Tylko w pierwszym półroczu w ramach tego typu polis Polacy skorzystali z usług prawniczych ponad 8 tys. razy. To tyle, ile w całym 2008 r. – wynika z analiz wykonanych przez towarzystwo ubezpieczeniowe D.A.S.

Z doświadczeń i badań Naczelnej Rady Adwokackiej wynika, że Polacy zwyczajowo zbyt późno albo wcale nie korzystają z pomocy prawnej i to nawet w sprawach o znacznym wymiarze finansowym. Kiedy w końcu mocno zdesperowany klient zdecyduje się zwrócić po pomoc do prawnika, sprawa najczęściej jest już tak skomplikowana, że potrzeba znacznie więcej czasu i nakładów finansowych, aby ją rozwiązać. – Klient oczywiście ma prawo dochodzić swoich roszczeń sam. Tyle że zwykle kończy się to tak jak samodzielne próby leczenia – mówi Krzysztof Boszko, sekretarz NRA.

Do korzystania z usług prawników zniechęcają Polaków wysokie koszty. Z raportu przygotowanego przez Komisję Europejską wynika, że Polska jest dziś krajem o jednych z najwyższych w Europie cenach sądowych i adwokackich. Na przykład przy sprawie rozwodowej za adwokata z renomowanej kancelarii w Warszawie zapłacimy średnio 2860 euro. Na Słowacji 300. Koszty sądowe tego typu procesu u nas to dodatkowy wydatek 225 euro, podczas gdy w wielu krajach UE nie przekraczają one 100 euro.

Polska branża prawnicza twierdzi, że receptą na wysokie koszty są właśnie ubezpieczenia ochrony prawnej, które promuje wspólnie z ubezpieczycielami, rzecznikiem ubezpieczonych oraz rzecznikiem praw obywatelskich. W Polsce rynek ubezpieczeń prawnych dopiero raczkuje, szacuje się, że polisy ma około 1 proc. dorosłych Polaków. Wynika to również z tego, że 90 proc. ankietowanych osób jest przekonanych, że nie potrzebuje i nie będzie potrzebowało pomocy prawnej. Zupełnie odwrotnie myślą Niemcy – tam ubezpieczenie ochrony prawnej wykupione ma 80 proc. obywateli.

Polisa kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych miesięcznie i zapewnia nam pełną pomoc wyspecjalizowanego prawnika oraz pokrywa koszty sądowe. Ubezpieczenie gwarantuje również uzyskiwanie przez osoby ubezpieczone porad prawnych przez telefon na każdym etapie sprawy.