Turysta wchodzący na teren parku narodowego powinien pamiętać, że może się poruszać tylko po wyznaczonych szlakach. Nie wolno w takich miejscach rozpalać ognisk ani palić wyrobów tytoniowych.
Wybierając się na zwiedzanie parku narodowego, należy przede wszystkim spisać numery telefonu do służb parku. Ponadto warto zapamiętać kilka prostych zasad, które należy przestrzegać, aby nie narazić się na karę grzywny lub aresztu.
Po parku należy spacerować tylko po wytyczonych do tego szlakach turystycznych. Pozwoli nam to nie tylko chronić przyrodę, ale także bezpiecznie dotrzeć do celu naszej wycieczki. Poruszając się po wyznaczonych szlakach, mamy gwarancję, że nie zabłądzimy. Często szlaki prowadzą także do ciekawych miejsc i gwarantują piękne widoki.
Turyści palący papierosy lub fajki powinni się od tego powstrzymać, przebywając na terenie parku. Obowiązuje zakaz używania wyrobów tytoniowych na tego typu obszarach. Nie jest to jednak całkowity zakaz – w niektórych parkach są specjalnie do tego wyznaczone miejsca. Taka sama zasada obowiązuje, jeśli chodzi o rozpalanie ognisk. Można to robić pod warunkiem, że dyrektor parku wyznaczył przeznaczone do tego miejsca.
Wato także pamiętać, że nie można zbliżać się do napotkanych zwierząt, karmić ich czy też zwabiać w celu złapania. Podobnie jest w przypadku roślin czy grzybów. Nie wolno ich zrywać, nawet jeżeli chcemy jedynie spróbować np. jagód rosnących w parku.
Właściciele psów przed wyruszeniem na szlak powinni zostawić swoich czworonożnych przyjaciół w domach lub hotelach. Nie można ich wprowadzać na teren parków.
Oczywiście obowiązuje całkowity zakaz śmiecenia. Warto jednak podkreślić, że dotyczy on nie tylko parków narodowych, ale wszystkich miejsc, w których spędzamy wakacje.