Komisja Europejska przeprowadza konsultacje w sprawie zmiany zasad pomocy państwa przy wspieraniu filmów i produkcji audiowizualnych. Zgodnie z analizami przedstawionymi w dokumencie KE pt. „Ocena pomocy państwa na wsparcie filmów i innych utworów audiowizualnych” dofinansowanie nie powinno przekraczać 50 proc. budżetu filmu.
Ponadto producent powinien mieć możliwość wydania 20 proc. budżetu filmu w innym państwie członkowskim niż to, w którym realizuje produkcje.
Stanowisko w tej sprawie zajęła już Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która podkreśla, że finansowanie produkcji filmowych z środków publicznych jest bardzo potrzebne, a kinematografia nie może być uzależniona wyłącznie od działania sił rynkowych. Co więcej, pomoc ta nie powinna zatrzymać się na etapie produkcji. Powinna ona dotyczyć także rozpowszechniania filmów.
Według Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji warto także wprowadzić dodatkowe finansowanie dla kin, w których często będą wyświetlane produkcje europejskie. Placówki, które otrzymają większą pomoc finansową, powinny jednak dbać także o zróżnicowaną ofertę programową, np. organizując koncerty, wystawy, przeglądy artystyczne itp. Według rady producenci, którzy otrzymali pomoc ze środków publicznych, powinni natomiast przygotowywać cyfrową kopię matkę nagranego filmu. Trafiałaby ona do wyspecjalizowanego archiwum, którym w Polsce jest Filmoteka Narodowa.
Co więcej rada widzi potrzebę zwiększenia finansowania dla filmów trudnych i niskobudżetowych oraz dla projektów realizowanych na terenie więcej niż jednego kraju Unii Europejskiej.