Koniec z namolnymi smsami namawiającymi do udziału w płatnych konkursach

autor: Sylwia Czubkowska30.08.2011, 03:00

Operatorzy komórkowi będą mieli obowiązek blokowania na żądanie abonenta zarówno przychodzących, jak i wychodzących połączeń oraz wiadomości z numerami premium. Chodzi zwłaszcza o drogie SMS-y często podstępnie wciągające do kosztownych gier, loterii, konkursów.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • PJ(2011-08-30 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    I czemu się roztkliwiać nad tymi firmami i tym procederem? Jest jeszcze cała plejada telefonów firmowych, których abonentów można okradać jak dotychczas ustawa chronić będzie tylko konsumentów, pytanie czemu tylko ich? Ja mam sposób, operator zwraca co ukradziono i dostaje dodatkowo 100 tyś kary za każde wciągnięcie bez wyraźnej i dostatecznie udowodnionej zgody abnenta do tego typu tzw. "usług" i ciężar dowodowy jest po stronie operatora, że zgoda była pod rygorem wyjęcia pozycji kosztowej z faktury. Zgoda winna być wyraźna, a informacj na co, czytelna i precyzyjna. No i zobaczymy jak dalej sobie nasi kochani operatorzy będą poczynać? O jakiej bowiem edukacji mowa w tym ww. artykule, ja nie korzystałem z tego typu usługui, ba przy zakupie telefonu dokonałem blokad, a oparator robil co chciał, a nawet mimo zobowiazania umownego do dzisiaj nie przysyła rachunku szczegółowego i mo go odmawia, i co mogę mu zrobić, pozwać w Warszawie i zapłacic za 10 wyjazdów do sądu kwotę przekraczajacą 10 razy roszczenia a w tym czasie nie pracować? I tak właśnie tworzy się korzystne warunki do okradania. Za 100 tyś. zł to chętnie sprawdzę profesjonalizm opoeratora, a on niech się wystrzega wszelkiej nielojalności wobec aboneta i łamania prawa. To tego typu sytuacje powodują , jak w Play i innych, że telefony są konfuigurowane tak już w dacie wręczenia, żeby sobie np. aktualizowały strumieniowo w paczkach Androida tylko zapomniano poinformować o tym zainteresowasnego, a proba przebicia sie prze opcje i schematy opisu komórki jest taka, że dojście do tego jak skonfigurowani i jak zmianić opcje zajmuje tyle czasu, że w tym momencie już się jest oskubanym. Prawo to będzie wtedy, gdy takie łajdactwo będzie ścigane, a nie tylko pogłaskane tą żenującą, choć potrzebną ustawą. Ciekawe że rządzący od 1996r. jakoś problemu nie dostrzegali przy pracach nad prawem telekomunikacyjnym, a zachęcam do analizy tej ustawy, bo jest na co poptrzeć, aż cuchnie w czyim interesie ten gniot był uchwalany. Teraz jest kraina cudów dobry parlament zajął się problemem. Może jeszcze powie ilu ludzi zrujnował tymi przepisami, ilu ludzi ustaciło własność i na jakie kwoty? Prosimy o pochwalenie się statystykami dawan Era to 1,7 mln zmuszonych bez wiedzy klientów, bardzo ładnie, Play z konfuguracją Androida idzie w tysiące, ilu jeszcze trzeba poszkodować by zacząć widzieć widoczny nawet dla osła problem? A serce się kroi, jak się widzi, jak Streżyńska z UOKIK usiowała walczyć z porocederem, jak bardzo zainteresowani byli operatorzy zniesieniem kantów, że kanty od stołu zabrali sbie na pamiatkę do swoich siedzib, bo się nie opacało zadbać o klientów. Ładny kraj, ładne prawo, a urząd biedny więć jak ma być szanowany? Mimu wszystko ukłony dla UIKOK-u, bo więcej zrobilw kilka lat dla poszkodowanych niż kilka ministerstw w tym kraju.

    Odpowiedz
  • rewizor(2011-08-30 05:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ucierpią również agencje!! bo przestaną okradać ludzi.Wymyślą inny sposób-na wyłudzanie i naciąganie.Czy to normalny kraj w którym dyskutuje się o formach złodziejstwa.Czy tak polska demokracja wygląda, gdzie złodzieje legalnie skubią ludzi.Dlaczego przestępcom żyje się u nas bardzo dobrze a okradzeni ludzie mają problemy z odzyskaniem swoich pieniędzy

    Odpowiedz
  • kontra(2011-08-30 06:59) Zgłoś naruszenie 00

    Ja jestem ciekaw że nie posunięto się dalej i nie zlikwidowano wogole numerów premium bo zdarza się tak że dzwonię na numer podany jako informacja kolejowa czy PKS a sekretarka podaje mi numer premium pod ktory mam zadzwonić aby dowiedzieć się o rozkladzie jazdy. Czyto nie jest skandal? Czy nie w interesie tych instytucji nie powinno być podanie konkretów pasażerowi co do terminu odjazdów pociągu czy autobusu?

    Odpowiedz
  • Zadowolona(2011-08-30 07:23) Zgłoś naruszenie 00

    A mi się ta nowelizacja podoba. Nie chcesz 100 razy w ciągu dnia wyciągać telefonu z torebki by przekonać się że znowu zostałaś wytypowana do grona naiwnych idiotek do głownej nagrody to blokujesz premium i wreszcie masz spokój. Chcesz otrzymywać SMSy, dostajesz cenę, sprawdzasz naciągacza i grasz lub nie! BRAVO!

    Odpowiedz
  • yorg(2011-08-30 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    To co robią dotychczas (pseudo)firmy oferujące różnego rodzaju konkursy , woła o pomstę do nieba.To jest zalegalizowana forma okradania ludzi. Ciekawe czy odpowiednie służby sprawdzają te firmy pod względem wykonania przyrzeczonych zobowiązań - chodzi mi o nagrody, czy ktokolwiek je otrzymał. Jeżeli taka (pseudo)firma nie wyłoniła zwycięzcy i cały zysk zatrzymała dla siebie- właściciel firmy powinien bezwzględnie trafić do więzienia na 2 - 3 lata za świadome okradanie klientów.
    Cieszy mnie bardzo ta ustawa, powinna całkowicie ukrócić złodziejskie praktyki.
    Uczciwi organizatorzy nie mają się czego bać.

    Odpowiedz
  • rym(2011-08-30 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    pan Eugeniusz Gaca, prezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.- twierdzi, że zamiast tworzenia kolejnych przepisów wystarczyłoby zacząć edukować Polaków, jak korzystać z usług telekomunikacyjnych, --- to nie dokońca tak, ja kupiłem nowy numer telefoniczny z PLUSa z już powłąnczanymi numerami i po wielu relkamacjach o dzwonieniach do biura obsługi klienta poddałem się - to prawo jest chore że nie mogę zablokować przychodzących do mnie SMS których sam niegdy nie uruchamiałem, ciekawe czy ta nowelizacja coś to w tym zmieni

    Odpowiedz
  • Pasqd(2011-08-30 16:53) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście, że mi się podoba. Kary w wysokości 3% rocznego dochodu to dla firm wyłudzających pieniądze za pomocą SMSów premium (loterie, konkursy czy horoskopy) to nic innego jak zaproszenie do dalszego działania. Naciągacze cieszą się wysokimi zyskami, a naiwni Polacy płacą i płaczą...

    Odpowiedz
  • B(2011-08-30 20:58) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo! Ale kary powinny być wyższe, aby nie pozostawiały złudzeń co do takich złodziejskich procederów. Jak w ogóle można nazywać to działalnością i oszacowywać wartość rynku. Nie słyszałem, aby ktokolwiek cokolwiek oprócz wysokiego rachunku wygrał w tego typu loteriach i tym podobnych. Swoją drogą czy w innych państwach UE też mają takie problemy?! nie sądzę! - to nasze patologiczne regulacje pozwalają okradać ludzi w biały dzień i wszystko w imię prawa, ktorego tak naprawdę nie ma, bo gdzie jest w takich sytuacjach i kogo chroni?

    Odpowiedz
  • Piotr(2011-08-30 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    W cesarstwie chińskim i japońskim takim cwaniaczkom za kradzieże i oszustwa ścinano publicznie głowy!

    Odpowiedz
  • smt(2011-08-30 21:38) Zgłoś naruszenie 00

    hej ludziska obudzicie się ... dopóki prawo nie będzie bardziej przejrzyste dopóki nie będzie więcej prawników ... będzie syf... dlaczego nie ma jak ..w wielkiej bratani albo USA dzieje się komuś źle to prawnik szuka klienta ...i kara jest właściwa dlaczego np w Hiszpanii idąc do prawnika płaci się coś za rozeznanie sprawy ...ale ma się konkret czy się wygra czy nie ...a w Polsce totolotek ... to prawo jest nie stworzone pod ludność ale pod prawników i sędziów itp ... by się kasy narobili ... czy myślicie że Anglicy by sobie pozwolili na takie jaja ...nie sądzę ... ale w Polsce nie ma spójności narodowej ... paranoja ...kraj gdzie powstała solidarność

    Odpowiedz
  • Cezar(2011-09-12 19:07) Zgłoś naruszenie 00

    I podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia codziennego - Policja i Prokuratorzy śpią. Twierdząc,nie ma przestępstwa bo nie ma zgłoszenia.A złodzieje i oszuści "łoją " biednych i naiwnych w świetle prawa.

    Odpowiedz
  • LK.(2011-09-13 18:39) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze było straszne. Nareszcie ktoś wziął się za tych oszustów
    podstępnie WYŁUDZAJĄCYCH często ostatnie ludzkie grosze.

    Odpowiedz