"Projekt jest bardzo oczekiwany społecznie (...) Każdy z nas zna osobę, która zakupiła dziurę w ziemi i pozostała z kredytami na wiele lat nie mając możliwości odzyskania swoich pieniędzy, ani też uzyskania mieszkania" - mówiła na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie posłanka PO Aldona Młyńczak.

Dlatego przygotowany przez PO projekt zakłada wprowadzenie nadzoru nad dysponowaniem przez dewelopera powierzonymi mu środkami. Wprowadza także regulacje dotyczące treści umowy nabywcy z deweloperem, uzupełnia polskie prawo o przepisy, które wyeliminują najczęściej spotykane w praktyce nadużycia.

Nadzór nad zaliczkowymi wpłatami na przyszłe mieszkanie

Według autorów projektu nadzór nad zaliczkowymi wpłatami na przyszłe mieszkanie jest konieczny, ponieważ w obecnej sytuacji deweloperzy pozostają faktycznymi dysponentami powierzanych im środków, a powierzone im oszczędności nie podlegają żadnej prawnej ochronie.

PO proponuje więc, by zaliczki nabywców zabezpieczyć poprzez obligatoryjne wprowadzenie: zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego lub otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego z umową ubezpieczeniową lub gwarancją bankową.

W projekcie napisano także, że ukończenie inwestycji jest priorytetem w przypadku upadłości dewelopera. Ustawa ma zapewnić prawne instrumenty syndykowi dla ukończenia inwestycji w sytuacji niewypłacalności firmy i doprowadzenie do oddania jej nabywcy.

Kolejna propozycja to wprowadzenie Prospektu Informacyjnego Dewelopera

Kolejna propozycja to wprowadzenie Prospektu Informacyjnego Dewelopera zapewniającego czytelną informację dotyczącą inwestycji i kondycji finansowo-prawnej dewelopera.

Według autorów wprowadzenie ustawy w życie będzie przeciwdziałać ewentualnym stratom przez nabywców mieszkań, szczególnie w przypadku upadłości dewelopera, ustabilizuje koszty realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego dzięki wprowadzeniu konkurencyjnych rodzajów form ochrony oraz może zredukować oprocentowanie i zwiększyć dostępność kredytów dla deweloperów i nabywców.