow na okreslenie tych idiotow ktorzy takowe egzaminy wprowadzaja.

    Odpowiedz
  • adidasiolm(2011-10-24 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze. Dość tych cepów za kierownicą !

    Odpowiedz
  • hela(2011-10-25 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Słusznie. Przed " obcymi " należy testy utajnić.

    Odpowiedz
  • Lucek - kierowca(2011-10-27 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    A jakie trzeba mieć kwalifikacje lub zdane egzaminy na posła czy senatora?

    Odpowiedz
  • Marek(2011-10-30 16:16) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam że warunki uzyskania prawa jazdy powinny byc takie jak w innych krajach Unii, ale zaostrzone kary dla przekraczajacych szybkość i popełniających ciężkie wykroczenia. Utrata prawa jazdy, i mozliwość powtórnego zdawania na takich zasadach jak zamierza sie u nas wprowadzić.

    Odpowiedz
  • Szybki jak ninja(2011-11-01 21:36) Zgłoś naruszenie 00

    20 pytań, odpowiedź tak lub nie, każde 10 sekund. Dobra jeśli zobacze filmik to i w nim zawarte pytanie to jeszcze jakoś bym odpowiedział. Chodzi mi bardziej o i pytania poszczególne dla kategorii (na które jest 30 sekund). Nie wiem jak będzie ale teraz są pytania typu co powinno się sprawdzić przed dłuższą trasą albo gdzie można uzyskać międzynarodowe prawo jazdy. Chcą żebyśmy określali postępowanie prawne i przegląd techniczny w pół minuty. PARANOJA!

    Odpowiedz
  • kasa(2011-11-01 21:40) Zgłoś naruszenie 00

    Slyszałem ze maja podniesc ceny egzaminow do 200 zl za praktyke

    Odpowiedz
  • kursant(2011-11-25 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    Pytania nie powny być utajniane wtenczas ludzie bardziej by sie nauczyli zaczym poszli by sie zapisac na kurs . Wtedy zdawalnosc była by wieksza niech dadza potrenowac w domu na kompie . a nie na egzaminie człowiek patrzy na ekran i niewie gdzie co nacisnac .

    Odpowiedz
  • zabawne(2011-10-21 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    Np .mój znajomy jako bezrobotny, zaliczył wszystkie możliwe kursy w urzędzie pracy i dalej jest bez pracy ,podobnie jest w w/w materiale , który uchyla rąbka jak robić biznes legalnie i bez skrupułów .Głupota gdyby miała skrzydła wielu ekspertów by latało w powietrzu .Przy zdawaniu egzaminu na kartę rowerową dzieci o czym rozmawiają ? , eksperci sami tego nie odkryją .Jeśli takich mamy ekspertów to pytań można się spodziewać jak w chińskim abecadle liter .A jak ograniczenie szybkości zostanie jeszcze zmniejszone do 30 km/g w terenie zabudowanym ,..?

    Odpowiedz
  • 5542(2011-10-21 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    Nareszcie kurs będzie prowadzony tak jak powinien być prowadzony.

    Odpowiedz