Kwiatkowski: wstępnie ponad 5 tys. osób zdało na aplikacje prawnicze

25.09.2011, 16:17; Aktualizacja: 07.11.2011, 11:16

Pierwsze komisje kwalifikacyjne podały już rezultaty wyników egzaminacyjnych na aplikacje prawnicze. W Zielonej Górze zdało 25 proc., w Koszalinie - 46 proc., w Wałbrzychu - 36 proc. Prognozowane wstępne wyniki egzaminów na aplikacje prawnicze wskazują, że pozytywny rezultat uzyskało ponad pięć tysięcy osób spośród blisko 12 tys. zdających - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (36)

  • ...(2011-09-26 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    ja się dostałem na aplikację ale uważam że egzaminy powinno się znieść jak i sama aplikację.To bezsens.aplikanci zarabiają nędznie.

    Odpowiedz
  • Baba(2011-09-29 16:33) Zgłoś naruszenie 00

    A jeszcze w zeszłym roku proponowali 800 zł...

    Odpowiedz
  • bolo(2011-09-26 20:14) Zgłoś naruszenie 00

    albo na notarialną ludzie się gorzej przygotowali, albo w ministerstwie przejrzeli na oczy i zobaczyli co się dzieje na rynku (brak patronów w ogóle, nie mówiąc o zatrudnieniu) W każdym razie mieszanie do tego samych notariuszy jest głupawe... egzamin jest państwowy, organizowany przez MS, gdyby samorządowcy - nie tylko notariusze mieli realny wpływ na nabór to wyniki byłby jeszcze inne...

    Odpowiedz
  • takaprawda(2011-09-26 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    Zawsze wiedzialam,ze system egzaminow panstwowych i niemiecki system szkolnictwa prawniczego to klucz do sukcesu i otwarcia korporacji.

    Gdyby profesorstwo wyzszych uczelni zrozumialo,ze prawa na ich modle sie juz nie studiuje w UE i na swiecie wyniki na pewno bylyby lepsze.

    W sumie prawnicy trzymaja poziom.Nie to co lekarze,ktorzy przyjmuja paew osob na krzyz i egzamin LEP obejmuje choroby w rodzinie i podsluch internetowy.

    Liczba prawnikow i lekarzy zdajacych egzaminy zawodowe jest prawie IDENTYCZNA.Tylko poziom doktorkow żenujacy.

    Jestem za tym,zeby w Polsce doszlo wreszcie do calkowitego otwarcia zawodow korporacyjnych i medycznych wedlug systemu panujacego w UE,w szczegolnosci Niemczech,gdzie dostep na studia w uczelniach publicznych jest BEZPLATNY ,a system selekcji odbywa sie poprzez egzaminy panstwowe z calkowitym wykluczeniem ecie-pecie KORPORACJI PSEUDONAUKOWEJ W POLSCE.

    No,coz statystyki nie klamia...Tylko cenzusy jakie bezprawnie nakladaja na przyszlych lekarzy czy prawnikow koterie profesorskie was wykanczaja.

    Panstwo cywilizowane z zerowym bezrobociem wykluczyly mozliwosc i naboru na studia i zasad selekcji na nich oraz wydania dyplomow przez KOPORACJE PROFESORSKA oraz oplat za studia ,ktore sa z gory wyznaczane przez RZĄD i jednolite w skali kraju.

    Bezrobocie zerowe.Zawody w pelni OTWARTE.

    Odpowiedz
  • wiadomo kto to sponsoruje(2011-09-26 20:57) Zgłoś naruszenie 00

    egzamin LEP zdalo ponad 4 tys.osob,egzaminy prawnicze 5 tys.
    Na medycyne przyjmuje sie 4 tys.osob,na prawo kilkanascie tysiecy.

    Jaki wiec sens takiego naboru na studia skoro liczba wchodzacych na rynek z kilku,kilkunastu tysiecy jest ZBLIZONA?!!!

    Niestety prawnicy ne maja szans na rozwiniecie sie zawodowo.Dlaczego?
    bo PŁACĄ ,PŁACĄ I JESZCZE RAZ PŁACĄ...

    komu??? ano profesorom i LEKARZOM>>>ci maja wszystko za darmo.

    wyksztalcenie tej garstki przyjetych na studia (z przemutu profesorskiego w 99% i nepotyzmu) kosztuje tyle samo ile wyksztalcenie TYSIĘCY STUDENTOW PRAWA...

    zdalo tylko 50% bo programy uczelni oraz oplaty wykanczaja prawnikow...

    Odpowiedz
  • .......(2011-09-26 21:05) Zgłoś naruszenie 00

    podziękujcie swoim profesorom i doktorom.Bo test mial poziom identyczny jak w latach poprzednich...

    Odpowiedz
  • mija(2011-09-26 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    jak to jest ze lekarz na stazu dostaje jakas tam pensje-nie 100 procent ale cos dostaje w kazdym razie nie sam placic, a prawnik magister w koncu musi slono bulic 5 tys w porzypadku radcow za kazdy rok nauki na aplikacji??j i po co te egzaminy na aplikacje? po co po raz ktorys zdawac przeciez ktos tym ludziom dal dyplom magistra prawa, oni juz zdawali egzaminy nie za kury i kaczki tylko za wiedze, po co wiec jeszcze jedno sito, po co egzamin wstepny na aplikacje- polska to jednak chory kraj.a do tego czlowieczka ktory twierdzi ze aplikant zarabia- chyba jak robi aplikacje u mamusi czy tatusia-reszta nie zarabia nic i sama musi jeszcze za nauke placic.na aplikacje stac wiec tylko bogatych ktorym rodzice zafunduja jeszcze 3 lata nauki-platne nauki-albo wygraja w lotto, bo zaiste nie wiem skad na to brac. dla reszty zawody sa zamkniete z racji braku pieniedzy.

    Odpowiedz
  • Paramonow leży już w grobie(2011-09-28 23:06) Zgłoś naruszenie 00

    Egzaminy nie za kury i kaczki ale często bynajmniej nie za wiedzę tylko za terminowo zapłacone czesne na wydziale prawa w szkole wyższej handlu międzygalaktycznego i merchandisingu.

    W waszym dobrze pojętym interesie jest utrzymanie egzaminów wstępnych na aplikacje, bo:
    - po pierwsze primo: przynajmniej jest jakaś możliwość odsiania tych orłów temidy nagrodzonych za terminowo zapłacone czesne a zatem ci lepsi nie wpadną do jednego wora z kompletnymi lamusami;
    - po drugie primo: słabsi nie będą sobie robili nadziei i wcześniej zajmą się czym innym a przy okazji nie wydadzą ciężkiej kasy za szkolenie aplikacyjne którego i tak nie mieliby szans ukończyć z sukcesem.

    Samorządy chętnie przyjmą was na aplikację wszystkich, jak leci (zarówno Bobrowicz jak i Zwara wypowiadają się zgodnie, że wyobrażają sobie likwidacje egzaminów wstępnych) skasują opłatę i będą was ćwiczyć kolokwiami, niektórzy będą powtarzać rok i zapłacą jeszcze raz a na końcu z grubsza zostanie tyle samo osób jak w modelu z egzaminem wstępnym - z tą różnicą, że więcej apsztyfikantów zostawi więcej hajsu w kasie samorządów.

    Ole

    Odpowiedz
  • biedny aplikant(2011-09-29 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    No i co z tego ze się dostałem.500 zł i krzyż na drogę.byłem już dzisiaj w 2 kancelariach.Nie maja miejsc itd...czy kosz:).

    Odpowiedz
  • WYDOJONY(2011-09-26 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    APLIKACJE DO DOJNA KROWA DLA TYCH CO Z TEGO NIEŻLE ŻYJĄ !!! SWOI MAJĄ PRZECIEKI !!! ZNIEŚĆ TO NATYCHMIAST!!!

    Odpowiedz
  • aplikant 1!!!!roku aplikacji adwokackiej w Stolic(2011-09-29 20:16) Zgłoś naruszenie 00

    ratujcie!!! jak bozie kocham obleciałem ze 100 kanceli od tych wyższych po te obszczymurkowe w waie i nic!!! znaczy chcą mnie, ale jakopomoc gospodarczą do kancelarii po godzinach jak ich sekreterka pójdzie do domu czypli po 20 do parzeniakawy dla wieczorowych klientów!!! za ile pytam? no przecież pan tu będzie zdobywał cenne doświadczenie, a to kosztuje!!! nosz ku..., ku..., ku... kurka wodna... przecież ja jestem aplikantem adwokacki!!! zdałem egzamin!!! panie...!!! a pan: a kogo to? chcesz pan czy nie, bo nie ma czasu, a po drugie to już tu takich leszczy jak pan to było 20!!! jak pan chcesz znaleźć patrona to chociaż trzea było wstaćo 4 rano i przed kancelą w kolejce czekać, żeby być w pierwszej dziesiątce, a nie o tej godzinie!!!

    Odpowiedz
  • le patron(2011-09-30 17:36) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej dostanie 2 - 2,5 na początek ale musi umieć i wiedzieć COŚ,

    taki kumaty, tylko z chęcią szczerą dostanie najwyżej 1,5

    Odpowiedz
  • OTWORZYĆ NOTARIAT(2011-09-30 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    KIEDY W KOŃCU PANIE MINISTRZE NASTĄPI OTWARCIE NOTARIATU? CO ZE ZNIESIENIEM ASESURY I SWOBODNYM RÓWNOPRAWNYM PRZEPŁYWEM DO NOTARIATU Z INNYCH ZAWODÓW?

    Odpowiedz
  • podsędek(2011-09-30 12:18) Zgłoś naruszenie 00

    14% na rejenta.. to jakieś nieporozumienie.. i dalej będą te 2 tygodniowe kolejki do rejentów.. i za jakie pieniądze.. kpina i porażka, ale możliwa tylko w PL..

    Odpowiedz
  • patron(2011-09-30 12:20) Zgłoś naruszenie 00

    w mojej kancelarii aplikant dostaje siódemkę na początek..

    Odpowiedz
  • Ksena(2011-10-05 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Aplikacji nie ma w innych państwach. Są szkolenia na które przyjmuje się wszystkich. Teraz Egzamin to taki totolotek który nie sprawdza umiejętności koniecznych w zawodzie jak umiejętność pisania czy mówienia. Zrobiono reformę przyjęć która poszła w dziwnym kierunku. Na temat poprzednich pisano sporo ale poprzednie egzaminy lepiej sprawdzały umiejętności zawodowe. np. Były to eseje , odpowiedzi ustne lub krótkie testy. Teraz jest długi test z ustaw które nawet na najlepszych uczelniach nie są robione. Nie dziwny się że nowi prawnicy to będą niemowy albo nie napiszą pisma bo i tacy na pewno będą. Test sprawdza tylko pamięciowe opanowanie ustaw. Takie sprawdzanie jest dobre na studiach ale w zawodzie niekoniecznie.

    Odpowiedz
  • macco(2011-09-26 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Ministrze a słyszał Pan jakie testy przygotowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie z Postępowania Cywilnego. Czy myśli Pan że kontrola nad egzaminami wstępnymi to wszystko?

    Odpowiedz
  • NiePrawnik(2011-09-26 11:20) Zgłoś naruszenie 00

    Zawód PRAWNIK to zawód śmieciowy, tzn. w najbliższych latach zawody stricte prawnicze ( nie mgr w urzędzie ) będą kurczyły zasoby czynnych zawodowo osób. Zresztą to jest trend ogólnoświatowy i nie zatrzyma go nawet korporacjonizm - zresztą broniący się jeszcze ostatką sił w takich zacofanych państwewkach jak PL.

    Odpowiedz
  • tg t54g 5g(2011-09-25 17:11) Zgłoś naruszenie 00

    To jest odpowiedni wynik w stosunku do zapotrzebowania na usługi prawnicze. W poprzednich latach było albo 80 % albo 20 % teraz powiedzmy że jest optimum. Ciekawi mnie tylko czemu zawsze najlepsze wyniki są na aplikację komorniczą, a w całej Polsce jest tylko 500 komorników. Zapewne izby wywalaja mnóstwo osób na kolokwiach bądź na egzaminie komorniczym.

    Odpowiedz
  • Student(2011-09-25 22:22) Zgłoś naruszenie 00

    Słowa Ministra mnie trochę oburzają. Nie stawarzają sztucznych barier? To dlaczego egzamin na aplikację notarialną w 2009 r jest po stokroć trudniejszy od tego w 2010 i 2011 ? Rok temu dwadzieścia kilka %, w tym roku 15% w przyszłym zapewne 10% ? To może skoro nie chcą tak dopuszczać młodych prawników do zawodu, to z góry zawieśmy na parę lat nabory na aplikację notarialną i z głowy. Może jak będzie brakować notariuszy, to wtedy będzie uczciwe podejście. Egzamin końcowy w tym roku był prostszy niż wstępny - to nie jest sprawiedliwe podejście do naboru. Ministerstwo "SPRAWIEDLIWOŚCI" ? Szkoda, że to tylko nazwa i nie ma nic wspólnego z realizowaniem założeń.

    Odpowiedz