Prezes Krajowej Rady Notarialnej Lech Borzemski powiedział w czwartek, że wynik tegorocznych egzaminów na aplikację notarialną należy ocenić jako dobry. Egzamin ten zdała co szósta osoba; w przypadku aplikacji adwokackiej zaliczyła go niemal połowa zdających.

"Przykro nam odnośnie tych, którzy się nie dostali, ale życie nie kończy się na jednym podejściu" - dodał Borzemski.

Według podanych w niedzielę przez Ministerstwo Sprawiedliwości wyników sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze ich zdawalność wynosiła - w przypadku aplikacji adwokackiej 49 proc, radcowskiej ok. 46 proc., komorniczej 80 proc. Tymczasem na aplikację notarialną dostało się nieco ponad 15 proc. zdających.

"Na aplikację dostała się taka grupa osób, której z całą pewnością samorząd notarialny będzie w stanie zapewnić odpowiednie warunki kształcenia (...) to jest dobry wynik, że jest to 15 proc." - powiedział Borzemski pytany przez dziennikarzy o różnicę w zdawalności poszczególnych egzaminów na aplikacje.

Prezes Rady dodał, że dla każdego samorządu zawodowego układane są inne pytania. "W tym roku, jak słyszałem od zdających, część nieodpowiednio przygotowała się z przepisów prawa europejskiego. My musimy o to pytać, przed nami jest obrót transgraniczny" - powiedział Borzemski.

"Profesja notariusza jest jedną z najtrudniejszych, swymi podpisami często gwarantujemy przejście własności nieruchomości o wielomilionowych wartościach, nie możemy sobie pozwalać na błędy i nic dziwnego, że stawiamy określone warunki kandydatom" - mówił prezes Rady. Zapewnił, że "egzamin był do bólu transparentny".

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział natomiast, że obecnie w kraju funkcjonuje dwa tys. kancelarii notarialnych i ponad dwa tys. osób na aplikacji notarialnej. "Czyli na aplikacji notarialnej mamy więcej osób niż dziś czynnych kancelarii notarialnych" - wskazał. Dodał, że każdego roku występowały różnice w poziomach zdawalności na poszczególne aplikacje.

W sobotę 11 851 prawników przystąpiło do egzaminów wstępnych na aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą. Przeprowadzono je 63 komisjach egzaminacyjnych w 24 miastach w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyła się aplikacja radcowska - egzamin zdawało 5953 prawników. Na adwokacką startowało 4126 kandydatów. Aplikację notarialną wybrały 1133 osoby, a komorniczą - 639.

W 2009 roku na aplikację notarialną było 1439 kandydatów. Egzamin zdało około 75 proc. z nich. Wówczas wskazywano, że część z nich będzie miała problem ze znalezieniem patronów i będzie musiała poczekać z rozpoczęciem szkolenia do 2011 r. W 2010 r. spośród 1093 kandydatów, którzy przystąpili do egzaminu na aplikację notarialną, zdało około 22 proc.

Kandydaci na aplikantów rozwiązują co roku test jednokrotnego wyboru, liczący 150 pytań, zawierających po trzy propozycje odpowiedzi. Mają na to 150 minut.

W przypadku egzaminu na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną pozytywny wynik otrzymuje kandydat, który odpowie poprawnie na minimum 100 pytań, a w przypadku egzaminu na aplikację komorniczą na minimum 90 pytań.

Od dwóch lat ministerstwo publikuje jako wskazówkę dla przygotowujących się do egzaminów wykaz tytułów aktów prawnych, na bazie których powstają pytania. Wykaz dla aplikacji notarialnej obejmował 56 pozycji i opublikowano go 17 marca.