Krajowa Rada Prokuratury uważa, że nie ma dziś przeszkód prawnych, by prokurator w stanie spoczynku był posłem, ale widzi konieczność zmiany prawa. Prokuratura Generalna po przeanalizowaniu stanu prawnego przedstawiła odmienną jego interpretację.

Jeszcze we wrześniu KRP, w uchwale ws. udziału w działalności politycznej prokuratorów kandydujących do parlamentu uznała, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy o prokuraturze stanowią, iż prokurator w stanie spoczynku wybrany do parlamentu nie musi się zrzekać prokuratorskiego stanowiska ani przysługującego mu uposażenia.

Z kolei czynny prokurator - gdyby został wybrany - miałby obowiązek się tego zrzec albo odejść w stan spoczynku. "Rada uważa, że stan ten wymaga interwencji ustawodawcy przy najbliższej nowelizacji Ustawy o prokuraturze" - czytamy w uchwale KRP z 22 września.

Krajowa rada Prokuratury to 25-osobowa instytucja mająca za zadanie stać na straży niezależności prokuratury. W jej skład wchodzą prokuratorzy różnych szczebli (w tym Prokurator Generalny), czterech posłów, dwóch senatorów oraz minister sprawiedliwości i przedstawiciel prezydenta. Kieruje nią prok. Edward Zalewski, były Prokurator Krajowy, który w Radzie reprezentuje Bronisława Komorowskiego.

"Prokurator w stanie spoczynku, tak samo jak prokurator czynny, odpowiada dyscyplinarnie"

Prokuratura Generalna po przeanalizowaniu stanu prawnego przedstawiła odmienną jego interpretację i wynika z niej, że prokurator - bez różnicy czy w służbie czynnej, czy w stanie spoczynku - nie może być parlamentarzystą. Jak powiedział PAP rzecznik PG Mateusz Martyniuk, przesądza to art. 103 ustęp 2 Konstytucji RP, brzmiący: "Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego".

W oświadczeniu Święczkowski i Barski zaznaczają, że prokurator w stanie spoczynku nie pełni stanowiska prokuratora w rozumieniu ustawy o prokuraturze i konstytucji, ponieważ nie korzysta z uprawnień prokuratorskich, nie może oskarżać przed sądem, prowadzić postępowań przygotowawczych, cywilnych, nie może nadzorować i kontrolować prokuratorów niższego rzędu itp.

"Prokurator w stanie spoczynku, tak samo jak prokurator czynny, odpowiada dyscyplinarnie" - tak do tego stwierdzenia odniósł się Martyniuk.