Komisja etyki poselskiej zdecydowała w środę, że nie ukarze posła Jarosława Gowina (PO) za jego wypowiedź na temat prac nad ustawą o dostępie do zawodów prawniczych.

Szef komisji etyki Sławomir Rybicki (PO) wyjaśnił dziennikarzom, że komisja rozpatrywała wniosek posłów SLD: Ryszarda Kalisza, Stanisława Rydzonia i Jana Widackiego. "Uznali oni, że wpis Gowina na portalu społecznościowym, w którym - odnosząc się do prac nad ustawą o dostępie do zawodów prawniczych - skrytykował wszystkich tych, którzy blokują dostęp do zawodów, używając dość ostrych słów" - podkreślił Rybicki.

Poseł Platoformy napisał: "Powołują się na prawa człowieka. Który to już raz wzniosła idea służy do przykrywania złodziejstwa i oszustwa".

Rybicki powiedział, że na posiedzeniu komisji Gowin złożył stosowne wyjaśnienia, że "nie chciał nikogo tą wypowiedzią urazić". "Chodziło mu o to, że blokowanie dostępu do jakiegokolwiek zawodu jest haniebne. Poinformował też, że wpisał na portalu przeprosiny.

"Komisja uznała, że takie zachowanie jest wzorcowe, więc odstąpiła od dalszego postępowania i ukarania posła" - dodał szef komisji etyki.