Narodowy spis powszechny nie całkiem bezpieczny?

autor: Sylwia Czubkowska06.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 06.04.2011, 09:22

W internecie pojawiły się poradniki, jak obejść system zabezpieczeń w narodowym spisie powszechnym, podszyć się pod inną osobę bądź dotrzeć do szczegółowych informacji na jej temat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • W Tuskolandii(2011-04-06 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    szwindel i oszustwa, to norma. Więc w czym problem?

    Odpowiedz
  • Michał(2011-04-06 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla geniusza, który wymyślił taki "sprytny" system zabezpieczeń.

    Odpowiedz
  • szef(2011-04-06 09:00) Zgłoś naruszenie 00

    mój pesel i nip zna również np. każdy, kto mi sprzedał samochód i ode mnie go kupił. znają go też w banku i w pracy. także możliwości "włamania" jest od groma.

    Odpowiedz
  • NieKumaty(2011-04-06 09:14) Zgłoś naruszenie 00

    A niech ich krew zaleje. Trafiłem chyba na badanie reprezentacyjne, które zajęło mi masę czasu, a i tak nie udało mi się wypełnić poprawnie.

    Wyskoczył komunikat, że formularz jest niepełne i jak go teraz zatwierdzę, to skontaktuje się ze mną rachmistrz i to telefonicznie. Ciekawe jak to zrobi skoro nie podałem numeru telefonu.

    Problem pojawił się z drugim członkiem rodziny, który ze mną mieszka. W tym badaniu jakoś się go podczepia a ja chyba zrobiłem to źle.

    I te durne pytania czy w okresie 25 marca do 31 marca przepracowałem min. 1 godzinę w czymś tam. Po cholerę im takie dane?

    Odpowiedz
  • obywatel(2011-04-06 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    No i sprawdziłem teraz szybko naprawili problem opisany w artykule, ale powstał drugi: Tylko osoby posiadające telefon mogą brać udział w samospisie , gdzyż do wygenerowania pliku z rozszrzeniem ".gus" w samospisie offline lub zarejestrowania się w samospisie on-line bezwzględnie musi być podany numer telefonu. Jak ja wypełniałem samospis on-line parę dni temu to numer telefonu nie był potrzebny tylko e-mail i poszło. Można więc powiedzieć , że dochodzi do dyskryminacji obywateli na tych którzy posiadają telefony i na tych co ich nie posiadają , lub chcą podać numer telefonu i na tych co numeru nie chcą podać. Tak czy inaczej spis ma charakter dyskryminujący.

    Odpowiedz
  • NieKumaty(2011-04-06 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jedno. Moje mieszkanie 44,5 m.kw w formularzu GUS jest 10 razy większe, bo system nie przyjmuje ani kropki ani przepinka. Tak więc dzięki GUSowi mam 445 m.kw. toż to apartament.

    Odpowiedz
  • adidas(2011-04-06 09:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwię się bardzo temu kto ułożył system.Dlaczego w małżeństwie każda osoba musi się osobno wpisywać.Czy wy tam w ministerstwie macie dobrze poukładane we łbach???

    Odpowiedz
  • BB Johnson(2011-04-06 13:49) Zgłoś naruszenie 00

    W takiej sytuacji ja postanawiam nie spisywać się przez internet - jeśli ktoś spiszę się podszywając się pod moją osobę to nie będzie to mój problem, tylko tej osoby i GUS. Grzecznie czekam na rachmistrza, mając w szczególności na uwadze iż:
    - nie posiadam telefonu stacjonarnego na który rachmistrz mógłby zadzwonić,
    - w dniu 2 kwietnia zmieniłem miejsce zameldowania (pod stary adres mogą sobie wysłać co tylko chcą).
    Jeśli rachmistrz do mnie trafi to proszę bardzo, z przyjemnością odpowiem. Drzwi w razie czego otworzę, już taki nie będę. O ile oczywiście będę w domu.

    Odpowiedz
  • wal(2011-04-06 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    i tak nasz " wychudzony " rząd jeszcze bardziej NAS obskubie ,iż spis w tym pomoże...rząd taki ciekaw jak ksiądz w spowiedzi...ha ha )))

    Odpowiedz
  • zniesmaczona(2011-04-07 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    A ja nie mam zamiaru wpuszczać za próg mojego mieszkania żadnego "rachmistrza"-chyba , że będzie miał nakaz z sądu!!! Chciałam to zrobić przez internet,ale to chyba jakieś nieporozumienie ,ankieta miała być anonimowa,a tu... wszyskie dane .Porażka A tak w ogóle to co mi grozi za odmowę spisania się?

    Odpowiedz
  • ZDEGUSTOWANA(2011-04-07 21:39) Zgłoś naruszenie 00

    Dwa dni temu wypełniałam ANKIETĘ przez internet i myślałam że mnie szlak trafi, tyle informacji zbędnych-
    -dla kogo to potrzebne,gdzie pracuję pełny adres firmy miejscowość i ulica jakba ona była BARDZO WAŻNA
    -no i śmieszny termin 25 marca do 31 marzeca przepracowałem/am minimum 1 godzinę.
    -i ostatnie zapytanie w ankiecie- jakiego jestem wyznania,z PAŃSTWA POLSKIEGO CHCĄ ZROBIĆ PAŃSTWO WYZNANIOWE jak to jest w IRLANDII ???
    a jeszcz na koniec telefon stacjonarny mam zawieszony a numeru na telefon komyrkowy nie podawałam -bo to maja prywatna sprawa jaki mam rumer.

    Odpowiedz
  • schorowany emeryt(2011-04-09 01:15) Zgłoś naruszenie 00

    Nie zgodziłem się na udzielenie odpowiedzi rachmistrzowi.Teraz czekam na konsekwencje mojej odmowy.Dowiedziałem się że grozi mi grzywna do 5000 zł!!!Rachmistrz nie posiadał przy sobie egzemplarza ustawy o spisie.Zapowiedział odwiedziny ze strażnikiem miejskim.Czy Polska to demokratyczny kraj?Uważam że niestety... nie!

    Odpowiedz
  • agm(2011-04-11 16:49) Zgłoś naruszenie 00

    A po kiego ktoś miałby się za mnie spisywać ?!

    Odpowiedz
  • emu(2011-04-13 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    Spis jest potrzebny aby znallesc lepsze metody inwiligacji obywateli. Po co spis skoro co rok robi sie zeznania skarbowe zreszta oni te dane maja przygotowane z wszystkich urzedow!!! .
    Skonczy sie spis i opracowywac beda 4 - 6 lat, wiec nastapi za 4 lata ponownie spis tak jak pisza ze co 10 lat ??? puste zaszczytne slowa o kierunkach rozwoju itd nie maja racji bytu przy takich jak obecnie istnieja mozliwosciach migracji.
    To zbedna wyrzucona kasa ktora mozna by bylo przeznaczyc np.na powodzian.

    Odpowiedz
  • wykopałem racha(2011-05-15 00:11) Zgłoś naruszenie 00

    schorowany emeryt, /ze strażnikiem to se może jedynie flachę obalić , żaden str nie przyjdzie bo nie maja takiego obowiązku jeśli go nie bijesz
    ll
    Luz

    Odpowiedz