Przed incydentami związanymi z wykryciem nielegalnego oprogramowania w firmie pomaga wyznaczenie osoby, która będzie nadzorowała instalację aplikacji na służbowych komputerach.

1 Zachowaj oryginalne nośniki, licencję i dowód zakupu

Należy pamiętać, że sam nośnik w postaci płyty z programem nie jest wystarczającym dowodem legalności użytkowania programu komuterowego. Jest nią dodatkowo faktura (lub paragon) zakupu i karta rejestracyjna (licencja). To właśnie licencja określa, ile kopii programu można zainstalować w firmowych komputerach. Tutaj warto pamiętać, że każde wykonanie kopii programu ponad limit jest już traktowane jako piractwo komputerowe. Przykładowo jeżeli licencja pozwala na instalację oprogramowania w pięciu komputerach, a oprogramowanie zostało zainstalowane w 12 komputerach, to przedsiębiorca dopuszcza się 7 nielegalnych instalacji. Sprzedawana wersja może być także wersją OEM (original equipment manufacturer), czyli sprzedawaną z różnego rodzaju sprzętem, np. skanerem, aparatem lub z innym programem.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak przestrzegać praw z licencji w firmie.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz pozostałe porady.