"Podjęta przez KRS uchwała dotyczy zaskarżenia do TK zmian w Prawie o ustroju sądów powszechnych - przyjętych w sierpniu przez Sejm - ze względu na tryb ich uchwalenia" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa KRS Barbara Godlewska-Michalak. Dodała, że w najbliższych dniach Rada zajmie się przygotowaniem wniosku.

Członkowie KRS już wcześniej wskazywali, że tryb uchwalenia tej ustawy naruszył - w ich opinii - reguły legislacji, a w konsekwencji złamał konstytucję. Chodzi o to, że pierwsze czytanie projektu odbyło się w sejmowej komisji, a nie na forum całej izby. Sędziowie wskazują, że Prawo o ustroju sądów powszechnych to ustawa ustrojowa, więc - w myśl regulaminu Sejmu - pierwsze czytanie ustawy ustrojowej powinno odbyć się na forum całego Sejmu.

Nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych, która ma wejść w całości w życie w marcu przyszłego roku, dotyczy m.in. zmiany systemu oceniania sędziów i prokuratorów, wzmocnienia pozycji prezesów sądów apelacyjnych i zmian w strukturze organizacyjnej sądów. Do struktur sądownictwa został wprowadzony też dyrektor - tzw. menadżer sądowy.