Prokuratura Generalna przedstawi w październiku wstępną listę prokuratur do likwidacji

27.09.2011, 07:40; Aktualizacja: 27.09.2011, 09:15

Wstępnej listy prokuratur rejonowych przeznaczonych do likwidacji należy spodziewać się w październiku, na razie jednak nic nie jest przesądzone, trwają analizy w tej sprawie - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

 • ofiara IPN 2010r(2011-11-02 09:32) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba likwidować Prokuratury Sądy , oraz zweryfikować ( "lustracja psychiatryczna" , "audyt personalny prokuratorów, Sędziów"), wyrzucić
  nabytek ; PiS, Ad Vecem, "porozumienie Zielonogórskie ,"Ziobrowców", prok.
  z KUL i protekcji Kościoła Kat. ( kretyni , idioci , młode wilki , itp. patologia ).
  Prokurator , Sędzia powinien być -"funkcjonariuszem publicznym, "człowiekiem
  zaufania publicznego" , nie kretyn , idiota , formalistyczny ( z mózgiem).

  Odpowiedz
 • poszkodowany prok.(2011-11-02 08:26) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego dale się bezkrytycznie wiarę "prokuratorowi" ? przecież nowy
  reżim III RP nie jest opiekuńczy ! KOGO PROKURATURA REPREZENTUJE ?
  Skąd i od kogo biorą ; apanadże , mieszkania, nagrody i za co ? Za czyje
  pieniądze wykształcił się ? Kto nominował na posadę bezkarną prokuratora ?
  Czy była lustracja psychiatryczna ? lub Audyt personalny ? Co to za
  korporacja ? DLA PROKURATORA (bezmózgowca) człowiek to przeszkoda.

  Odpowiedz
 • poszkodowana przez IPN(2011-11-02 08:17) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratorów trzeba odpolitycznić ! Wszystkich aspołecznych ziobrowców
  WYRZUCIĆ ! ZLIKWIDOWAĆ PION PROKURATORÓW IPN , KŚzpNP
  (polityczne darmozjady , fałszerze stanu faktycznego w randze u uposażeniu
  prokuratora apelacyjnego ! Rozliczyć tych gnoi za krzywdy , fałsz !
  Zmienić ustawy , rozporządzenia , regulaminy ( mechanizmy niszczenia ludzi)
  SĄ TEŻ BARDZO PORZĄDNI PROKURATORZY I TYCH NIE NISZCZYĆ ,
  którzy są normalni z mózgami nie automaty ( kretyni , debile).

  Odpowiedz
 • mm(2011-09-27 21:53) Zgłoś naruszenie 00

  anton
  z punktu widzenia warszawiaka dojazd 1,5 h to jest nic. z punktu widzenia mieszkańca prowincji dojazd 10 km to już jest problem, a dojazd 50 km i więcej to bariera nie do przeskoczenia. takie są realia, których z perspektywy miasta wojewódzkiego nie widać. piszę to na przykłądzie średniego przeciętnego powiatu na terenach od dawna cywilizowanych, gdzie bezrobocie nie jest szczególnie wysokie na tle kraju. ileż razy ludzie spóźniają się, albo nie docierają, gdyż jadą stopem, czy na rowerach (rekordzista 30 km), bo nie stać ich na bilet za 8 zł (pomijając częstotliwość kursowania komunikacji publicznej i dostępne połaczenia). dla nich wydatek 16 zł jest poważny dla budżetu domowego, bo żyją w piątkę za 1000 zł na miesiąc, albo we dwójkę (matka i dziecko) za 590 zł (alimenty z funduszu + zasiłek rodzinny). są tacy co mają stare samochody, ale stać ich na benzynę wyjątkowo, dojazd w obie strony po 60 km i opłata za parkowanie to kilkadziesiąt złotych. ileż jest takich małżeństw, które dawno już by się rozwiodły, gdyby nie to, że do Sądu Okręgowego jest 50 km lub dalej. wymienione przeze mnie przykłądy nie są pojedyncze. likwidacja małych prokuratur, a w przyszłości pewnie i sądów, to poważne ograniczenie praw obywateli do ochrony prawnej i wymiaru sprawiedliwości. ale cóż, pieniądze idą teraz na e-sąd, który m.in. ułatwia niemal darmowe i niewymagające wielkiego nakładu pracy dochodzenie przez profesjonalistów wierzytelności wątpliwych i przedawnionych.

  Odpowiedz
 • Raf(2011-09-27 19:01) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Państwo, toż to tylko przejście od zasady legalizmu do oportunizmu: nie będzie miał kto ścigać = nie będzie miał kto oskarżać = nie będzie sprawy = nie będzie kosztów... tylko co z poszkodowanym?
  A tak na serio już to owszem - należy zlikwidować prokuratury w tych miejscowościach, gdzie nie ma sądów, ale za to wzmocnić te, które są zawalone setkami spraw. I obowiązkowo zlikwidować apelację!

  Odpowiedz
 • Kiełbasa wyborcza(2011-09-27 17:24) Zgłoś naruszenie 00

  KIEŁBASA WYBORCZA

  Odpowiedz
 • Myślę,że(2011-09-27 16:14) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratura jest pozostałością socjalizmu.Prokuraturę należy zlikwidować , a stworzyć stanoiwsko sędziego śledczego.Sędzia stosował by areszt oraz prowadził nadzór nad postępowaniami przygotowawczymi , a postępowania prowadziła by policja.Prokuratura jest niepotrzebna bowiem pracujący tam ludzie są żle wyszkoleni i żle przygotowani do zawodu. Przez herarchiczne podporządkowanie prokrator jest uzależniony od decyzji swojego szefa.Często na rozprawach nie wiedzą nawet o co chodzi ,kiedy to zastępują innego prokuratora na tzw.wokandzie.

  Odpowiedz
 • misiuyogi(2011-09-27 16:13) Zgłoś naruszenie 00

  Prokuratura nie ma teraz pieniedzy na nic, poprostu się wali. A wina za jej niedofinansowanie lezy po stronie tych, którzy gremialnie domagali sie rozdzielenia funkcji MS i PG.

  Odpowiedz
 • redas(2011-09-27 16:12) Zgłoś naruszenie 00

  Kolego antonie, likwidacja nie jest rozwiązaniem na nierówność obsady.. Pomijając fakt, że sędziów jest mniej w mniejszych miejscowościach, to wydają wyroki zdecydowanie szybciej niż w Warszawie :). Rozumiem, że proponujesz by było jak w dużych miastach - 3 lata na wyrok.
  Problem jednak w tym, że likwiduje się prokuratury, a nie sądy i komendy policji ( jeszcze , choć po wyborach ma ruszyć likwidacja komisariatów ) te instytucje tam zostają.. To rodzi olbrzymie koszty i kłopoty, bo dla niewtajemniczonych, prokuratorzy sobie poradzą zwolnić ich nie można, a zwrot kosztów dojazdu przysługuje im z ustawy...

  Likwidować należy apelacje i większosć wydziałów w Okręgach, tam to jest skandaliczne nieróbstwo... Poza tym w jakim przedsiębiorstwie najpierw likwiduje się produkcję ( rejony ) pozostawiając biurokrację ( okręg i apelacja ) tylko w nienormalnym albo państwowym...
  Trend likwidacyjny ( poza rzeczywiście uzasadnionymi przypadkami np tam gdzie nie ma sądu , komendy a pracuje szef , zastępca i jeden pracownik... ) jest powszechny na tgzw "prowincji" Ludzie z perspektywy Warszawy nie rozumieją jednak , że państwo nie składa się z 10-12 dużych miast... Tam w Kujawsko pomorskim czy podkarpacjim też jest Polska i państwo powinno to rozumieć

  Odpowiedz
 • Żuk(2011-09-27 15:42) Zgłoś naruszenie 00

  Najwyższy czas zrewidować ilość. Sędziowie i prokuratorzy powinni być oceniani za sprawność osadzania. Wybór sędziów powinien być taki jak w USA. Wybory powszechne a nie po kryjomu.

  Odpowiedz
 • fenik(2011-09-27 15:34) Zgłoś naruszenie 00

  ostateczne zdanie w sprawie likwidacji jednostek prokuratury mialy apelacje i okregi i to one faktycznie zdecydowaly, ktore jednostki zostaną zlikwidowane. plan przewiduje likwidacje około 40 jednostek.

  Odpowiedz
 • Tuskolud(2011-09-27 13:05) Zgłoś naruszenie 00

  Najlepiej jak wszyskie zlikwidują i przywrócą ORMO

  Odpowiedz
 • wyborca(2011-09-27 12:58) Zgłoś naruszenie 00

  Nie będzie sądów, prokuratur... nic nie będzie. Czyż pretendent do prezydenckiego tronu - pan Kononowicz nie miał proroczych przemyśleń?

  Odpowiedz
 • patolog.(2011-09-27 12:07) Zgłoś naruszenie 00

  Patplogia jest potężna żonki mężusiowie sędziemi adwokatami prokuratorami w tych samych sądach.Klient idzie do takiego adwokata tylko dla tego że ma rodzinkę w sądzie i sprawę mu zalatwi nie mówiąc o urzedówkach które wybrani dostają.
  Pani Pitera nic na to.

  Odpowiedz
 • Britney Skye(2011-09-27 11:56) Zgłoś naruszenie 00

  Likwidują jednostki pracujące i ścigające bandytów, a apelacje które nic nie robią poza przekładaniem papierów, statystykami, bzdurnymi analizami których nikt nie czyta i gdzie zarobki są najwyższe - pozostaną.

  Odpowiedz
 • ooi(2011-09-27 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  drogi Antonie, a to prokuratura jest temu winna, ze zajmuje sie drobnymi sprawami np. kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości??? prokurator czy sędzie o tym decyduje?? nie, tylko rządzący oni uchwalają prawo

  Odpowiedz
 • Ant0n(2011-09-27 11:00) Zgłoś naruszenie 00

  Uważam, ze likwidacja części Prokuratur rejonowych to dobry pomysł. Co więcej powinno się także zlikwidować część sądów w małych miasteczkach. Prokuratury i sądy (pisze o wydziałach karnych) zajmują się jazdą po pijaku, drobnymi kradzieżami i pobiciem na dyskotece. Prokuratura z jazdy rowerem pod wpływem alkoholu robi wielotomową sprawę, żeby tylko uzasadnić swoje istnienie, a sędziowie prezentują żenujący poziom (chociażby z tego powodu, że przez zakres spraw się zupełnie nie rozwijają). Dochodzą do tego patologie, które nie zdarzają się tak często w większych miastach. Np. w pewnym kilkunastotysięcznym mieście syn prezesa sądu jest adwokatem, który prowadzi znaczną ilość spraw (w tym urzędówki) przed tym sądem. Oczywiście zakazu ustawowego nie ma, ale jest to pewnego rodzaju patologia.
  Dodatkowo istnienie tych sądów powoduje olbrzymie rozwarstwienie się w zakresie obciążenia sędziów. Sędziowie np. w Warszawie są bardzo obciążeni, a stopień skomplikowania spraw jest dużo większy, podczas gdy sędzia w kilkunastotysięcznym miasteczku, ma niewiele spraw, które są proste, a sędzia zarabia tyle samo co w dużym mieście (o kosztach utrzymania sędziego nie wspomnę).
  Dodatkowo argument, że przy likwidacji sądów wzrosną koszty jest nietrafiony. Sądy Okręgowe znajdują się zazwyczaj w odległości nieprzekraczającej 80 km wiec to jest 1-1,5 h dojazdu. Czas dojazdu porównywalny z czasem przejechania przez Warszawę. a zwiększy się tempo postępowania ponieważ sędziowie którzy są niedociążeni dostaną więcej spraw.
  Dodatkowo co do prokuratur, to większość spraw może prowadzić policja. Do zatwierdzenia aktu oskarżenia o 178a nie potrzeba istnienia całej prokuratury.

  Odpowiedz
 • Łukasz(2011-09-27 10:19) Zgłoś naruszenie 00

  Likwidacja małych prokuratur pociągnie lawinę kosztów po stronie obywateli, ale również owych "prowincjonalnych" sądów. Np. koszty dojazdów obrońców i pełnomocników z urzędu do nowych jednostek prokuratur oddalonych od siedzib sądów "prowincjonalnych". Budżety sądów też już trzeszczą, niestety. Katar proponuje się tutaj leczyć już nie antybiotykiem tylko chemioterapią...Ciężkie i nieprzewidziane będą skutki uboczne.

  Odpowiedz
 • Mellon(2011-09-27 10:00) Zgłoś naruszenie 00

  A jesteś pewna, że to sędzia przeciągał, a nie twój znajomy?
  Sprawa rozwodowa może się skończyc po dwóch rozprawach, jeżeli tylko strony wiedzą, czego chcą, nie zgłaszają bzdurnych wniosków dowodowych i pilnują, żeby zgłoszeni przez nich świadkowie się stawiali.

  wpisz w gooogle "psucie prawa" tam tez znajdziesz odpowiedź dlaczego procesy długo trwają.

  Odpowiedz
 • x(2011-09-27 09:54) Zgłoś naruszenie 00

  do 2 )

  Jak się żarli przed Sądem to co się dziwić, że tak długo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane