Wyłącznie dla młodych

Kolejnymi zmianami, które ostudzą akcję kredytową RnS, jest wprowadzenie maksymalnego wieku docelowego kredytobiorcy. Dopłaty do odsetek będą mogły być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca, z wyjątkiem osób samotnie wychowujących dzieci, złoży wniosek o kredyt preferencyjny najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat. Jeżeli wniosek złożą małżonkowie, warunek ten będzie dotyczył młodszego małżonka, natomiast w przypadku jednakowego wieku – obojga małżonków.

Jednym z najbardziej znaczących zapisów wprowadzonych nowelizacją jest określenie maksymalnego okresu przyjmowania wniosków o kredyty preferencyjne. Nowelizacja przewiduje zakończenie okresu przyjmowania wniosków o kredyt preferencyjny w ramach RnS z końcem 2012 r. Spać spokojnie mogą również ci, którzy czekają właśnie na rozpoznanie wniosków o kredyt preferencyjny. Obejmą ich dotychczasowe korzystniejsze limity cenowe mieszkań.

Sukces kredytobiorców

Z sondy przeprowadzonej wśród pośredników w obrocie nieruchomościami przez Polską Federację Rynku Nieruchomości wynika, że zmiany w RnS mogą wpłynąć na spadek cen mieszkań. Będzie to jednak spadek wyłącznie formalny, bo część należności może przepływać w szarej strefie.

– Program RnS umrze śmiercią naturalną ze względu na limity cenowe. Nie sądzę, aby ta zmiana wymusiła obniżkę cen – uważa Barbara Urbanowicz, pośrednik z Koszalina. Jej zdaniem, bardziej prawdopodobne będzie na rynku pierwotnym ustalenie ceny zgodnej z limitem, a następnie zawarcie umowy na wykonanie prac budowlanych, aby wyjść na swoje.

Funkcjonujący od niespełna czterech lat RnS cieszył się rosnącym zainteresowaniem. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest korzystny dla kredytobiorców. Państwo bez większych formalności pozwala zaoszczędzić na ratach kredytowych także tym, którzy zarabiają krocie.

– To właśnie jedna z wad programu, bo wśród kre-dytobiorców wcale nie musiały znaleźć się osoby najbardziej potrzebujące – mówi Jerzy Sobański, rzecznik Warszawskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Kolejnym mankamentem programu jest to, że o limitach cenowych decydują wskaźniki tworzone na podstawie danych przekazywanych przez deweloperów. Prowadziło to do tego, że mimo zauważalnych obniżek na rynku nieruchomości pułap cenowy w RnS postawał na tym samym poziomie.

Podstawa prawna

Ustawa z 15 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2011 r. nr 168, poz. 1006).