W poniedziałek kolejny protest sędziów i prokuratorów

17.09.2011, 08:10; Aktualizacja: 17.09.2011, 09:02

Sędziowie i prokuratorzy po raz kolejny planują wyrazić sprzeciw wobec rządowych planów zamrożenia waloryzacji ich płac oraz niedawno uchwalonych zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych. Protest tych środowisk został zapowiedziany na poniedziałek.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • P(2011-09-19 09:58) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba trzeba by to zmienić Nie jest dobrze, kiedy w polskich urzędach i szkołach zarabia się ok. 1500 zł miesięcznie, podczas gdy polscy zawodowi politycy — posłowie i senatorowie zarabiają prawie osiem razy więcej: uposażenie i dieta polskiego posła to w sumie ok. 12 tys. zł (ok. 3 tys. euro).

    Do tego nasi posłowie mogą osiągać dochody także poza Sejmem. Są to dochody z własnych firm, praw autorskich, prowadzenia wykładów itp. Swego czasu w mediach opisywano Jerzego Jaskiernię, posła SLD, który poza dochodami z tytułu reprezentowania naszych lewicowych współobywateli w Sejmie, w tym samym czasie (!) zarabiał ponad 5000 zł miesięcznie jako pracownik naukowy — wykładowca.

    Zarobki naszych posłów stanowią aż pięciokrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce. Co pod względem wskaźnika zarobków do przeciętnych wynagrodzeń w tym sektorze plasują nasz kraj w ścisłej czołówce europejskiej! Nasi posłowie zarabiają mniej więcej tyle, co ich hiszpańscy koledzy. Z tą jednak różnicą, że przeciętne wynagrodzenie w Hiszpanii wynosi ok. 6500 zł, a w Polsce o ponad połowę mniej (a w większości przypadków jest jeszcze znacznie mniejsze).

    Co ciekawe dużo mniej (relatywnie) płacą swoim parlamentarzystom bogatsi od nas Niemcy, Francuzi i Brytyjczycy. W tych państwach nie ma aż takich dysproporcji jak w Polsce. W Niemczech parlamentarzysta zarabia ok. 2,6razy więcej niż wynosi przeciętne wynagrodzenie; we Francji — niewiele ponad dwa razy; w Wielkiej Brytanii poseł z Izby Gmin może liczyć na ok. 29 400 zł, przy średnim wynagrodzeniu brutto ok. 12 400 zł, czyli ok. 2,4 średniego wynagrodzenia. W Polsce, dla przypomnienia, jest to aż 5 razy tyle ile wynosi średnie wynagrodzenie!

    Tegoroczny budżet Kancelarii Sejmu wynosi 420 mln złotych, co oznacza, że wzrósł w dobie światowego kryzysu aż o ok. 9 proc. w porównaniu do 2008 roku (swego czasu szefowa Kancelarii Sejmu Wanda Fidelus-Ninkiewicz wyjaśniała posłom, że zwiększenie budżetu Sejmu jest związane głównie z przygotowaniem do prezydencji Polski w Unii Europejskiej w 2011 roku oraz do przeprowadzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w 2010 roku).


    Jak zauważył Tomasz Cylka (POLSKA Głos Wielkopolski) w artykule "Ile zarabiają nasi parlamentarzyści?": za poselskie "meble oraz komputery płacą oczywiście podatnicy. To samo dotyczy połączeń z telefonów komórkowych oraz przejazdów samochodem. Oddzielne rozporządzenia mówią o tym, ile z kosztów rozmów telefonicznych oraz przejazdów samochodami odbywa się na koszt podatników. Rekordy zakończonej niedawno V kadencji Sejmu wynoszą około 40 tysięcy złotych. Parlamentarzystom przysługuje także bezpłatne zakwaterowanie w Domu Poselskim. Każdy poseł i senator ma w swoim pokoju odbiornik telewizji przemysłowej. A to oznacza, że by śledzić obrady Sejmu, nie trzeba… ruszać się z łóżka. Niektórzy idą na salę dopiero wtedy, gdy zbliża się ważne głosowanie. Jeśli komuś nie odpowiada życie w hotelu, to może wynająć mieszkanie, za co płaci Kancelaria Sejmu.


    Specjalne premie dostają także ci posłowie, którzy pełnią jakieś funkcje. Szefowie komisji dostają o 20 procent więcej (około 1800 złotych), a ich zastępcy po 15 procent (1400 złotych). Dodatki mają także ci, którzy kierują podkomisjami (900 złotych). Nie mogą także narzekać marszałkowie Sejmu i Senatu, którzy dostają pensję tak wysoką jak premier (15.200 złotych), a wicemarszałkowie mają niewiele mniej (13.500 złotych)".

    I teraz najważeniejsze- prokuratorzy i sędziowie w cywilizowanych karajach zarabiają tyle ile posłowie. Są dwa rozwiązania - obniżenie wynagrodzeń posłów do poziomu wynagrodzeń prokuratorów i sędziów, albo podwyższenie wynagrodzeń do poziomu poselskiego.

    Odpowiedz
  • OB(2011-09-17 14:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jedyna grupa spoleczna w sektorze publicznym, ktora powinna miec waloryzacje wedlug wskaznika wzrostu wynagrodzen powinni byc emeryci, bo oni, niestety, nie maja mozliwosci podwyzki swojego swiadczenia z tytulu awansu.

    Wszystkie inne grupy w sferze publicznej powinny miec nizszq indeksacje/waloryzacje plac oparta byc moze na wskazniku inflacjii i wskazniku wzrostu PKB.
    Ich wzrost wynagrodzen powinien sie odbywac glownie na dobrze opracowanych siatkach plac z mozliwoscia relatywnie czestych awansow, uzaleznionych od wydajnosci pracy, podnoszenia swoich kwalifikacji itp.

    Odpowiedz
  • fhkl(2011-09-21 09:08) Zgłoś naruszenie 00

    ale wilus nie zminiejaj tematu tylko spójrz faktom w oczy!!! zobacz kto w tym kraju grabi pieniądze bezczelnie mówić, że jest kryzys i sobie jednocześnie podnosząc, a innym grupom ciężko pracującym w tym czasie odmawia USTAWOWO zagwarantowanej WALORYZACJI, a nie podwyżki!!! to jest chore człowieku!!! i wcale sędziowie jak widać tyle nie zarabiają ile tu naród pisze...

    Odpowiedz
  • fhkl(2011-09-19 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    i co na post pana spod 30 maja do powiedzenia wszyscy frustraci, którzy opluwali tu sędziów za rzekomo zbyt wysokie zarobbk? gdzie jesteście szczekacze przebrzydli? zatkało was?

    Odpowiedz
  • prawnik(2011-09-19 13:27) Zgłoś naruszenie 00

    zgadzam sie z tym że jezeli chcemy mieć dobre sądy to trzeba mieć dobrych fachowców a tym należy dobrze płacić, zwróćcie uwagę ile zarabia dobry adwokat, radca prawny a ile dobry sędzia, stosunek chyba 5:1( jak nie większy) oczywiście na korzyść adwokata i radcy, dlatego za taką marną pensje niewielu dobrych prawników chce pracować w sądzie.

    Odpowiedz
  • nikt(2011-09-19 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    podwyżki sędziom i prokuratorom się należą, za te wszystkie lata nauki i ciężkiej pracy za marne grosze, człowiek po prawie nie ma się z czego utrzymać po studiach dopóki nie zrobi aplikacji i się usamodzielni, w zasadzie od ok 35 roku życia dopiero prawnicy zaczynają zarabiać godziwe pieniądze, a jak komuś się nie podoba to "trzeba było się uczyć" a nie teraz narzekać, że zarabiacie 1300zł, każdy miał takie same szanse, wystarczyło się do nauki przyłożyć, a nie imprezować za młodu.

    Odpowiedz
  • niepr(2011-09-18 17:57) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktoś zauważył Tłuszcza jest wysoce sktyminalizowana, oszukuje, wyłudza emerytury, kłamie, łamie przepisy drogowe, jej psy srają na środku placów zabaw, jej dzieci oszukują na egzaminach, kradną własność intelektualną itd. więc nic dziwnego że nienawidzi wymiaru sprawiedliwości.
    Być może niezleżna władza sądownicza to zbyt skomplikowana koncepcja na obecnym etapie rozwoju tego prymitywnego, walonego po rogach przez zagranicznych i rodzimych cwaniaków ludku.
    (Nieprawnik)

    Odpowiedz
  • Asystent sędziego(2011-09-18 15:46) Zgłoś naruszenie 00

    Sposób, w jaki Polska traktuje sędziów i prokuratorów jest dowodem tego, że nie ma dla nich szacunku. Równocześnie wymaga się od tych ludzi profesjonalizmu, ciągłego doszkalania się oraz szybkiego wykonywania zadań. Niech Ci frustraci, którzy tak się produkują intelektualnie krytykując sędziów i prokuratorów spróbują przyswoić sobie taką wiedzę w swojej dziedzinie, jaką muszą przyswoić sędziowie i prokuratorzy (studia, aplikacja i egzamin, ciągła nauka w pracy). Ukończenie aplikacji i zdanie egzaminu sędziowskiego według mnie odpowiada na przykład płynnemu opanowaniu od podstaw dwóch języków obcych w sytuacji, gdy nie znamy żadnych pokrewnych im języków.

    Odpowiedz
  • Maria(2011-09-18 07:01) Zgłoś naruszenie 00

    Wynagrodzenia sędziów orzekających w I instancji , nie pobierających dodatków funkcyjnych i orzekających w trudnych sprawach karnych i cywilno-gospodarczych są za niskie, nawet w stosunku do sędziów sądów administracyjnych,orzekających w II instancji,czy ubezpieczeniach albo rejestrach i księgach wieczystych.To wie każdy prawnik! Prawdą jest ,że statystyka MS wykazuje ,że ponad 90 % sędziów to kobiety, których zarobki mężów są podstawą utrzymania rodziny ,ale to nie tłumaczy bezradności ministra, który bezzasadnie przyznaje sobie wysoką ocenę.

    Odpowiedz
  • Moje zdanie(2011-09-18 00:58) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie powinni zarabiać więcej ale jest ich zdecydowanie za dużo i to o około 30-50%. System prawny mamy podobny do niemieckiego i tylu też co niemcy mamy sędziów ale mieszkańców o połowę mniej a obrót gospodarczy dużo dużo mniejszy i mniej skomplikowany.
    Bez urazy ale powinno się przeprowadzić weryfikację, zostawić z 60% najlepszych a reszcie niestety podziękować, jak są dobrzy na wolnym rynku z pewnością sobie poradzą a jak tak kochają pracę w sądach to mogą zasilić administrację sądową

    Odpowiedz
  • Przechodzień...(2011-09-17 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Protesty...,no niech sobie jeszcze poprotestują,ale tzw."powstzrymywanie się od czynności procesowych"-czy to przypadkiem nie jest jedną z form powstrzymywania się od wykonywania pracy za którą to pracę oczekują większych pieniędzy ?
    Jaka praca więc ...taka płaca.
    Pisanie o tym,że studiowało się 5 lat,a potem jeszcze jakieś 3 letnie aplikacje...nikt przecież nikogo siłą nie zmusza do bycia sędzią czy...prokuratorem.
    W innych zawodach również trzeba skończyć kilkuletnie studia i odbyć praktyki a normą powszechną jest stałe,ciągłe doskonalenie i pogłębianie swojej wiedzy- zgodnie z zasadą kto się nie rozwija stoi w miejscu.
    Zatem oczekiwanie że studia i aplikacje powinny zapewnić Wam stały dopływ większej gotówki jest postawą co najmniej roszczeniową.
    Trudno się zatem dziwić,że większość Polaków,którzy mieli jakąkolwiek styczność z sądami i tzw. wymiarem sprawiedliwości określa je mocnymi lub bardzo mocnymi słowami .
    Panie i Panowie Sędziowie,Prokuratorzy i cała rzesza Waszych pomocników ,którzy jesteście sowicie opłacani przez nas obywateli wytwarzających tzw.Dochód Narodowy,przez podatników z których to podatków Wy żyjecie
    -weżcie się wreszcie solidnie do... pracy.
    Dobra płaca tylko za dobrą pracę.
    Nikt nie powinien płacić Wam za lenistwo i tzw.markowaną pozorowaną pracę.

    Odpowiedz
  • Wilus(2011-09-18 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    To jest jedna po lekarzach grupa najbardziej uprzywiljowana , a efekty nie sa zadawalajce. Dlczego nie podejmuja spraw prokuratorzy balagan i przestepczasc w spoldzielnich mieszkaniowych i innych razacych naruszen prawa choc sa o tym zawiadamiani a nawet pisma z sadow lekcewazace po latch bez zadoscuczynienia dla pokrzywdzonych. Uporzadkijcie to bagno w ktorym sami siedzicie i narobilscie nieslychanych nieprawidlowosci choc sa to instytucje "zaufania spolecznego" Pieniadze za rzetelna prace a nie popieranie ukladow i utrzymanie zawlaszczonych z razacym naruszeniem prawa wlasnosci Polakow.Nigdy Zydzi nie byli wspolwascicielami Polski ,ale jej nie zawsze wdziecznymi goscmi i podopiecznym. A ustawa o samorzadach gminnych stali sie po 1990 r wlascicielami polskiej ziemi a Polakom zgotowano los wloczenia sie po sadach w celu uchylenia decyzji podjetych bez czynnosci cywilno pranych w zawlaszceniu mienia spadkobiercow po spadkodawcach . Matactwo nie prawo !!!

    Odpowiedz
  • tytus(2011-09-17 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Fakt jest taki, ze sędzią jest się całą dobę, nie tylko w sądzie. Nawet jak człowiek jest w domu to się zastanawia nad sprawami. Z tej pracy się nigdy nie wychodzi. Normalnie płacimy podatki jak wszyscy i tak jak wszyscy zarabiamy po prostu za mało, nawet jeśli jest to więcej niż zarabia pozostała część innych grup zawodowych.

    Odpowiedz
  • Do sędziów(2011-09-17 22:26) Zgłoś naruszenie 00

    Sędziowie powinni poczekać co będzie po wyborach władzy ustawodawczej. Z programu wyborczego PiSu wynika ,że jeżeli i wygra to nastąpi rewolucyjna zmiana w sądownictwie i prokuraturze oraz adwokaturze, a wtedy nie będzie samorządu ani prawa żądania podwyżek.gdyż PiS da podwyżki.ale na jakich zasadach i komu.Poczekajcie i czytajcie programy wyborcze!

    Odpowiedz
  • hmm(2011-09-17 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Joasiu po tym wpisie, że sędziowie zrzucają się na podatki żeby przedsiębiorca mógł odliczyć VAT napełnia mnie przerażeniem myśl, że możesz być sędzią w gospodarczym.

    Odpowiedz
  • ASAN(2011-09-17 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    TAM POTRZEBNA LUSTRACJA !!! ZA TAKĄ PRACĘ TO I TAK ZARABIAJĄ ZA DUŻO!!! TAKI SĘDZIA CAŁĄ KARIERĘ OPIERA NA 1-2 SPRAWACH, KTÓE CIĄGNIE LATAMI !!!

    Odpowiedz
  • Zdziwiona(2011-09-18 22:30) Zgłoś naruszenie 00

    Poziom wypowiedzi niektórych forumowiczów świadczy o ich braku wiedzy nt funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Bo najłatwiej napisać: a emeryci mają mniej. A Ty masz mniej, szanowny forumowiczu? Pomyśl dlaczego. Chyba szkoda czasu na dyskusje na takim poziomie.

    Odpowiedz
  • Rafał_K(2011-09-17 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ja lubiem tyh pracujonyh pżdeźiembiorczyh tómanuf...

    Tak wygląda 80% pism kierowanych do sądów, bo nie każdy umie skorzystać z wiedzy nabytej w szkole podstawowej.

    Zgadzam się z tym, że wszyscy powinniśmy więcej i lepiej pracować. Tylko, że w sądownictwie przybywa spraw lawinowo, a ilość zatrudnionych osób do ich obsługi zmienia się o połowę mniej.

    Wystarczy porównać statystyki, ile spraw sądownictwo załatwiało 10 lat temu, a ile obecnie. Ilu sędziów to robiło.

    Co do wynagrodzeń. Zgodzę się, że dla Kowalskiego pracującego za 2 k na rękę, pensja na poziomie 6 k, wydaje się szczytem marzeń. Ale na litość, nie porównujmy sędziów do operatorów ręcznej miotły, a do lekarzy, architektów, adwokatów, inżynierów i osób zajmujących stanowiska kierownicze, a w tej konfiguracji sędziowie zarabiają znacznie mniej.

    Dlaczego??!!

    Odpowiedz
  • awe cezar(2011-09-17 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Premierze najwyższy czas tych nierobów mających się ponad prawem zagonić do pracy .Niech swoją sumienna pracą a nie układami kolesioskimi zarobią na swoje utrzymanie, tak jak to robi miliony ciężko pracujących uczciwych Polaków,często za najniższą płacę.Taką płacę dałbym sędziom jako wyjściową a chcą więcej niech się wykażą swoimi wynikami ale nie takimi,które w 80% trafiają do sądów odwoławczych i sprawy ciągną się latami.Może wówczas nauczą się szanować nie tylko obywateli ale również i prawo które wykorzystują ze względu na luki prawne i wielointerpretacyjność.Każdy sędzia winien za swoje błędy odpowiadać całym swoim majątkiem,tak jak wszyscy pracodawcy.A nie żeby za ich błędy płaciło społeczeństwo.Ma Pan rację ,że chce pan nareszcie z tymi "świętymi krowami " zrobić czystkę.Bo to co się wyprawia w naszych sądach to jeden wielki skandal.

    Odpowiedz
  • jvelzkeyek(2011-09-17 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Władza przeciw władzy


    Prokuratorsko-sądownicza trzecia władza
    na zamrożenie swoich płac się nie zgadza.
    Władza weźmie urlop na żądanie
    W sądzie i prokuraturze woźny zostanie.
    Przeciwko pierwszej władzy protest trzeciej
    o to, że prawo mogłaby stanowić lepiej.
    Złe prawo pierwszej trzecia stosuje.
    Generalnie jest tak, że każda prawo psuje.
    Czwarta władza opisze, opowie i pokaże,
    nieziszczalne marzenia władzy,czyli miraże.
    Sędziowie zapowiadają w procesach długie przerwy.
    Szarpać będą nie władzy, lecz podsądnym nerwy.
    Procesy wloką się i tak już latami.
    Nie zgadzam się z prawników postulatami!
    W togi ubrana i z orłami na piersi władza,
    w żądaniach swoich do władzy przesadza.
    Władze niech się usprawniają i dogadują.
    Tymczasem prawo i obywateli psują.
    Władza to służba krajowi i obywatelowi.
    Jak widać jej przedstawiciele nie są do niej gotowi.

    Odpowiedz