Bez mandatu za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych jeśli jest źle oznaczone

autor: Łukasz Kuligowski24.05.2011, 03:00

Straż miejska nie zawsze ukarze kierowcę stojącego na miejscu dla niepełnosprawnego. Funkcjonariusze odmówią interwencji, jeżeli miejsce jest źle oznaczone.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Michał(2015-04-07 22:32) Zgłoś naruszenie 30

  witam. dostałem ostatnio mandat od policji"ruch drogowy" za parkowanie na miejscu dla inwalidy które było jak sie okazuje żle oznakowane tj. był znak pionowy a nie było koperty ani symbolu inwalidy. Mandat przyjąłem bo policja twierdziła że takie oznakowanie wystarczy, dostałem 500 zł i 5 punktów. Pytanie czy mogę sie odwoływać od takiego mandatu i czy mam jakieś szanse na umożenie?

  Odpowiedz
 • kierowca(2011-05-29 02:50) Zgłoś naruszenie 32

  "Zapomina jednak o oznakowaniu poziomym. W takim przypadku straż miejska wezwana do interwencji, gdy nieuprawniony kierowca zajął takie miejsce, niewiele może zrobić".
  No nie wiem. Proszę o podanie przepisu, który mówi o tym, że samo oznakowanie pionowe jest niewystarczajace i konieczne jest oznakowanie poziome miiejsca parkingowego. Jak dla mnie, to artykuł wprowadza w błąd.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • walter(2012-02-02 12:59) Zgłoś naruszenie 11

  Ale gdy miejsce dla osoby niepełnosprawnej zostało wykrojone przez zarzadcę np.Spółdzielnie mieszkaniową-z obszaru , będącego własnością wspólną t.j. włascicieli działki na której tkże stoi blok, z którego wykupiony został lokal -to ograniczenie własciciela do parkowania a jeszcze do tego karanie go za to,że stanął na terenie za który obciążony jest podatkiem gruntowym przez Miasto-jest naruszeniem Konstytucji (prawa własności.).
  A zatem WARA!!! kODEKSOWI DROGOWEMU OD TAKICH OBSZARÓW.!-A TYM BARDZIEJ PREZESOWI DANEJ SPÓŁDZIELNI

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Zbigniew Ancuta(2011-11-22 23:40) Zgłoś naruszenie 10

  zapraszam do lektury ...ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Prawo o ruchu drogowym:
  Art. 5. 1. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych, nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez te osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe.

  Art. 7. 1. Znaki i sygnały drogowe wyrażają ostrzeżenia, zakazy, nakazy lub informacje.
  2. Minister właściwy do spraw transportu i minister właściwy do spraw wewnętrznych, w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, uwzględniając w szczególności konieczność dostosowania sygnałów drogowych do postanowień umów międzynarodowych, określi, w drodze rozporządzenia, znaki i sygnały obowiązujące w ruchu drogowym, ich znaczenie i zakres obowiązywania.

  Art. 130a. 1. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:
  (…….)
  4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2;


  oraz - rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych
  § 52. 1. Znak D-18 "parking" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych.
  (…..)
  4. Znak D-18a "parking - miejsce zastrzeżone" oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdu uprawnionej osoby.
  (…..).
  6. Umieszczona pod znakiem D-18 lub D-18b tabliczka T-29 informuje o miejscu przeznaczonym dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem przewożącego taką osobę

  § 92. Znak P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" oznacza, że stanowisko postojowe, na którym znak umieszczono, jest przeznaczone dla pojazdu samochodowego uprawnionej osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz dla kierującego pojazdem przewożącego taką osobę.

  Żaden przepis w/w ustawy i rozporządzenia, nie postanawia, że "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" staje się prawomocne tylko wówczas kiedy obydwa znaki: pionowy (D-18a T-29) i poziomy (P-24) występują równocześnie. Oznacza to, że każdy z tych znaków może funkcjonować w obrocie prawnym samodzielnie, jak i w zespole.

  Odpowiedz
 • Łukasz(2015-01-04 14:14) Zgłoś naruszenie 10

  Ludzie wykorzystują fakt, że znak poziomy MUSI BYĆ czytelny i byle liść na kopercie, piasek, kamyk i już osoby niepełnosprawne nie mają gdzie parkować bo inni nie przestrzegają znaków, śmieją się z takich przepisów w sądzie po przeczytaniu takiego artykułu!

  Odpowiedz
 • SM(2011-05-25 09:03) Zgłoś naruszenie 00

  Zgadza się , ale nie rozumieją tego kierowcy zgłaszający interwencje. A nie rozumieją bo są mocno na bakier z przepisami. Nie odróżniają nawet zakazu wjazdu od zakazu ruchu , zakazu zatrzymywania od zakazu postoju , itd.

  Odpowiedz
 • Henryk Zielona Góra(2011-06-06 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  Witam,dodam,że jest to prawdą i cały artykuł jest autentyczny co mogę oczywiście potwierdzic na swoim przykładzie. Byłem w podobnej sytuacji,gdyż zaparkowałem swoje auto na parkingu sklepowym przy biedronce (przy ul. Wyszyńskiego) Otrzymałem mandat karny w wysokości 500zł. Fakt było trochę nieprzyjemności,ale sprawa załatwiona i,że tak powiem nie dostałem po kieszeni.
  Dodam,że mandat otrzymałem od SM,który oczywiście przyjąłem,ale to nic nie znaczy,choc Panowie ze straży miejskiej twierdzili innaczej. Nie poinformowano mnie także o tym,że otrzymałem jeden punkt karny.
  Pozdrawiam Henryk

  Odpowiedz
 • nilo1(2012-04-10 21:05) Zgłoś naruszenie 00

  kuxwa to jak w końcu jest?

  Odpowiedz
 • tadeo(2012-04-28 09:36) Zgłoś naruszenie 00

  Co w takim razie, gdy niby wydzielone miejsce dla niepełnosprawnych,szerokie na trzy miejsca parkingowe,oznakowane znakami pionowymi D 18a z dopiskiem x2 i tabliczką T 29 , nie ma żadnego oznakowania poziomego?Jedyną "linią" która przedziela to stanowisko na pół jest kostka brukowa w kolorze ciemnej czerwieni,słabo odróżniająca się od reszty podłoża.Z tego co wiem oznakowanie poziome wydzielające np. miejsce parkingowe powinno być w kolorze białym lub żółtym.Wyobraźmy sobie, że zaparkują w tym miejscu trzy samochody,bo jest to możliwe.W tym dwa z uprawnieniami.Co wtedy?

  Odpowiedz
 • Hawk(2011-05-25 13:59) Zgłoś naruszenie 03

  el pismacco zapomniał w tekście o "bohatyrskiej policyji" która ma takoż sam obowiązek interweniować jako i "miejskie pachołki" z SM, aleć nie pierwszy to i nie ostatni przypadek kiedy el pismacco z Gazety prawnej lekcji nie odrabiają i o szczegółach niepomni wspominać

  Odpowiedz
 • AdalbertC(2019-04-29 15:39) Zgłoś naruszenie 00

  "W przypadku miejsc postojowych dla niepełnosprawnych problem polega na tym, że powinny być one oznakowane znakami pionowymi i poziomymi. Bywa, że zarządca terenu (np. na parkingu sklepowym) stawia wyłącznie znaki pionowe oznaczone symbolem D18 (miejsce parkingowe) lub D18a (parking – miejsce zastrzeżone) i dodatkowo zamieszcza tabliczkę informującą, że miejsce jest dla osób niepełnosprawnych (znak T-29). Zapomina jednak o oznakowaniu poziomym. W takim przypadku straż miejska wezwana do interwencji, gdy nieuprawniony kierowca zajął takie miejsce, niewiele może zrobić." Z jakiego dokładnie przepisu wynika powyższa interpretacja ? Nie mogę nigdzie znaleźć przepisu, który by to potwierdzał jednoznacznie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane