Jakie wymogi powinny zostać spełnione przy zawiązaniu spółki akcyjnej?
Wymogi dotyczące firmy spółki akcyjnej zostały określone w art. 305 kodeksu spółek handlowych. Może ona być dobrana w zasadzie dowolnie, jednak powinna zawierać dodatkowe oznaczenie „spółka akcyjna”. W obrocie dopuszczalne jest używanie skrótu „SA”.
Zatem określenie firmy może mieć charakter rzeczowy (Automyjnia SA), osobowy (Jan Kowalski SA), fantazyjny albo kombinowany. Oczywiście dopuszczalne jest również umieszczenie w nazwie spółki nazwisk akcjonariuszy lub informacji o przedmiocie działalności spółki. Ustawodawca nie wykluczył również możliwości posługiwania się językiem obcym, ale należy pamiętać, że oznaczenie formy organizacyjno-prawnej spółki musi być zawsze wyrażone w języku polskim.
Warto jednak podkreślić, że dowolność w oznaczeniu firmy spółki nie oznacza całkowitej swobody przy jej wyborze. Należy przy tym zwrócić również uwagę na przepisy kodeksu cywilnego regulujące tę problematykę. Mianowicie zgodnie z zasadą wyłączności firma przedsiębiorcy powinna odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku.
Ponadto firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności, jak i źródeł zaopatrzenia (zasada prawdziwości). Ma to na celu zapobieżenie praktykom nieuczciwej konkurencji. Dodatkowo firma spółki akcyjnej może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością przedsiębiorcy, ale należy pamiętać, że taki zabieg wymaga pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej spadkobierców.
Należy również zwrócić uwagę, że ustawodawca zezwala osobom prawnym na posługiwanie się skrótem firmy. Warunkiem jest jednak zarejestrowanie, oczywiście obok firmy w jej pełnym brzmieniu, skrótu firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym.