Opłata sądowa: Przelew i gotówka zastąpią znaki sądowe

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.08.2011, 03:00; Aktualizacja: 03.09.2011, 09:31

Opłaty sądowe w sprawach cywilnych od 2013 roku będzie można wnosić za pośrednictwem przelewów i gotówki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

  • nav(2011-08-31 06:33) Zgłoś naruszenie 00

    nie kazdy posiada drukarke w domu...

    Odpowiedz
  • Maks(2011-08-31 12:17) Zgłoś naruszenie 00

    Malkontenci.
    Trzeba iść z duchem czasu. Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić i stosować nowoczesne instrumenty w postępowaniu przed sądem, dlatego pojawił się między innymi: e sąd, elektroniczny dostęp do k.w. Lepsze wrogiem dobrego.
    Papier to przeżytek.

    Odpowiedz
  • tutu(2011-08-31 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    Z wszystkich komentarzy "ius" najlepiej opisał o co biega. Nie trzeba czekać na koniec znaków, już teraz jakaś spółka wydmuszka kasuje spory % od wszystkich wpisów EPU. Za przeksięgowanie na konto sądu! Opłata nie podlega zwrotowi, co najwyżej można ją ściągnąć od przegrywającego. Strumień kasy!

    "Yanek" też wie co i jak, ale próbuje jeszcze walczyć... Yanek, niestety Twój głos jest w "mniejszości". Rozum jest w mniejszości generalnie. Więc rozumu najlepiej się pozbyć. Ewentualnie można go zachować, ale jednocześnie udawając, że się go nie ma. Na swoje ryzyko! W razie wpadki - ostracyzm.
    "Reforma" polega na tym, że to co dobre i sprawdzone zamienia się na bardziej kosztowne i uciążliwe - nawet dla urzędników. Natomiast "Postęp" polega na wierze w słuszność tych reform.

    Zapominamy o znakach opłaty sądowej. Takich znaków o ogóle nie było. No może kiedyś, ale kto by to pamiętał? To było przed "reformami", teraz jest przecież przelew, jest lepiej, szybciej, sprawniej, dostatniej. Generalnie: postęp.


    Dlatego "Yanku" Twoje wypowiedzi martwią. Tu nie chodzi o znaki opłaty sądowej. Chodzi o Ciebie. Jesteś wrogiem postępu, a ponadto Twoje sformułowania typu:
    "A kto Panu przeszkadza"
    "Za każdy z tych przelewów"
    "Przewodniczący wydziału"
    "Dodatkowy telefon" oraz najgorsze z wszystkich:
    "To niech się przyjrzą "
    świadczą o tym, że posługujesz się JĘZYKIEM NIENAWIŚCI.

    Yanku, czy na prawdę nie rozumiesz jakie są koszty wydruku i transportu znaków opłaty sądowej? Wydruk to jeszcze pikuś, ale transport! Ha, przetransportować takie znaki! I po co? Dla kogo? No wyobraź sobie ile tego trzeba przetransportować! Tego się nie da wyobrazić. To jest abstrakcja, niepojęta abstrakcja. Nawet sam Minister sobie to z trudem wyobraża. A Ty chciałbyś być mądrzejszy od Ministra. Yanku Yanku...

    Odpowiedz
  • ius(2011-08-31 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    ludzie, zrozumcie że ten absurdalny projekt nie ma niczego ułatwić komukolwiek tylko nagonić klientów bankom współpracującym z PEP. Zgaduję że na stworzeniu i obsłudze PEP też jakaś "znajoma" firma będzie mogła nieźle zarabiać.
    Sąd to świetne miejsce by pod płaszczykiem oszczędności dać zarobić komu trzeba.

    Odpowiedz
  • plosiak(2011-08-31 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli ktoś z MS odważy się odpowiedzieć, to mam pytania:

    1. Potrzebuję protokół rozprawy z innego miasta, naklejam znaczki np. za 3 zł. Teraz będę musiał zrobić przelew, który z firmowego konta darmowy nie jest. Gdzie tu sens ?
    2. Przychodzi klient o godz. 15 w ostatnim dniu do zaskarżenia i trzeba wnieść zażalenie. Bardzo często opłata wynosi 30 zł. W moim banku jest już po ostatniej sesji wychodzącej. Na poczcie nie można skserować potwierdzenia wniesienia opłaty; pomijam już absurdalnie wysoką prowizję. Jaki jest sens tego projektu ?

    90% opłat dokonuję przez Internet, bo jest mi wygodniej, ale czasem po prostu nie można uiścić opłaty w ten sposób. Dziwię się, że choć jeden adwokat poparł ten absurdalny projekt.

    Odpowiedz
  • m(2011-08-31 15:17) Zgłoś naruszenie 00

    news godny 1999 roku ;p

    Odpowiedz
  • Yanek(2011-08-31 14:20) Zgłoś naruszenie 00

    do Maks: A kto Panu przeszkadza być nowczesnym? Uprzejmie proszę: niech Pan wszystko opłaca przelewami przez Internet bądź w okienku na poczcie! Za każdy z tych przelewów, oczywiście - jak to za nowoczesność - zapłaci Pan parę złociszy... Można to robić, nikt tego nie zabrania. Pytam: komu przeszkadzają znaki sądowe?

    Odpowiedz
  • kulawa biedronka(2011-08-31 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    Kolejna ustawa pisana na zamówienie banków, bez uwzględnienia interesów stron i realiów postępowania sądowego, kiedy drobne opłaty wygodnie i łatwo opłaca się znakami sądowymi. W kasie sądu można opłacić opłatę tylko w godzinach jej urzędowania i tylko, kiedy strona znajduje się w miejscowości, gdzie ma siedzibę sąd. Czyli kasa sądu po prostu odpada. Przelew jest z kolei kosztowny a ceregiele z jego drukowaniem, potwierdzaniem za zgodność z oryginałem, kopiowaniem, dołączaniem do pisma etc. często kosztują czas nieporównywalny z czasem wymaganym dla naklejenia znaków sądowych na piśmie i opłaceniem w ten sposób pisma.
    Pan prezes NRA znowu daje świadectwo krańcowego dyletanctwa i pewnie też wazeliniarstwa wobec "nowatorów" z MS.

    Odpowiedz
  • fiz(2011-08-31 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    do Krzemieniewska Grażyna,
    a może by tak zreformować własą firme ??

    Odpowiedz
  • Krzemieniewska Grażyna(2011-08-31 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    W mojej firmie aby wysłać przelew internetem potrzebuję podpisów 4 osób.
    Znaczki wystarczy kupić raz na pół roku i sprawy drobne można załatwić bezzwłocznie. Ręce opadają przy takich reformach.

    Odpowiedz
  • Dzień dobry wszystkim(2011-08-31 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli zapłacić gotówką w sądzie będzie można tylko na podstawie druku opłaty z PEP ? Proszę o naświetlenie bo nie wyspałem się to na pewno.

    Odpowiedz
  • wjw(2011-08-31 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Prezes NRA to niech zacznie wreszcie coś robić w sprawie podwyższenia przez MS stawek za sprawy z urzędu zamiast kadzić ministrowi.

    Odpowiedz
  • SR(2011-08-31 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    kolejna bzdurna "reforma".

    No ale w końcu te kilkaset sędziów i prokuratorów w ministerstwie musi stale znajdować sobie jakieś zajęcia, choćby bezsensowne, żeby wykazać jacy są niezbędni, nie chcą wracać do sądów. Więc kombinują takie pseudoreformy jak ta. Jak zlikwidują znaki będą wymyślać że jednak należy je z powrotem przywrócić. I tak w koło.
    Kiedy skończy się z tą patologią - SĘDZIA NIE POWINIEN ŁĄCZYĆ FUNKCJI Z PRACĄ W ADMINISTRACJI.

    Odpowiedz
  • Irakay(2011-08-31 10:29) Zgłoś naruszenie 00

    Wygląda na to, że nie da się opłacić np. apelacji o 23:00! Oczywiście posiadam dostęp do internetu, ale mój bank o 23:00 już nie księguje!
    Nadto nie da rady już opłacić wniosków podczas rozprawy, co się czasem przydaje.
    Tak jak stwierdził "Yanek" nie ma to jak przyjazne Państwo.

    Odpowiedz
  • A.(2011-08-31 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Powariowali: żeby wziąć 2 strony protokołu za 2 złote, muszę mieć dostęp do internetu? A potem z wydrukowanym blankietem szukać poczty lub banku? Bo kasy sądowe kiedy nie idę to nieczynna...

    Odpowiedz
  • H(2011-08-31 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Drukowanie znaków i transport kosztuje ? A "okienk" kasowe i transport gotowki za darmo ?

    Odpowiedz
  • rebus(2011-08-31 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    wdrożyć PEP i zostawić znaki.

    Odpowiedz
  • Yanek(2011-08-31 08:23) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury! Niech te nieroby z ministerstwa zostawią w spokoju znaki sądowe i zajmą się rzeczywistymi problemami! Znaki sądowe są wygodne - składając kilka pozwów na drobne kwoty pocztą, sam oklejam je znakami opłaty sądowej i po sprawie. Po tej zmianie będę musiał zapłacić za przelew bankowy (opłata za przelew internetowy). Nie wspomnę o opłatach za przelew na poczcie - minus parę złotych za przelew. Na wygenerowanie potwierdzenia przelewu w bankowości elektronicznej też się czeka - nie można otrzymać od razu po dokonaniu przelewu. A jeżeli muszę opłacić np. zażalenie, to czas się dramatycznie kurczy, muszę mieć potwierdzenie przelewu przed upływem 7 dni. Czy ktoś nareszczie da po łapkach majstrującym przy tym, co dobrze funkcjonuje? To ma być przyjazne państwo? Zamordyzm i coraz większe utrudnianie życia ludziom!

    Odpowiedz
  • Maks(2011-08-31 22:13) Zgłoś naruszenie 00

    Co się tak gorączkujecie, to tylko kilka złotych od przelewu. Przecież kancelarie prowadzą profesjonaliści, którzy powinni liczyć się z kosztami działalności gospodarczej. A zdaje się, że to właśnie przedsiębiorcy głosowali na obecną miłościwie panującą władzę. Pociesze Was, że w następnej kadencji MS (chyba nikt nie wątpi, kto wygra wybory) będzie więcej korzystnych rozwiązań dla biznesu, np. protokoły elektroniczne. Pan Minister mówi Wam o nagrywaniu, ale nic nie wspomina o odsłuchiwaniu.
    Nie, nie jest zwolennikiem Jarka czy Grześka.
    Pozdrawia Was - Zając Poziomka
    Dont łory kipon smajling

    Odpowiedz