Prawie 3 tys. pracowników administracyjnych w prokuraturach ma ponad 120 tys. niepłaconych nadgodzin. Niektóre jednostki nawet nie rejestrują takiej pracy, bo zatrudnieni i tak nie mają co liczyć na pieniądze czy wolne - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta powołuje się na raport Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratur RP. Audyt powstał po doniesieniach o rządowych planach cięć w administracji. "Sytuacja jest dramatyczna, brakuje pieniędzy i rąk do pracy" - podkreśla wiceszef związku Jacek Skała.

Według ustaleń związkowców, najgorzej jest w Prokuraturze Apelacyjnej w Białymstoku, gdzie 11 pracowników uzbierało ponad 4 tys. nadgodzin. Źle dzieje się także we Wrocławiu - 3 pracowników ma 1340 nadgodzin, czy Krakowie - 46 pracowników może się pochwalić ponad 8 tys. nadgodzin.

Ale sami związkowcy przyznają, że ich raport nie pokazuje faktycznej skali naruszeń, bo niektóre jednostki nie rejestrują nadliczbowych godzin i oficjalnie się do tego przyznają.

"To bardzo niepokojące informacje, do tej pory nie dotarła jednak do nas żadna skarga od pracowników ani też raport przygotowany przez Związek Zawodowy Prokuratorów" - mówi Mateusz Martyniuk z Prokuratury Generalnej.