Po pierwsze, musimy pamiętać, że turyści mogą poruszać się parkach tylko po wyznaczonych szlakach. A jest gdzie chodzić, bo we wszystkich polskich parkach narodowych szlaki turystyczne łącznie liczą 3243 km.

Poruszanie się po nich pozwoli nam nie tylko chronić przyrodę, lecz także bezpiecznie dotrzeć do celu naszej wycieczki. Poruszając się po wyznaczonych szlakach, mamy gwarancję, że nie zabłądzimy. Często szlaki prowadzą także do ciekawych miejsc i gwarantują piękne widoki.

Po drugie, turyści powinni pamiętać, że w parkach narodowych nie wolno rozpalać ognisk, a także palić papierosów czy fajek. 

Te zakazy mają ustrzec parki przed pożarami. Palacze nie muszą jednak załamywać rąk – w niektórych parkach zostały wyznaczone specjalne miejsca, gdzie można legalnie puścić dymka. Co więcej, dyrektor parku może również wyznaczyć miejsca, w których dozwolone jest palenie ognisk.

Warto także pamiętać, że nie można zbliżać się do napotkanych zwierząt, karmić ich czy też wabić w celu złapania. Roślin i grzybów nie wolno zrywać, nawet jeżeli chcemy jedynie spróbować np. jagód rosnących w parku.

Właściciele psów przed wyruszeniem na szlak raczej powinni zostawić swoich czworonożnych przyjaciół w domach lub hotelach. Najczęściej obowiązuje bowiem zakaz wprowadzania ich na tereny parków.

Oczywiście obowiązuje całkowity zakaz śmiecenia. Warto jednak podkreślić, że zakaz ten dotyczy nie tylko parków narodowych, ale wszystkich miejsc, w których spędzamy wakacje.

Za złamanie opisanych zakazów grozi nam kara grzywny (do 5 tys. zł), a nawet aresztu.