Policja i straż miejska nie mogą nałożyć mandatu za wykroczenie, jeżeli kierowca odmówi jego przyjęcia. Opłaca się to jednak robić tylko wtedy, kiedy występują uzasadnione wątpliwości co do zasadności jego wystawienia. Podpisanie mandatu jest z kolei równoznaczne z przyznaniem się do winy

Okres wakacji sprzyja nie tylko podróżom, ale także jest związany z większą liczbą wykroczeń popełnianych na polskich drogach. Chociaż wystawiane za nie mandaty są w przeważającej mierze zasadne, to kierowcy powinni pamiętać, że służby kontrolujące ruch drogowy mogą się także mylić.

Warunkiem nałożenia mandatu za wykroczenie jest natomiast wyrażenie przez sprawcę wykroczenia zgody na przyjęcie takiego typu kary. Nie jest to jednak jego obowiązek. Do kierowcy należy decyzja o tym, czy przyjąć mandat i poddać się nałożonej grzywnie, czy skorzystać z prawa do rozpoznania kwestii odpowiedzialności za wykroczenie na drodze sądowej. Mandatu należy nie przyjmować nie tylko wtedy, kiedy kierowca jest przekonany o swojej niewinności. Można to zrobić także wtedy, kiedy nie zgadza się z wysokością mandatu albo liczbą punktów karnych.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Po jakim okresie przedawnia się wykroczenie drogowe

Informacji dla kierowcy

Jak można odzyskać pieniądze

Zdjęć z fotoradaru

Terminu na mandat

Rodzajów mandatów wystawianych kierowcom

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co można zrobić z mandatem otrzymanym w czasie wakacji.