Podczas akcji "Niebieski Parasol", trwającej od 9 do 13 maja br., radcowie prawni udzielili tysięcy porad. Najwięcej dotyczyło spraw rodzinnych, spadkowych i cywilnych - wynika z podsumowania, przesłanego PAP przez Krajową Rada Radców Prawnych.

Akcja odbywała się już po raz trzeci, porady były udzielane w ponad 70 miejscach w Polsce.

Jak zaznaczono w komunikacie, mimo że w akcję zaangażowano wiele osób, w niektórych miejscach ustawiały się kolejki potrzebujących. Pytania najczęściej dotyczyły spraw rodzinnych, cywilnych i spadkowych. Pytano także o kwestie administracyjne, lokalowe i pracownicze.

W dwóch poprzednich edycjach "Niebieskiego Parasola" z porad prawnych skorzystało ponad 6 tys. osób. W 2009 roku w akcji wzięło udział ponad 600 radców prawnych i aplikantów w 33 miastach Polski. Rok później porad udzielało ponad 800 radców prawnych i aplikantów w 42 miastach Polski.

Jak podkreślono w komunikacie, "akcja jak nigdy cieszyła się dużym zainteresowaniem". "Jesteśmy w czasie podliczania udzielonych porad i informacji prawnych. Wstępne szacunkowe wyniki o kilku tysiącach porad. Mimo terminu akcji przypadającego na dni pracujące, dodatkowo na terenie izb jeszcze w sobotę i w niedziele odbywały się konsultacje" - czytamy.

Kontynuacją majowego przedsięwzięcia ma być jesienny, skierowany do przedsiębiorców - "Niebieski Parasol dla Biznesu".

Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.